Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

hej,

Jestem dokładnie w tej samej sytuacji. Od 3.12 trwa "analiza dokumentów". Liczyliśmy na to, że przed Świętami powinna być dezycja. 31.12 minął termin z umowy przedwstępnej.... 

alewit
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
3
05-01-2021
Wiadomość 11 z 68 (10 434 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Ja zupełnie nie rozumiem wylewanych przez Was żali. Bank miał dobrą ofertę i został zasypany mnóstwem wniosków. Ja składałem początkiem grudnia dokumenty.. i miałem pełną świadomość, że idą święta, nowy rok, urlopy itd. Już wtedy wiedziałem, że czasy procesowania są długie.. i szacowałem, że odpowiedź uzyskam w połowie stycznia (nikt mnie nie informował, że jest inaczej - doradca ma wgląd do tego ile trwa aktualnie proces). Był czas, że Millenium miał 2 miesiące oczekiwania..nie wiem jak teraz. Wszystko zależy od ilości wniosków i atrakcyjności oferty banku. W Citi jak minął miesiąc od złożenia wniosku to z automatu dali mi odmowę z możliwością wznowienia zwalając winę na "błąd analityka" - później dostałem pozytywną decyzję. Tutaj od razu było wiadomo, że trzeba będzie czekać.

Gosia, kto odpowiedzialny podpisuje umowę, wypowiada aktualny najem i liczy na tylko 1 bank przyzna mu kredyt ?! Zawsze stawiasz wszystko na jedną kartę ? No chyba, że lubisz ryzyko i nerwy.

Jeśli bardzo zależało Ci na mieszkaniu, trzeba było złożyć wniosek do 3 banków.. są i takie co w 2 tygodnie wydają decyzję.. co prawda oferta trochę słabsza.. ale i tak nie traci się tych wspominanych 14tys. zadatku. 

Ludzie uwielbiają narzekać i szukać winnych wszędzie byle nie u siebie. Jak brałem swój pierwszy kredyt hipoteczny wiedziałem jedno, że "zadłużaj się w tym, w czym zarabiasz" - franki były dla "bogatych". No to teraz (od kilku lat) mamy wysyp tych nieświadomych ryzyka, oszukanych przez banki, ekonomicznych laików.. tzw. "frankowiczów" - którzy kiedyś się śmiali z frajerów - "złotówkowiczów", którzy spłacali wyższe raty. 

Jak nie znasz się na finansach, skorzystaj z usług doradcy, a nie żal się na forum. Lamenty na tym forum z pewnością nic nie przyspieszą.

A w umowie przedwstępnej trzeba było zapisać warunek - tj. uzyskanie kredytu, jak bałaś stracić się zadatek.

..a jak nie wiesz jak żyć.. zapytaj premiera..

Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 12 z 68 (10 369 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Slawek85
Nie rozumiem skąd ta wypowiedź ? Po co piszesz nam o frnakowiczach? Gdzie zatem mamy się wyżalić ? Nie uważasz że mamy prawo wyrazić swoje zdanie o funkcjonowaniu Banku i terminach procesowania które są tutaj jawne ? Skąd wiesz, że nie skorzystaliśmy z usług doradcy kredytowego ? Ja skorzystałam i w dniu składania wniosku usłyszałam że to 10 dni roboczych do wstępnej decyzji czyli od zmiany statusu na analiza dokumentów wg tamtego czasu doradca powiedział, że max do Wigilii powinniśmy dostać wstępną decyzję finansową, do Wigilii było 23 dni robocze potem już nie liczyłam ... stąd żale bo zapewnienia i czasy dostajemy od doradców a nie wyssaliśmy sobie z palca. Co nas interesuje Millenium czy Citi ? Rozmawiamy tu o konkretach i konkretnej ofercie hipotecznej w konkretnym Banku - jeśli przyjęli tyle wniosków trzeba było zabezpieczyć ich analizę ... Ty składałeś wniosek z początkiem grudnia ja 21 listopada więc zmienia to postać rzeczy o kilka czy kilkanaście dni. Nie podobają Ci się te żale to ich nie czytaj i nie wypisuj że ludzie uwielbiają narzekać i szukać winnych wszędzie byle nie u siebie - każda sytuacja jest indywidualna nikt tu nie obraża nikogo i nie ocenia... mam nadzieję, że Bank (góra) może zwiększy liczbę analityków skoro Ci, którzy są zatrudnieni nie wyrabiają ... pomyślnych i pozytywnych decyzji kredytowych życzę wszystkim oczekującym 🙂
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 13 z 68 (10 161 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

