Odpowiedz

Długi czas oczekiwania na decyję

Witam,

mam pytanie odnośnie czasu oczekiwania na decyzję Państwa banku.

Złożyłem przy pomocy pośrednika wniosek o kredyt hipoteczny na początku września. Wg zapewnień doradcy nie miało być problemu z uzyskaniem kredytu (mała kwota, duży wkład własny, brak zadłużeń, dobre zarobki). Dopiero po 2ch tygodniach, w połowie września, dostałem informację od pośrednika o wstępnej decyzji pozytywnej i prośbę o dostarczenie dodatkowego oświadczenia dla banku co niezwłocznie uczyniłem. I od tego momentu jest cisza. Od połowy września do teraz nie dostałem żadnej informacji na jakim etapie jest rozpatrywany mój wniosek ani potwierdzenia na piśmie wstępnej decyzji i prośby o opłacenie wyceny nieruchomości. Wg informacji jakie uzyskałem od innych doradców kredytowych, już dawno powinno być to załatwione. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż musiałem przedłużyć u dewelopera termin wpłaty środków przez bank a drugi bank do którego był złożony wniosek o kredyt odrzucił go, z przyczyn nie zależnych ode mnie. Czas mam do końca tego miesiąca a nie wiem na czym stoję, pośrednik przekazuje tylko informację, że "analityk podjął wniosek" a na Infolini słyszę "wniosek jest w analizie". Jestem w sytuacji, że gdyby ING odrzuciło wniosek muszę zrezygnować z zakupu mieszkania. Cały wkład własny już wpłaciłem (3/4 wartości mieszkania), mam podpisaną umowę z deweloperem i żadnej pewności co do finału sprawy. A czasu na załatwienie "innego kredytu" w innym banku już nie mam.

Tu moje pojawia się moje pytanie: czy takie terminy rozpatrywania wniosku jakie podałem są normalne? Czy normą jest, że minęło już trzy tygodnie od wydania wstępnej decyzji a do tej pory nikt nie wycenił nieruchomości?

Pośrednik, w odpowiedzi na moje wątpliwości co do czasu trwania całej operacji i braku konkretów, twierdzi, że po przyznaniu decyzji wstępnej pozytywnej załatwienie kredytu jest tylko formalnością i że nic oprócz "negatywnej oceny nieruchomości" nie spowoduje decyzji odmownej. A biorąc pod uwagę, że jest to rynek pierwotny jest niemal pewne, że kredyt dostanę. Czy pośrednik może być aż tak pewny tego wszystkiego?

 

Pozdrawiam,

Zbyszek

 

Odpowiedz
0 Lajków
Zbyszek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
09-10-2016
Wiadomość 1 z 4 (6 473 wyświetleń)

Re.: Długi czas oczekiwania na decyję

Po decyzji wstępnej pozytywnej musimy dokonać wyceny nieruchomości i podejmujemy decyzję ostateczną. Natomiast zawsze istniej ryzyko że pomimo decyzji wstępnej pozytywnej w ostateczności może być podjęta decyzja negatywna.

Jeżeli w trakcie analizy wniosku zostałeś proszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów, wpływa to na wydłużenie decyzji kredytowej. Informacji o etapie analizy wniosku powinien na bieżąco przekazać pośrednik finansowy u którego został złożony wniosek.

---
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MarcinB
Były moderator
Były moderator icon
445
144
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (6 352 wyświetleń)

Re.: Długi czas oczekiwania na decyję

Z powodu błędu pośrednika (promocja dotyczyła wyższej kwoty kredytu niż ta o którą składałem wniosek), bank odrzucił mi warunki które były ustalone, wydając dezycję wstępną pozytywną ale z zupełnie innymi warunkami.

Pośrednik zaproponował wzięcie wyszej kwoty, po to by mieć warunki promocyjne i zaraz po otrzymaniu kredytu tą "nadpłatę" spłacić.

Zdecydowałem się na to, mam 11 dni roboczych na wpłatę banku do deweolopera. Zleciłem wycenę nieruchomości, powinna być w tym tygodniu.

Czy w przypadku zmiany oferty, cała procedura idzie od początku, czy podpina się tylko nowe warunki do decyzji?

Wg posrednika wyrobimy się w terminie, bo zmiana wniosku nie powoduje uruchomienia całej procedury od nowa.

Wg info ING cała procedura startuje od nowa.

Jak to jest?

 

Odpowiedz
0 Lajków
Zbyszek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
09-10-2016
Wiadomość 3 z 4 (6 236 wyświetleń)

Re.: Długi czas oczekiwania na decyję

Standardowo rozpoczynamy proces decyzyjny od nowa. Może się jednak zdarzyć, ze pośrednik ustalił z analitykiem inne rozwiązanie.  

...
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KamilaC
Były moderator
Były moderator icon
177
70
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (6 179 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Logowanie biometryczne - Twój telefon nie zna tej sztuczki

Ponowna instalacja rozwiązała problem.

13-06-2024
Re.: Ostatnie prace konserwacyjne.

A może by tak dodać w takim przypadku przycisk "akceptuję ryzyko"i po sprawie. Jak to ma miejsce na niektórych stronach www. Na zabezpieczenia są odp. programy antywirusowe i ich konfiguracja. Niestet

...

13-06-2024
Re.: Ostatnie prace konserwacyjne.

Bardzo ciekawa odpowiedź. Ale przed czym ma ta aktualizacja zapobiec uniemożliwiając mi zalogowanie się, a tutaj na forum już takiej potrzeby nie ma? To jest właśnie konsekwencja schrznienia aktualiza

...

13-06-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy