Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Od kiedy liczy się oprocentowanie kredytu

Dzień dobry,
W marcu 2022r podpisałem umowę kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem na zakup domu w stanie surowym zamkniętym (1 transza) oraz wykończenie (2 transza).
W umowie jest zapis o karencji 2 lata oraz możliwości przedłużenia do lat 3. Obecnie nie uruchomiłem jeszcze drugiej transzy i płacę tylko ratę odsetkową.
Mam pytanie odnośnie uruchomienia drugiej transzy i przejścia na ratę odsetkowo kapitałową.
1. Uruchomienie raty odsetkowo kapitałowej wiąże się z uruchomieniem całej kwoty kredytu?
2. Czy można zrezygnować z karencji i przejść na ratę odsetkowo kapitałową przed zakończeniem budowy?
3. Umowa 60 miesięcy na oprocentowanie stałe uruchamia się z dniem uruchomienia pierwszej transzy i raty odsetkowej czy dopiero po uruchomieniu całego kredytu oraz raty odsetkowo kapitałowej?

Pozdrawiam
Michał
Odpowiedz
0 Lajków
Michał7
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
04-01-2023
Wiadomość 1 z 2 (1 675 wyświetleń)

Re: Od kiedy liczy się oprocentowanie kredytu

Ad 1. Jeżeli okres karencji który jest zapisany w umowie kredytowej minie, wtedy zaczyna się spłacać raty kapitałowo – odsetkowe (nawet w przypadku nieuruchomienia całego kredytu).

Ad 2. Tak, można złożyć rezygnację z okresu karencji przed zakończeniem budowy, warunkiem jest uruchomienie całego kredytu. Taką dyspozycję można złożyć np. w bankowości internetowej Moje ING:  Kredyty – Wnioski – Rezygnacja z karencji.

Ad 3. 60-miesięczny okres stałej stopy procentowej jest liczony od dnia uruchomienia pierwszej transzy. 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 2 z 2 (1 622 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy