Odpowiedz

BliK - zapamiętane sklepy oraz strony

Witam,

od dłuższego czasu korzystałem z płatności blik bez podawania kodu blik a jedynie poprzez autoryzację w aplikacji mobilnej. W dniu dzisiejszym nagle dla każdej transakcji na allegro zostałem przekierowany na stronę przelewy24 i musiałem wpisywać kod blik i dopiero potwierdzać w aplikacji mobilnej.

Na końcu zapytano mnie czy chce zapamiętać sklep więc potwierdziłem. Następna transakcja na allegro i nadal żąda podania kodu plik... Sklep jest widoczny w aplikacji > blik > zakupy bez kodu.

Dodatkowo również mam problem z zapamiętaniem przeglądarki. Wcześniej nie musiałem podawać również kodu BLIK przy innych sklepach internetowych tylko potwierdzałem w aplikacji mobilnej ( pokazywała się informacja z moim loginem do bankowości elektronicznej że przeglądarka jest powiązania i dlatego nie muszę podawać kodu blik). Niestety teraz przy płatności nie pojawia się pytanie jak ponizej ( w aplikacji > blik > zakupy bez kodu > przeglądarki > wszystkie mają status nieaktywne)

Na ekranie akceptacji transakcji zobaczysz komunikat:
„Jeśli przy następnej transakcji na tej przeglądarce nie chcesz wpisywać kodu BLIK, dodaj ją do zapamiętanych”.

Jeśli chcesz zapamiętać przeglądarkę, podaj PIN, którym logujesz się do Mojego ING mobile i wybierz opcję: „Zapamiętaj i potwierdź płatność”.

Na Twoim telefonie zobaczysz potwierdzenie: „Zrealizowaliśmy transakcję i dodaliśmy przeglądarkę do zapamiętanych”.

 

bardzo proszę o pomoc

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
New
New
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
08-06-2020
Wiadomość 1 z 2 (2 394 wyświetleń)

Re: BliK - zapamiętane sklepy oraz strony

New Przyczyną tej sytuacji mogą być zabezpieczenia po stronie Allegro. Jeśli wystąpi kłopot z połączeniem, to płatność może wymagać kodu BLIK.
Status „nieaktywny” przy zapisanych przeglądarkach oznacza to, że minął dwuletni okres ważności przeglądarki, co powoduje konieczność ponownego zapisania przeglądarki, żeby móc nadal płacić bez kodu. Ważne, że płatność bez kodu nie działa w trybie incognito.
Dobrze, abyś wysłał do nas wiadomość w Moim ING. Sprawdzimy, co dokładnie się stało. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
816
171
07-06-2017
Wiadomość 2 z 2 (2 273 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Czy można wpłacać pieniądze w innych wpłatomatach niż ING i Planet Cash?

Witam. Od 1 października 2021 nasi klienci mogą dokonywać wpłat we wszystkich wpłatomatach Planet Cash w oddziałach: mBanku, Getin Banku i wybranych Banków Spółdzielczych.

Listę dostępnych wpłatomató

...

17-10-2021
Re: Nigdy gdy potrzeba NIE dziala

Jeśli Twoja aplikacja nie działa prawidłowo może być to spowodowane słabą jakością połączenia z Internetem lub przepełnioną pamięcią podręczną Twojego urządzenia.

Warto co jakiś czas wyczyścić pamięć

...

17-10-2021
Ominięcie sprawdzania stanu odblokowania bootloadera android

Hej. Szukam sposobu na ominięcie sprawdzania stanu odblokowania bootloadera w aplikacji ING na telefonie z androidem (system to LineageOS bez root-a). Jakiś czas temu działały mi płatności przez NFC, ...

17-10-2021
Najbardziej pomocni użytkownicy