Odpowiedz

BliK - zapamiętane sklepy oraz strony

Witam,

od dłuższego czasu korzystałem z płatności blik bez podawania kodu blik a jedynie poprzez autoryzację w aplikacji mobilnej. W dniu dzisiejszym nagle dla każdej transakcji na allegro zostałem przekierowany na stronę przelewy24 i musiałem wpisywać kod blik i dopiero potwierdzać w aplikacji mobilnej.

Na końcu zapytano mnie czy chce zapamiętać sklep więc potwierdziłem. Następna transakcja na allegro i nadal żąda podania kodu plik... Sklep jest widoczny w aplikacji > blik > zakupy bez kodu.

Dodatkowo również mam problem z zapamiętaniem przeglądarki. Wcześniej nie musiałem podawać również kodu BLIK przy innych sklepach internetowych tylko potwierdzałem w aplikacji mobilnej ( pokazywała się informacja z moim loginem do bankowości elektronicznej że przeglądarka jest powiązania i dlatego nie muszę podawać kodu blik). Niestety teraz przy płatności nie pojawia się pytanie jak ponizej ( w aplikacji > blik > zakupy bez kodu > przeglądarki > wszystkie mają status nieaktywne)

Na ekranie akceptacji transakcji zobaczysz komunikat:
„Jeśli przy następnej transakcji na tej przeglądarce nie chcesz wpisywać kodu BLIK, dodaj ją do zapamiętanych”.

Jeśli chcesz zapamiętać przeglądarkę, podaj PIN, którym logujesz się do Mojego ING mobile i wybierz opcję: „Zapamiętaj i potwierdź płatność”.

Na Twoim telefonie zobaczysz potwierdzenie: „Zrealizowaliśmy transakcję i dodaliśmy przeglądarkę do zapamiętanych”.

 

bardzo proszę o pomoc

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
New
New
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
08-06-2020
Wiadomość 1 z 2 (2 149 wyświetleń)

Re: BliK - zapamiętane sklepy oraz strony

New Przyczyną tej sytuacji mogą być zabezpieczenia po stronie Allegro. Jeśli wystąpi kłopot z połączeniem, to płatność może wymagać kodu BLIK.
Status „nieaktywny” przy zapisanych przeglądarkach oznacza to, że minął dwuletni okres ważności przeglądarki, co powoduje konieczność ponownego zapisania przeglądarki, żeby móc nadal płacić bez kodu. Ważne, że płatność bez kodu nie działa w trybie incognito.
Dobrze, abyś wysłał do nas wiadomość w Moim ING. Sprawdzimy, co dokładnie się stało. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
790
164
07-06-2017
Wiadomość 2 z 2 (2 028 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Dwa konta jednego użytkownika, dwa urządzenia

Czy jest możliwość ustawienia aplikacji ing w taki sposób, że mając dwa konta otwarte, mieć z jednego urządzenia podgląd na oba konta, a z drugiego już tylko jedno?

01-08-2021
Uruchomienie drugiej transzy

Witam. Mam pytanie dotyczące rozliczenia pierwszej transzy kredytu hipotecznego na budowę domu oraz wypłaty drugiej transzy. Czy zanim złożę wniosek o uruchomienie kolejnej transzy na portalu ING powi...

01-08-2021
Re: Wpłatomat wciągnął pieniądze...

Proszę, sprawdź czy Twoja reklamacja została już rozpatrzona.

01-08-2021
Najbardziej pomocni użytkownicy