Kredyty i pożyczki

Odpowiedz

Nadpłata pożyczki gotówkowej - jak liczone są odsetki

Witam, 

Złożyłem wniosek na pożyczkę w wysokości 60000 zł na 100 miesięcy. Zamierzam ją nadpłacać. Już miałem podpisać umowę, ale pewien niepokój wzbudził zapis:

Częściowa spłata Kwoty pożyczki pomniejszy pozostający do spłaty kapitał i skróci okres spłaty pożyczki.
Wysokość rat nie zmieni się jednak, z wyjątkiem ostatniej raty, której wysokość i termin płatności Bank wskaże
Pożyczkobiorcy najpóźniej 30 dni przed terminem płatności, zgodnie z Zasadami doręczania korespondencji.
Częściowa wcześniejsza spłata Kwoty pożyczki nie zwalnia więc Pożyczkobiorcy z obowiązku spłacania kolejnych
rat zgodnie z Umową

Mam harmonogram, z którego wynika jakaś kwota odsetek do zapłaty w konkretnym miesiącu. np. 

Data spłaty 01.02.2023

Kwota:906,12

Kwota kapitału: 379,35

Kwota odsetek: 526,77

I teraz pytanie - gdybym w grudniu spłacił (nadpłacił) np. 20000 zł, to nadal będę płacił odsetki w wysokości 526,77 itd wg harmonogramu aż do momentu, kiedy kwota kapitału zmniejszy się do tych 20000 nadpłaconych i w tym momencie nastąpi koniec pożyczki czyli jakieś 30 miesięcy wcześniej ?

Czy też rata w wysokości 906,12 będzie zawierała odsetki od kapitału pomniejszonego o te 20 000 zł i tym samym kwota odsetek  będzie niższa, a kapitał wyższy itd co jeszcze bardziej skróci okres obowiązywania pożyczki ?

 

Odpowiedz
0 Lajków
Markuss
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
20-09-2022
Wiadomość 1 z 2 (4 309 wyświetleń)

Re: Nadpłata pożyczki gotówkowej - jak liczone są odsetki

Jeśli nadpłacasz pożyczkę, zmniejszamy kapitał. Będzie więc mniejsza kwota od której naliczamy odsetki. Harmonogram zaktualizujemy po zaksięgowaniu nadpłaty.

 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
410
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 2 (4 270 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Analiza wniosku kredyt hipoteczny

Od piątku nadal „ Wygląda na to, że mamy już wszystko. Podejmujemy decyzję.”….
U kogoś coś się zmieniło??? Ktoś ma decyzję?

Chyba już minęły 2-4dni robocze … jakby liczyć pierwszy komunikat “ Wygląda na...

25-04-2024
Wakacje kredytowe a ubezpieczenie kredytu

Dzień dobry,

Czy do obliczania RdD do wakacji kredytowych mozna wziąć pod uwage i dodać do obliczeń obowiązkowe ubezpieczenie ochronne które płacę co miesiąc i jest sciągane razem z ratą z mojego konta

...

25-04-2024
Re.: Bankowość internetowa dla osób małoletnich 6-13 lat

Dzień dobry, kiedy wprowadzicie funkcjonalność dostępu do aplikacji ing dla posiadaczy kart Mastercard dla dzieci poniżej 13 rok życia ?

24-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy