Czy wiecie, że 31 października - kiedy przebrane za duchy i czarownice dzieci odwiedzają sąsiadów w poszukiwaniu cukierków lub psikusów - inwestorzy na całym świecie masowo ruszają na zakup akcji? Dlaczego? Sprawdzamy, czym jest tzw. efekt Halloween i ile prawdy się w nim kryje.
Co to jest efekt Halloween?
Efekt Halloween (także: wskaźnik Halloween lub strategia Halloween) to czasowa strategia inwestycyjna oparta na założeniu, że od 31 października do 1 maja akcje radzą sobie lepiej niż od początku maja do końca października. Przekonanie, że stopy zwrotu z rynku akcyjnego są wyższe w miesiącach zimowych niż letnich, utrwalone jest także w bardzo popularnym powiedzeniu: Sell in May and Go Away, czyli sprzedaj w maju i odejdź.
Ciekawostka
Pełna wersja sloganu zachęcającego do wycofania się z giełdy w okresie letnim brzmi: Sell in May and Go Away, come back on St. Leger’s Day. Sformułowanie jest nawiązaniem do wyścigów konnych Leger Stakes, które odbywają się co roku w połowie września i stanowią ostatni etap brytyjskiej Potrójnej Korony. Fraza znana jest co najmniej od roku 1935, kiedy to posłużono się nią na łamach Financial Times.
Również na polskim parkiecie doczekaliśmy rymowanki o podobnym znaczeniu. Inwestorzy nad Wisłą sięgają czasami po nieco grubiańskie hasło: Kupuj na truposza, sprzedaj na babosza. Żartobliwe zdanie jest zachętą do kupowania akacji w okolicach przypadającej 1 listopada uroczystości Wszystkich Świętych i pozbywania się ich podczas Dnia Kobiet.
Skąd się wziął efekt Halloween?
Historycy giełdy uważają, że efekt Halloween ma swoje korzenie w XVIII-wiecznej Anglii. Wówczas to wyższe klasy społeczne zaczęły pielęgnować zwyczaj opuszczania Londynu po sezonie zimowym. Z oddalonych od stolicy wiejskich posiadłości trudno było kontrolować portfele inwestycyjne i pozostawiony samu sobie rynek zaliczał stagnację lub bessę. Wraz z powrotem zamożnych Brytyjczyków do miasta pod koniec września lub w październiku giełda odżywała z nową energią.
Czy efekt Halloween jest prawdziwy?
Zgodnie z tzw. hipotezą efektywnego rynku - która głosi, że ceny aktywów finansowych odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne na ich temat - anomalia sezonowa efektu Halloween nie ma prawa istnieć. Liczne analizy pokazują jednak, że wskaźnik Halloween rzeczywiście występuje:
Oddziaływanie efektu Halloween na S&P 500 dobrze ilustruje poniższa grafika:
Możliwe przyczyny efektu Halloween
Interesujące fakty o efekcie Halloween
Zakończenie
Pamiętajcie, że efekt Halloween to tylko jedna z wielu możliwych strategii inwestycyjnych. Chociaż historycznie nie można zaprzeczyć jego występowaniu, nie daje on pewnej gwarancji zysków. W końcu giełda, tak jak Halloween, nadal ma i mieć będzie swoje tajemnice…
BIBLIOGRAFIA:
https://comparic.pl/efekt-halloween-czyli-zaczyna-sie-najlepszy-czas-na-kupowania-akcji/
https://comparic.pl/czym-efekt-halloween/
https://www.karierawfinansach.pl/artykul/wiadomosci/efekt-halloween-na-rynkach-finansowych
https://blog.commonwealth.com/independent-market-observer/the-halloween-effect-trick-or-truth
https://www.parkiet.com/firmy/art19398331-efekt-halloween-czy-rzeczywiscie-wystepuje
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.