Oddziały, bankomaty, wpłatomaty

Odpowiedz

Okradziony klient (będący w ING od ok 20 lat)

W kwietniu wpłatomat podczas wpłaty kwoty 3400 pokazał awarię i zabrał pieniądze, które nie zostały zaksięgowane na koncie. Telefon ze zgłoszeniem wykonany jeszcze przy wpłatomacie.

Po zgłoszeniu i czekaniu otrzymałam zwrot 1600 zł bo rzekomo tyle wpłacałam. Złożyłam kilka odwołań (ostatnie: 118341/04/2023). Nie będę się rozpisywać, jakie bzdurne argumenty bank mi przesyłał w negatywnych decyzjach, ale  ostanie pismo mnie rozwaliło, bo między innymi napisali, że właściciel wpłatomatu stwierdził, że nie było awarii tego dnia. Pieniądze były mi niezbędne do uregulowania zobowiązania wobec partnera biznesowego, a więc przeżyłam koszmarny stres jak zorganizować na już kolejne 3400.

Moja sprawa już trafiła do Rzecznika Finansowego i dzisiaj otrzymałam informację, że czeka na przydzielenie do mecenasa. Niestety sprawy takie trochę trwają, ale ja zaczekam, jak to nie pomoże pójdę z tym do sądu.

Zachęcam wszystkich okradzionych klientów do składania wniosków o podjęcie interwencji przez RF.

Nie dajmy się okradać !!!

 

Odpowiedz
0 Lajków
OM_-2023
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
20-07-2023
Wiadomość 1 z 1 (1 198 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: NOWY RAPORT BIK PO JAKIM CZASIE BANK POBIERZE

Witaj,
Twoja sprawa wymaga indywidualnej analizy. Przez Społeczność nie możemy potwierdzić Twoich danych. Dlatego proszę, skontaktuj się z nami przez ING Business - Dokumenty i wiadomości - Nowa widomo

...

29-02-2024
Re: Re.: Operat szacunkowy - ile trwa?

A czy rzeczoznawca ma jakiś określony czas na skontaktowanie się z klientem i dostarczenie operatu do banku? Załóżmy 5/10 dni od daty zlecenia przez bank? Kontaktowałem się z doradcą i sprawa jest w t...

29-02-2024
Re: Re.: Zmiany w prowizjach -

U mnie nic... (nawet gdy wyłączę blokery reklam)

Wchodzę w karty i mam najpierw BLIK, potem swoją kartę.

Zero reklam.

29-02-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy