Odpowiedz

Zajęcie komornicze i kwota wolna

Witam. Mam problem - po zmianie prawa odnośnie kwoty wolnej w tym miesiącu zostało mi do wykorzystania ok.160zł. 27 września dostaję wynagrodzenie - czy to oznacza, że nie będę mogła z niego korzystać? Dodam, że jestem dogadana z komornikiem odnośnie spłaty zadłużenia bezpośrednio u niego w ratach, miał on wysłać pismo o zdjęcie blokady z rachunku, jednak ta dalej widnieje.
Odpowiedz
0 Lajków
C_hmiel
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
25-09-2016
Wiadomość 1 z 3 (6 709 wyświetleń)

Re.: Zajęcie komornicze i kwota wolna

Możesz korzystać z pieniędzy w ramach kwoty wolnej lub z pieniędzy, które są zwolnione spod zajęcia (np.świadczenie 500+). Pozostałą kwotę przekażemy na spłatę zajęcia. Od kolejnego miesiąca możesz na nowo korzystać z kwoty wolnej.
Sprawę zdjęcia blokady proszę wyjaśnij z komornikiem.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie. .
Odpowiedz
0 Lajków
WiolettaS
Moderator
Moderator icon
531
120
04-09-2015
Wiadomość 2 z 3 (6 655 wyświetleń)

Re.: Zajęcie komornicze i kwota wolna

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje.

Rencista
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
3
5
05-10-2016
Wiadomość 3 z 3 (6 581 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Tak, wczoraj dostaliśmy informację o zakończonej analizie i wstępną decyzję. Ja śledzę wpisy o ich czasach procesowych i były zgodne ze stanem faktycznym. Dzisiaj nadal są wnioski z 4.03 - czas analiz...

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Przepraszamy za dłuższy czas odpowiedzi. Temat jest analizowany po naszej stronie. Damy znać jeśli wprowadzone będą zmiany w tym zakresie.

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Dzień dobry,

Czy ma już Pani decyzję?

Ja złożyłam wniosek 6.03, od 8.03 jest w analizie. Nie proszono mnie o dodatkowe dokumenty, miałam operat zewnętrzny, 19.03 ING sprawdzał mnie w BIK i nadal beż żad

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy