Bezpieczne płatności kartą z 3D Secure

Zaledwie trzy dekady temu buty, telewizor oraz wiele innych dóbr pierwszej potrzeby trzeba było „wystać” w kolejce. Czasy się zmieniły i zakupy można robić nie wychodząc z domu. Internetowy handel ma się coraz lepiej, bo ceny są konkurencyjne, asortyment niemal nieograniczony i dostępny z każdego miejsca na świecie. Oglądasz, wybierasz, klikasz i płacisz.

Czy aby na pewno jest się czego obawiać?

Tymczasem płatności za transakcje internetowe za pomocą karty płatniczej do rachunku oraz przedpłaconej wciąż wzbudzają obawy, szczególnie wśród tych, którzy hołdują zasadzie ograniczonego zaufania przy udostępnianiu swoich danych w sieci. Niechęć do ujawnienia numeru karty, danych jej posiadacza, daty ważności karty oraz unikatowego kodu CVV lub CVC bywa głównym powodem do rezygnacji z często dużo bardziej korzystnych finansowo zakupów internetowych na rzecz tych dokonywanych w „rzeczywistych” sklepach.

Jak się jednak okazuje, komfort kupującego w sieci można poprawić i sprawić, że poczuje się pewniej w gąszczu witryn www, które kuszą bogactwem towarów i atrakcyjnością cen. Najwyższy obecnie poziom bezpieczeństwa przy transakcjach wirtualnych zapewnia oferowana przez systemy bankowości internetowej (np.: ING Bank OnLine) usługa 3D Secure dostępna dla posiadaczy kart płatniczych Visa, Maestro i MasterCard wydawanych Klientom banków.

3D Secure – jak to działa?

Dzięki temu rozwiązaniu, w trakcie dokonywania zakupów w sieci, czyli w czasie rzeczywistym, przeprowadzana jest dodatkowa weryfikacja tożsamości posiadacza karty. Przed zrealizowaniem transakcji, osoba dokonująca płatności musi potwierdzić szczegóły transakcji  w serwisie bankowości internetowej oraz w niektórych przypadkach zatwierdzić transakcję za pomocą kodu autoryzacyjnego otrzymanego od banku. Ów unikatowy ciąg znaków jest przesyłany wiadomością SMS na numer telefonu komórkowego zgłoszony uprzednio przez posiadacza karty do autoryzowania dyspozycji realizowanych w systemie bankowości internetowej. Dopiero po zaakceptowaniu transakcji przez zlecającego płatność transakcja może zostać sfinalizowana, a środki trafią wówczas bezpiecznie do sprzedającego. Potwierdzeniem dokonania transakcji może być również hasło wygenerowane z tokena przekazanego przez bank posiadaczowi karty.

Płatności z opcją dodatkowej autoryzacji są możliwe tylko w sklepach internetowych wspierających usługę 3D Secure. Posiadacz karty może dokonywać transakcji także w sklepach internetowych, które nie udostępniają usługi weryfikacji tożsamości posiadacza. W takim przypadku odpowiedzialność za ewentualną nieuprawnioną transakcję ponosi sklep, który nie wspiera dodatkowego zabezpieczenia transakcji.

Internetowe - bezpieczne

Dla użytkowników kart płatniczych 3D Secure to możliwość dokonywania korzystnych zakupów w internecie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa płatności internetowych.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com