[ Edytowane ]

@Konto usunięte, podawane przez bank czasy procesowania wniosków są szacunkowe więc należy je traktować jak prognoza na dany dzień. Załóżmy, że jeden wniosek jest procesowany do analizy wstępnej 20 dni, a drugi 40 dni to ile byś pokazał jako czas szacunkowy? Najprościej było by pokazać średnią z tych wartości ewentaulnie średnią ważoną w zależności ile wniosków w poszczególnych dniach wpadało do kolejki itp. Dlatego ciężko się odnosić do podawanych czasów przez bank (już pomijając, że te czasy są podawane w sekcji dla pośredników, którzy mniej więcej powinni wiedzieć jak interpretować te dane).

 

Jeśli pośrednik aka "doradca" powiedział Ci, że do Wigilii powinna być decyzja wstępna to zapewne w listopadzie tak sobie oszacował, ale to nie było przyżeczenie banku więc jedynie mogłabyś mieć pretensje do pośrednika, że taką datę powiedział, a nie np: 20 styczeń - mógł przecież podać większy margines, żeby zapewne Ciebie nie stracić jako klienta. Pamiętaj, że pośrednicy to również sprzedawcy i mają również w tym interes, żeby zamknąć pozytywnie każdy wniosek więc nikt tu nie jest przeciwko kredytobiorcy.

 

Również gdybyś poczytała forum to byś wiedziała, że już w listopadzie mniej więcej trzeba było czekać ok miesiąca na decyzje (nawet w którymś poście prognozowałem, że trzeba czekać 30 dni wtedy i nie jestem pośrednikiem, ani pracownikiem banku więc dziwne, że ktoś Ci mówił o 10 dniach, ale mniejsza z tym. Może nie chciał Cie pośrednik niepokoić itp

 

Jeśli posłuchasz kogokolwiek kto zajmuje się kredytami to zazwyczaj czas z marginesem bezpieczeństwa potrzebny od złożenia wniosku do uruchomienia kredytu to 2-3 miesiące więc szkoda, że na "ostatnią chwilę" zostawia się tak ważną decyzję zwłaszcza, że promocja w ING była atrakcyjna i zbliżał się koniec roku. Można śmiało było przewidzieć, że okres się wydłuży i obecnie należy uzbroić się w cierpliwość.

 

Co do zwiększania ilości analityków to samo wyszkolenie nowego analityka zajęłoby więcej czasu niż przerobienie wszystkich wniosków kredytowych z kolejki jesiennej, poza tym jeśli ktoś nie zna środowiska korporacyjnego to ciężko mu będzie zrozumieć, że takie decyzje podejmowane są na różnych szczeblach i gdyby w banku miałobyć zatrudnionych więcej osób to na pewno oferta musiałaby więcej "kosztować", żeby w sezonach mniejszego zapotrzebowania można by było utrzymywać pracowników, którzy "nie mają nic do robienia" (tzn klient za nich nie płąci) itp. Na rynku znajdziesz oferty kredytowe w których szybciej działa proces przyznawania kredytu, ale te oferty zazwyczaj są "droższe"..Warto zatem składać kilka wniosków i potem przebierać na prawo i lewo między bankami i jesli dla kogoś najważniejszym czynnikiem jest wybór kredytu, który najszybiciej został przyznany to należy taką ofertę wybrać.

 

Na forum wszystkie opinie są szanowane i fajnie jest słychać głos zarówno tych zadowolonych jak i tych co mają pod górę.

 

Życzę Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku i Pozytywnej Decyzji Kredytowej.

