10 faktów i mitów o split payment - przeczytaj koniecznie, jeśli masz firmę!

Już od 1 lipca 2018 roku, przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Ponieważ wokół nowych przepisów pojawiło się wiele niejasności, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie i odpowiedzieć na najbardziej popularne zagadnienia z nią związane.

Zacznijmy jednak od początku - czym dokładnie jest split payment? Najlepiej wyjaśnić to przykładem. Jeśli wystawiłeś swojemu partnerowi biznesowemu fakturę, może on zapłacić za nią korzystając z metody podzielonej płatności. To oznacza,, że kwotę brutto otrzymasz, tak jak dotychczas, bezpośrednio na firmowy rachunek bankowy ale bank automatycznie przekaże kwotę podatku VAT na osobne konto VAT (powiązany z Twoim rachunkiem rozliczeniowym) - takie rachunki otwierane są do każdego konta firmowego, rozliczeniowego, prowadzonego w złotówkach.

Środki zgromadzone na koncie VAT możesz wykorzystać na 3 sposoby:

  • podczas płacenia za faktury (przelewając je na konto kontrahenta),
  • przelewając podatek VAT do Urzędu Skarbowego,
  • możesz też złożyć wniosek do US o uwolnienie środków i przelanie ich na Twój rachunek. Naczelnik danego urzędu ma 60 dni na ustosunkowanie się do Twojej prośby.

Pamiętaj: to kupujący decyduje czy rozliczyć się w tradycyjny sposób, czy za pomocą podzielonej płatności.

Przyjrzyjmy się popularnym mitom dotyczącym split payment i zobaczmy, które z nich są prawdziwe, a które nie.

 

1. Każdy przedsiębiorca musi posiadać konto VAT.

Tak, to prawda! Niezależnie od tego czy jesteś płatnikiem VAT czy nie, zgodnie z ustawą z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, oraz niektórych innych ustaw m.in. prawa bankowego, każdy rachunek rozliczeniowy w złotówkach prowadzony na działalność gospodarczą musi posiadać rachunek VAT. W praktyce oznacza to, że musisz mieć konto VAT, w każdym banku w którym posiadasz rachunek/rachunki.

2. Konto VAT musisz założyć samodzielnie.

Na szczęście nie! To bank ma obowiązek dla każdego rachunku rozliczeniowego otworzyć także rachunek VAT. Jeśli otwierasz kolejne konto, a już istnieje rachunek VAT dla Twojej firmy w tym banku, to nie ma konieczności otwierania kolejnego rachunku VAT. Każde kolejne konto w jednym banku korzystać będzie z rachunku VAT, stworzonego za pierwszym razem. Jeśli chcesz, możesz zawnioskować w banku o otwarcie dodatkowego rachunku VAT. Ich liczba nie może jednak przewyższać liczby kont rozliczeniowych w PL.

3. Konto VAT jest bezpłatne.

Tak, otwarcie i prowadzenie rachunku VAT jest bezpłatne.

4. Możesz zamknąć konto VAT jeśli go nie potrzebujesz.

Nie, ponieważ zabrania tego ustawa. Ale w systemie Moje ING możesz je po prostu ukryć.

5. Przelew split payment kosztuje tyle samo co normalny przelew.

Tak, stawki opłat i prowizji za realizację polecenia przelewu w mechanizmie podzielonej płatności pozostały na takim samym poziomie.

6. Konto VAT jest nieoprocentowane.

Tak. W ING Banku Śląskim konto VAT jest nieoprocentowane, podobnie jak rachunek rozliczeniowy w PLN np. Konto Direct dla Firmy.

7. Do konta VAT można wygenerować wyciągi bankowe.

Tak. W ING udostępniamy bezpłatnie miesięczne wyciągi do rachunku VAT w formie elektronicznej. Można je pobrać z systemu Moje ING.

8. Przelew split payment można wykonać na dowolny rachunek.

Nie. Przelewy w mechanizmie podzielonej płatności można zlecać tylko na rachunek kontrahenta który posiada rachunek rozliczeniowy w PLN z działającym rachunkiem VAT lub na konto Urzędu Skarbowego. Jeśli dyspozycja takiego przelewu będzie zlecona na inny typ rachunku bankowego, bank ją odrzuci lub zwróci do nadawcy.

9. Można zapłacić kartą korzystając z konta VAT.

Niestety nie. Ustawa nie przewiduje możliwości płatności kartą z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności.

10. Mogę zrezygnować z otrzymywania przelewów split payment.

Nie, ponieważ to płatnik faktury decyduje o sposobie opłacenia faktury.

Split payment to nic skomplikowanego!

Mechanizm podzielonej płatności nie jest skomplikowany, nie wymaga też od żadnej ze stron transakcji żadnego wysiłku. By uniknąć niespodzianek warto się jednak zapoznać z zasadami jego funkcjonowania. Jeśli chcesz się dowiedzieć np. w jaki sposób zrobić przelew split payment, odwiedź specjalną sekcję naszej strony internetowej: split payment w Moje ING.