Cel: Wakacje! Jak dobrze zaplanować urlop?

Wakacje w pełni - część z nas już z nich wróciła, część dopiero przymierza się do wyjazdu na urlop. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz poniższy poradnik może okazać się pomocny zarówno na najbliższe, jak i kolejne wakacje. Jak zaplanować dobry wyjazd i wcielić swój plan w życie? 

Czy ten tekst powie Wam, jak zorganizować ekskluzywne wakacje na Malediwach lub będzie polecał noce w namiocie nad górskim potokiem w Bieszczadach? Nic z tych rzeczy! Nie ma dobrych, ani złych wakacji. Ba! Złym pomysłem nie jest pozostanie w domu i leżenie na kanapie, jeśli tego właśnie potrzebujemy! Aby dokonać świadomego wyboru, należy przejść przez pewien proces, który jest uniwersalny. Zaczynajmy…

Po pierwsze: cel

Jeżeli już kręcisz nosem przed monitorem myśląc, że taka wskazówka, to żadna wskazówka, spróbuj odpowiedzieć w jak najszybszym czasie na pytanie: jaki jest Twój cel na nadchodzący urlop? Pierwsza myśl może brzmieć „odpocząć” lub „wyjechać”. Takie pytanie wywołuje kolejne, to jest: „jak?” i „gdzie?”. Jeżeli mamy trudności w odpowiedzi na te pytania, to niezawodny znak, że pora przyjrzeć się temu, w jaki sposób tworzymy plan. Ponieważ nawet jeśli mówimy o urlopie, to jego planowanie stanowi pewien proces. Można zamknąć go w jedynym dniu - znajduję tanie bilety rano, kupuję je tuż po śniadaniu, do Rzymu dolatuję już na lunch - lub pielęgnować przez kilka dni. Możemy też wyszukiwać loty przez jakiś czas, sprawdzać ofertę hoteli, poszukiwać współtowarzyszy podróży, itd., itp. Nieważny jest styl, on zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Charles Duhigg, autor bestsellera „Mądrzej, szybciej i lepiej” opisuje, iż model SMART, opisuje jaki powinien być dobrze dobrany cel. Tworząc cel musimy pamiętać, że powinien być on przede wszystkim skonkretyzowany, mierzalny, akceptowalny, realny i terminowy… Zatem do dzieła!

- Skonkretyzowany - Zastanów się, przede wszystkim nad kierunkiem i charakterem wyjazdu. Spróbuj dokładnie określić, na czym urlop miałby polegać, na jakie warunki masz w danej chwili możliwość. All inclusive czy wycieczka rowerowa? Woda, czy góry, słońce, czy chłód? Zadbaj o to, aby uwzględnić jak najwięcej szczegółów.
- Mierzalny: Weekend, tydzień, a może miesiąc? W lipcu, czy w sierpniu? A może w ogóle chcesz wyjechać zimą? To wszystko zależy od Ciebie.
- Akceptowalny: Jaką formę wakacji mogę zaakceptować? Kiedy planujemy wyjazd większą ekipą, a każdy ma odmienny pomysł na spędzany wspólnie czas, warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie złotego środka. Musimy pamiętać o swoich potrzebach i o nie zadbać. Inaczej nie mamy szans na udany wypoczynek.
- Realny: Chcesz wyjechać w podróż dookoła świata a zostało Ci do wykorzystania 5 dni urlopu? Zastanów się na ile jest możliwe zrealizowanie tego planu bez zmiany miejsca, kiedy szef zorientuje się, że miało Cię nie być tydzień, a mija już drugi miesiąc… Możemy marzyć o takiej podróży, jednak tu i teraz może ona nie być możliwa do zrealizowania. Nic jednak straconego! Wróć do początku naszego artykułu i zacznij planowanie według modelu SMART! Może weekend nad morzem w ramach pocieszenia i przygotowania do dużej wyprawy?
- Terminowy: Jeżeli odpowiedzieliśmy sobie na pytania powyżej warto wyznaczyć termin wyjazdu. Warto skorzystać z graficznej osi czasu aby zaplanować swoje działania. Czy mam wystarczającą ilość czasu na przygotowanie, czy lepiej przełożyć plan lub urlop na później?

Wszystko albo nic – czyli jak nie wpaść w pułapkę czarno-białego myślenia

Myślenie czarno białe, to skrót w myśleniu, który zdarza się każdemu z nas. Paul Tournier, szwajcarski badacz i psychiatra wskazuje, że niektórzy nie uznają półśrodków. Albo wszystko pójdzie zgodnie z planem, albo nie zrealizuję go wcale! To bardzo krzywdzące myślenie w przypadku planów, które wymagają połączenia ze sobą wielu elementów. Dajmy na to, że mamy dobrze przygotowany plan, a tu nagle… choroba, nieprzewidywalne wydatki, odwołanie samolotu i te wszystkie inne sytuacje, których nikt nie przewidział! Jeżeli przy każdym potknięciu będziemy rezygnować z działania, nie uda nam się zrealizować celu. Jeżeli nie jesteśmy elastyczni i otwarci na zmienność sytuacji, po jakimś czasie wychodzimy z założenia „to się na pewno nie uda”… w takim wypadku nawet najlepszy plan już nie pomoże! Pamiętajmy, że pomiędzy białym a czarnym odcieniem istnieje też szary, a te małe wpadki mogą być elementami fantastycznej przygody!

Optymizm jest wskazany, ale…

Ludzie mają tendencję do pisania bardzo optymistycznych scenariuszy dotyczących własnej przyszłości. Niezależnie od dziedziny życia, wierzymy, że nasza przyszłość ułoży się pomyślnie. Dotyczy to zarówno miłości, planów zawodowych i finansowych. Kahneman i Tversky, sławni amerykańscy badacze, już lata temu w swoich badaniach zaobserwowali, iż ludzie nie doceniają pewnych możliwości przy planowaniu. To zjawisko często pojawia się właśnie w kwestii finansów. Model finansowy również możemy opisać wedle modelu SMART- na co odkładam, ile, przez jaki czas, w jaki sposób wpłynie to na mój obecny budżet?

Oszczędzaj bez wysiłku, przy okazji, na atrakcyjny procent! Ze Smart Saver  - oszczędzasz przy okazji.

Za dużo zachodu z tym urlopem! Zostaję w domu!

Warto pamiętać, że urlop, to czas wypoczynku, relaksu, zadbania o siebie i bliskich, realizacji marzeń. A to pozytywnie wpływa na nasz dobrostan, czyli samopoczucie psychiczne i fizyczne! Co więcej, badania pokazują, że jeśli uda nam się zrealizować nasz plan, między innymi finansowy, to wzmacnia to poczucie naszej wartości. Czas spędzony z innym pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dodaje energii. Pozwoli to nam zgromadzić siłę na zaplanowanie kolejnych wakacyjnych przygód.