Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Cześć,

 

przy składaniu wniosku o zawieszenie spłaty kredytu, pojawia się opcja "Wybierz raty, które chcesz zawiesić".
Do wyboru faktycznie mamy raty, podane z datami co do dnia (w moim przypadku ~5 każdego miesiąca), a nie okresy zawieszenia.


Rodzi się pytanie - jeśli np. zawieszę ratę sierpniową (2022-08-05), to odsetki umorzone zostaną za okres 05.07 - 05.08, czy za 01.08 - 31.08?
W mojej ocenie ustawa nie przewiduje zawieszenia spłaty przed sierpniem, więc prawidłowa powinna być odpowiedź 01.08 - 31.08.

W podanym przykładzie nie ma to większego znaczenia, ponieważ oba miesiące mają 31 dni. Przykład lutego lepiej obrazuje moją zagwozdkę.

Jeśli we wniosku wybiorę ratę 2023-02-06 - umorzone zostaną odsetki za okres od 5.01-6.02.2023 (32 dni) czy 1.02-28.02.2023 (28 dni)?

 

Dzwoniłem w tej sprawie na infolinię, ale uzyskałem 2 różne odpowiedzi od 2 różnych konsultantów :/

Proszę o odpowiedź pracownika Banku.

Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 1 z 27 (7 463 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Jako ze nie jestem pracownikiem zadnego banku zasugeruje jedynie, ze zawieszenie raty platnej 06.02 moze oznaczac w istocie zamrozenie oprocentowania naliczonego na 06.02 i przeniesienie go na pierwszy mozliwy termin splaty poza okresem zawieszenia, np. 06.03. W okresie zawieszenia nie ma ani kalkulacji odsetek, ani wymagalnosci platnosci kredytowych.
Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 2 z 27 (7 418 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Rozumiem Twój tok myślenia i jest on w pewnym sensie słuszny. Podczas składania wniosku oświadczamy, iż rozumiemy, że odsetki naliczone w okresie zawieszenia zostaną umorzone. Po złożeniu wniosku pojawia się informacja, jaki jest okres zawieszenia. W przypadku wybrania daty sierpniowej jest to  2022-08-05 do 2022-09-04, czyli zgodnie z tym, co przytoczyłaś.

Niestety, nadal nie mam oficjalnego potwierdzenia ze strony ING. Na infolinii usłyszałem już 3 sprzeczne odpowiedzi, mianowicie, że zawieszając ratę sierpniową okres umorzenia odsetek to:

a) ~05.07 - 05.08 (bo za ten okres naliczone są odsetki raty sierpniowej)

b) ~05.08 - 05.09 (bo to jest okres zawieszenia kredytu - to opcja opisana przez Ciebie, @onlyoneme)
c) 1.08 - 31.08 (bo tak mówi ustawa)
I faktycznie, jeśli interpretować ustawę, bank daje możliwość zawieszenia spłaty (nie raty!) kredytu w wymiarze 2 miesięcy między 1.08 a 30.09.
W mojej interpretacji oznacza to, że dwie pierwsze sytuacje nie mogą mieć miejsca. W tych przypadkach okazałoby się, że odsetki umorzone nie są za pełne 2 miesiące w zadanym okresie (brakuje ~25 dni w przypadku a, oraz ~5 dni w przypadku b, bo tyle dni nie wpada w przewidziany ustawą czas).

Chciałbym znać odpowiedź, ponieważ 5.11 aktualizuje mi się procencik. Nie wiem zatem, czy jak wybiorę zawieszenie raty listopadowej, to odsetki będą umorzone za ~5.10 - 5.11 (niższe oprocentowanie), 1.11 - 30.11 (5 dni niższe, reszta wyższe), czy może ~5.11 - ~5.12 (w całości wyższe).

Jak widać, każdą z opcji jakoś można wytłumaczyć.
ING, zdecydujcie się i dajcie oficjalną odpowiedź!

Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 3 z 27 (7 092 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Odsetki zawieszamy od raty do raty. Zawieszamy odsetki które są „pod” ratą.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
KarolB
Moderator
Moderator icon
135
20
02-09-2021
Wiadomość 4 z 27 (7 013 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Jeśli dobrze rozumiem, to twierdzi Pan, że dla raty sierpniowej, umorzeniu ulegną odsetki z okresu 06.07 - 05.08?
Dlaczego zatem Wasza aplikacja twierdzi inaczej?

 

Jeszcze raz zaznaczę - pytanie brzmi, jaki okres będzie okresem "wakacji", tj. za który okres odsetki zostaną umorzone (zgodnie z WASZYM zapisem)?

Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 5 z 27 (6 972 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Osobiscie uwazam okresy miesieczne w ujeciu kalendarzowym, czyli punkt c) z Twojej wypowiedzi, za najblizsze ujeciu ustawowemu. Tak tez w jakiejs mojej wczesniejszej wypowiedzi przedstawialem jako potencjalnie mozliwe. Niestety daty wymagalnosci rzadko sie pokrywaja z pierwszym dniem miesiaca a poniewaz wnioskowac mozna az do daty wymagalnosci, oznaczaloby to koniecznosc wycofywania odsetek w danym miesiacu. Stad konkluzja, ze technicznie okresy bylyby wyznaczane datami platnosci.

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 6 z 27 (6 894 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Myślałem, że właśnie z tego powodu (że ujęcie miesięczne tj. od 1 do ostatniego dnia mca jest najbliższe dosłownemu rozumieniu Ustawy) wprowadzono przytoczony przeze mnie wcześniej zapis o umorzeniu odsetek. Przy "wakacjach" w sierpniu, wysokość raty wrześniowej (o ile na wrzesień nie bierzesz wakacji) wynikałaby z odsetek naliczonych od 6.07 do 31.07, a następnie od 1.09 do 5.09. Dopiero takie wyliczenie raty, w mojej ocenie, odpowiada zapisom ustawy.
Stąd moje zdziwienie przy składaniu wniosku - wybór raty a nie okresu.
Jeśli tak liczone są odsetki w ING, oczekiwałbym odpowiedzi, że "wakacjom" (tj. wg nomenklatury Banku - umorzeniu) ulegają odsetki od 1.08 do 31.08.

Jeśli liczone są w inny sposób, nie widzę pokrycia z zapisami ustawy.

Panie KaroluB? Może się Pan do tego odnieść?

Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 7 z 27 (6 877 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

Panie Karolu, może zadam pytanie inaczej.
Jeśli chciałbym wziąć "wakacje", tj. zawiesić spłatę kredytu w wymiarze 2 miesięcy od 1.11.2022 do 31.12.2022 (lub 6.11.2022 - 5.01.2023), albo ujmując inaczej - żeby za ten okres nie policzono mi odsetek (zgodnie z Ustawą), to które raty we wniosku powinienem zaznaczyć? Tę w listopadzie i grudniu, czy grudniu i styczniu? Bo, jeśli dobrze interpretuję, "pod" oznaczałoby, że muszę zaznaczyć grudzień i styczeń?

Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 8 z 27 (6 702 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

[ Edytowane ]

@KarolB:

Odsetki zawieszamy od raty do raty. Zawieszamy odsetki które są „pod” ratą.


Proszę o doprecyzowanie - bo również nie mogę dojść do tego, za który okres odsetek nie musiałabym płacić zawieszając ratę sierpniową - czy "pod ratą" oznacza, że nie zapłaciłabym odsetek, które narastały od 05.07. do 04.08. i byłyby wymagalne w racie w dniu 05.08.?

neta
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
35
4
16-01-2021
Wiadomość 9 z 27 (6 471 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe - wybór raty a okres zawieszenia odsetek

@KarolB? Mógłby Pan doprecyzować? Jak widać nie tylko ja mam wątpliwości
Odpowiedz
0 Lajków
grabek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
30-07-2022
Wiadomość 10 z 27 (5 855 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy