Gadżety do walki ze smogiem, o których nie słyszałeś - maski to dopiero początek

Globalny problem smogu ma swoje odzwierciedlenie w gospodarce. Projektanci, naukowcy oraz twórcy z branży odzieżowej i kosmetycznej wymyślają produkty mające łagodzić skutki przebywania na powietrzu „z dodatkiem” smogu. Niektóre korzystają z dobrodziejstw natury, inne dałoby się spokojnie umieścić w filmach science fiction. Oto lista gadżetów i sposobów, które pomogą Ci uchronić się przed smogiem.

Bluzki biją na alarm

Najprostszym sposobem na złagodzenie skutków smogu za pomocą garderoby jest po prostu ubieranie się warstwowo, noszenie czapki i częste pranie ubrań. To pozwoli zapobiec dotarciu do skóry szkodliwych i niewidocznych na pierwszy rzut oka pyłów. Taka podstawowa ochrona to jednak nie wszystko. Projektanci oraz naukowcy wzięli problem na warsztat i dzięki ich staraniom powstają inteligentne ubrania, które potrafią wykrywać smog i ostrzegać przed nim, a nawet go filtrować.

Takim projektem jest na przykład sukienka CO2, która monitoruje poziom dwutlenku węgla w powietrzu i za pomocą wszytych w haft diod LED od razu sygnalizuje poziom zanieczyszczenia. „Warning Signs” to z kolei bluzka z podobizną płuc lub serca. To nie jest jednak zwykła naszywka - migające niebieskie żyły  pokazują przekroczone normy tlenku węgla i szkodliwych dla zdrowia substancji.

Z kolei bluzki Aerochromics zmieniają kolor w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza, a sukienka EPA, kiedy wykryje smog, marszczy się i gniecie (czy trudno o lepszy alert dla kobiety? Emotikon: Szczęśliwy ). Kurtka Aegis, stworzona przez duńską markę Nieuwe Heren, potrafi jeszcze więcej. Rozpoznaje aż sześć najczęstszych zanieczyszczeń powietrza i nie tylko sygnalizuje o ich wystąpieniu światłami LED, ma też zintegrowaną maskę filtrującą, a powierzchnia tkaniny uwalnia do powietrza utleniacze, które niszczą zanieczyszczenia.

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

Co więcej, naukowcy z London College of Fashion i Sheffield University opracowali specjalny proszek do prania, który tworzy na materiale powłokę chemiczną, oczyszczającą powietrze ze smogu.

Moc masek

O ile wymienione wyżej projekty są na razie trudno dostępne, o tyle istnieją już produkty, które bardzo łatwo kupić. Jednym z nich są oczywiście maseczki, które coraz bardziej zyskują na popularności. Warto jednak pamiętać, że te chirurgiczne nie chronią nas wcale przed wdychaniem szkodliwych pyłów PM 2,5.

Maska powinna obowiązkowo mieć filtr wysokiej jakości i być dopasowana do twarzy – to oczywiste. Teraz może być jednak dopasowana także do… stylu noszącej ją osoby. Producenci w ten sposób chcą rozjaśnić poszarzałe od smogu ulice, a maseczki antysmogowe coraz częściej przypominają modny dodatek.

Dość oryginalne modele mają w swojej ofercie m.in. Vogmask – kreskówkowe nadruki czy wzory niczym z Matrixa, Respro – futurystyczne, dla odważnych i wielbicieli mody ulicznej czy Guoer – bardziej subtelne, w kolorowe kwiaty i rośliny. Z kolei szwedzka marka Airinum oferuje maski w dwóch seriach: klasycznej, pasującej do każdego ubioru oraz limitowanej, tworzonej wraz z projektantami i artystami. Każdy egzemplarz ma dodatkowo specjalne etui w zestawie. 

Ten element garderoby inspiruje też projektantów mody, zwłaszcza tych z Państwa Środka. Kilka lat temu na chińskim Tygodniu Mody można było oglądać maski antysmogowe w kolekcji Yin Peng, a inny projektant, Wang Zhijuna, tworzy je ze sportowych butów znanych marek. W Chinach maseczki produkowane są także dla psów. 

Pamiętaj o szaliku!

Alternatywą dla maseczek może być szalik antysmogowy. Przyda się szczególnie rowerzystom oraz w wyjątkowo chłodne dni, bo dodatkowo ochroni przed wiatrem i zimnem. Projekt Wair  oczyszcza powietrze, którym oddychamy – ma zamontowane filtry podobne do tych, jakie znajdziemy w klasycznych maskach. Oraz, co nie mniej ważne, został wyprodukowany ekologicznie (organiczna bawełna, poliester z recyklingu, wegańska skóra). 

Połączona jest z nim aplikacja Sup’airman by Wair, która mówi o aktualnym stanie powietrza i sugeruje, kiedy należy wymienić filtry. W Polsce z kolei można kupić szalik antysmogowy Bioscarf, będący jednym wielkim filtrem, którego materiał oczyszcza wdychane powietrze z zanieczyszczeń.

Krem na smog

Po każdym powrocie do domu należy oczyścić skórę twarzy, a przed wyjściem – zabezpieczyć ją warstwami kosmetyków z odżywczymi składnikami: antyoksydanty, witaminy E, A i C, koenzym Q10, wyciągi roślinne, a także filtry SPF i mineralne. Skórze narażonej na smog potrzebne jest oczyszczenie, nawilżenie i działanie przeciwzapalne. Chociaż w wielu przypadkach ochronę przed smogiem zapewniają składniki drogeryjnych kosmetyków, powstały też specjalne produkty.

Marka Eco Plant stworzyła krem antysmogowy, który chroni przez 30 h i zmniejsza toksyczne działanie powietrza. Z kolei Kiehl’s ma w swojej ofercie maseczki do twarzy niwelujące działanie zanieczyszczeń. Jest już też antysmogowy podkład do twarzy od Hydra Floral, który chroni i nawilża, a Dottore oferuje nawet całą linię City dedykowaną kobietom żyjącym w dużych, zasmogowanych miastach.

Opcji ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza jest coraz więcej, a z wielu z nich możemy skorzystać już dziś. Nie zastanawiaj się, którą z nich wypróbujesz najpierw – po prostu działaj na swoją korzyść od stóp do głów! 

Każdy walczy ze smogiem po swojemu, a Ty jak dbasz o środowisko? Podziel się z nami swoimi pomysłami i  dołącz do akcji #mojepowietrze.

 

Fot. Fotolia