Myślę, że po to tu jesteśmy wszyscy żeby łatwiej było nam zrozumieć jak działa bank.

m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 14 z 68 (10 145 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

I jak macie decyzję ?
Odpowiedz
0 Lajków
Andzia1109
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
3
04-01-2021
Wiadomość 15 z 68 (10 015 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Seba i jak macie decyzję ?
Odpowiedz
0 Lajków
Andzia1109
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
3
04-01-2021
Wiadomość 16 z 68 (10 013 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

@m365
🙂 właśnie o to chodzi,że każdy z nas ma jakąś indywidualną sytuację, która sprawia że składam dopiero teraz ale... w moim przypadku w porozumieniu z doradcą, który pochodzi z dużego biura kredytowego i obserwował czasy na bieżąco... stąd niezrozumienie takiego obsunięcia ... Dodatkowo na forum znalazłam się dopiero 4 stycznia i poczytałam po fakcie jak to wyglada 🙂 Masz racje że wybieram/y ofertę najkorzystniejszą lub w zaufanym banku - ja mam tu konto od kilkunastu lat i jest to mój pierwszy kredyt hipoteczny wiem, że to trwa ok 2 miesięcy ale wiesz kiedy czekasz już 50 dni od złożenia wniosku a Bank ma 21 dni na wydanie decyzji ostatecznej od dostarczenia ostatniego ! dokumentu to równie dobrze kredyt może zostać przyznany i za pół roku ... stąd poszukiwanie odpowiedzi czy w ogóle jest o co kruszyć kopie czy złożyć gdzie indziej... i nie czekać już w tym banku bo każdy ma jakąś historię 🙂
Pozdrawiam wszystkich oczekujących
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 17 z 68 (9 979 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Dokładnie tak jak mówisz my właśnie też chcemy składać do pko bo czas nas nagli a warunki praktycznie takie same , czas oczekiwania ok 2 tyg , a nawet i znam osoby które w 4 dni dostały odpowiedź kredytową .
Andzia1109
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
3
04-01-2021
Wiadomość 18 z 68 (9 923 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

[ Edytowane ]

@NowyMM, co do wydania decyzji w ciągu 21 dni to warto tu pamiętać o zastrzeżeniu, że ten czas jest liczony od otrzymania przez Bank wszystkich dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji, a często jest tak, że przy składaniu dokumentów nie wiadomo jeszcze które dodatkowe dokumenty będą potrzebne analitykowi (szczególnie w indywidualnych przypadkach). Ewentualnie jeśli upływa długi czas, zanim dokumenty trafią do decyzji finalnej to wiadomo, że czasem bank ponownie weryfikuje czy osoba wciąż ma wpływy wynagrodzenia w innym banku takie jak były składane na wniosku (chcąc odrzucić "desperadów", którzy są na wypowiedzeniu i na ostatnią chwilę się kredytują).

 

Jest tu wpis na forum wątek dot. tych 21 dni, ale banki róznie do tego tematu podchodzą np: w CITI jeśli się nie wyrobią w tym okresie to słyszałem, że z automatu dostaniesz odmowe i możesz złożyć kolejny wniosek. Być może warto Ci złożyć wniosek w innych bankach, które szybko rozpatrują decyzję (PKO BP, mBank).

 

Co do samej oferty innych banków to już musisz sama ocenić na ile jest ona dla Ciebie atrakcyjna. Ja w mBank jestem ponad 20 lat i miałem tam 2 hipoteki, a na tą chwilę uważam, że ING jest bardziej korzystny w wielu aspektach.

 

Co do dużego pośrednika kredytowego nie będę się wypowiadał, ale to on dostaje wynagrodzenie z banku za Twój kredyt więc to on Tobie powininen dostarczać wszystkie informacje na bieżąco (chociaż nie wymaga nikt od niego czytania forum).

 

btw: mój wpis wcześniejszy przez pomyłkę zaadresowałem do @Konto usunięte zamiast do Ciebie Emotikon: Mrugający

 

ref:

https://subiektywnieofinansach.pl/dwa-miesiace-czeka-klient-na-wydanie-decyzji-kredytowej-czy-banki-... 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyty-hipoteczne-na-decyzje-czeka-sie-kilka-tygodni-7929878.html 

m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 19 z 68 (9 913 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

[ Edytowane ]

Witam,

Nasz doradca zarejestrował wniosek 18.11, do analizy trafił 30.11.

Wniosek został złożony wraz z operatem. 

 

Dostaliśmy odpowiedź ostateczną (nie mieliśmy wstępnej) 4.01 rano Emotikon: Szczęśliwy

Dodam , że w na początku 2 tygodnia grudnia nasz doradca dosłał podpisany przez nas akt notarialny (umowa deweloperska).

 

Niccusia
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
2
07-01-2021
Wiadomość 20 z 68 (9 865 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy