Ekooszczędności? To się opłaca!

Ekologia idzie w parze z ekonomią. „Najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy”. Działając w ten sposób, nie tylko przyczyniamy się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ale nie wydajemy majątku na rachunki. Same dobre wieści!

Popełniamy wiele błędów, ale możemy je łatwo naprawić. Rozwiązania, o których chcemy opowiedzieć, wymagają pewnych nakładów czasu i pieniędzy, ale zwrot inwestycji widoczny będzie niemalże natychmiast, a odczuwalny przez długie lata. Do tego zaprocentuje wzrostem akcji na rynku środowiska naturalnego, a jako akcjonariusz z pewnością docenisz każdy wzrost tego wskaźnika. ING Bank Śląski, oferując Ekopożyczki, zachęca klientów do bardziej ekologicznego oszczędzania. Zwrot prowizji za pożyczoną kwotę to dopiero początek zysków z bycia eko.

Przykręcać kurki, czy nakręcać się na remont?

Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa dziennie spore ilości życiodajnej cieczy… 

  • 10 litrów – to spuszczanie wody w toalecie
  • 40-60 litrów – prysznic
  • 120 litrów – kąpiel w wannie
  • 10 litrów – mycie zębów
  • 20-40 litrów – mycie naczyń
  • 130-200 litrów – pranie
  • ok. 1200 litrów wody zużywa się rocznie do podlewania 1 mkw. ogrodu! 

Nie musisz rezygnować z przyjemności płynących z zażywania kąpieli, tak naprawdę nie musisz wcale rezygnować z przyjemności! W przypadku wody wszystko sprowadza się do czystej… matematyki. Czy wiesz, że myjąc zęby lub podczas golenia pod bieżącą wodą zużywasz nawet 9 litrów wody na minutę? Czy potrzebujesz wody przy szczotkowaniu? Właśnie.

Pomocna okaże się tutaj bateria z ekoaeratorem. To rodzaj sitka o drobnych oczkach, zamontowanego na końcu wylewki. Lepiej napowietrza strumień wody, sprawiając, że jest silniejszy. Dzięki aeratorowi ograniczysz wypływ wody o ok. 40-60%. 
Kolejnym punktem na Twojej liście jest poranny prysznic. Skracając czas spędzony w kąpieli, zmniejszasz zużycie wody, zyskujesz pieniądze i czas na przykład na poranną prasówkę!
Baterie termostatyczne umożliwiają ustawienie stałej, odpowiedniej dla nas temperatury. Nie tylko zmniejszamy ryzyko poparzenia, ale też nie tracimy czasu (ani wody) w oczekiwaniu, aż osiągnie optymalną temperaturę! 

Mycie naczyń zostaw zmywarce, do pracy wymaga 15-22 l wody, podczas gdy ręczne mycie naczyń pochłania nawet 100 l. W skali roku urządzenie wygeneruje oszczędności rzędu nawet 600 zł dla rachunków za wodę. Nie wspominamy już o czasie ani o tym, że pewnie i tak nie lubisz zmywać :-) 

Energiczne oszczędzanie

Żarówki starego typu zużywały 5 razy więcej energii niż te nowej generacji. Nie są produkowane od 2012 roku, ale nawet po tak długim czasie od zmiany przepisów, wciąż nie zmieniliśmy nawyków. Często zapominamy o wyłączaniu światła po wyjściu z pomieszczenia. 

Nawet 50% mniej energii pobierają nowoczesne, energooszczędne żarówki. To dopiero początek, bo patrząc na rachunek za energię elektryczną, zauważysz, że to nie oświetlenie generuje największe straty. Jeśli przyświeca Ci idea ekologicznego oszczędzania, zainwestuj w energooszczędny odkurzacz, lodówkę, pralkę i piekarnik. Lodówka klasy A++ zużywa do 60% mniej energii od starej, pozbawionej plusów. Płyta indukcyjna podgrzewa potrawy o 40% szybciej, a nowoczesny piekarnik z funkcją termoobiegu nagrzewa się niemal natychmiast!

Większość z nas pamięta czasy, kiedy po włączeniu telewizora trzeba było poczekać na nagrzanie odbiornika. Nowoczesne telewizory wciąż potrzebują sekundy, by włączyć się całkowicie. Czy ten czas jest jednak wart ok. 5 kWh energii za każdą godzinę uśpienia? To niewiele? Uśpione czekają też tunery cyfrowe, wieże hi-fi, odtwarzacze DVD, amplitunery, modemy i routery, komputery, monitory, kopiarki, drukarki, a czasem nawet głośniki! Z 5 kWh zwiększamy pobór do ok. 189 kilowatów na godzinę. To oznacza roczne zużycie rzędu 1103,76 kWh. Porażający jest też wynik przeliczenia na złotówki, bo drzemka wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym może kosztować nawet ok. 500 zł w ciągu roku! Wyłączanie urządzeń w czasie wakacyjnych wyjazdów pozwoli na dodatkowe oszczędności w zużyciu energii. Zdecydowanie oszczędniej jest wyłączać nieużywany sprzęt. 

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

W stronę słońca

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to kolejny pomysł na ekooszczędność. Nie jest to jeszcze tania alternatywa dla energii pobieranej z sieci miejskiej. Zbudowanie przydomowej elektrowni fotowoltaicznej to koszt ok. 30 tysięcy złotych. Co zyskujesz w zamian - dość energii elektrycznej, by zaspokoić potrzeby 4 mieszkańców domu o powierzchni 200 mkw. Uniezależnić się od elektrowni i chronić środowisko, nie rezygnując z udogodnień współczesnej technologii – bezcenne. Koszty instalacji zwrócą się same, z czasem.
Jeśli interesują Cię inne długoterminowe inwestycje w energię ze źródeł odnawialnych, warto przyjrzeć się bliżej taflom montowanym na dachach domów.
Spójrzmy prawdzie w oczy, wszystkie nasze niedopatrzenia odbijają się na naszych kieszeniach. Niestety, poza naszymi portfelami, z powodu błędów cierpi też środowisko. Na skutek zmiany w podejściu do oszczędności, Twój domowy budżet znacząco wzrośnie. Dla ekosystemu każdy ekogest to wspaniała wiadomość. Dzięki dostępności nowoczesnych technologii  stać nas na ekogesty.

Oszczędność to cecha zapobiegawczych i mądrych ludzi. Nic dziwnego, że oszczędność łączy się z ekologią. Natomiast fakt, że oszczędnych jest coraz więcej, to nic innego jak dobra wiadomość dla świata, nie tylko finansów.

Dołącz do akcji #mojepowietrze

Fot. Fotolia