Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Wspólne konto a zajęcie komornicze

Dzień dobry, jestem tu nowy i nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział...

Mam taki problem/pytanie: Mój dobry znajomy ma to podstawowe konto " z lwem" w ING i jest jego jedynym właścicielem. Otrzymuje na to konto regularne co miesięczne przelewy zasiłków z MOPS, bo ma orzeczoną niepełnosprawność i zakaz jakiejkolwiek pracy. Ale ma jeszcze dług i komornika, któremu płaci co miesiąc 100 zł. Póki co komornik nie wtrąca mu się do jego konta, bo z zasiłków nie przekracza rocznie jakiegoś maximum przychodów? Nie wiem dokładnie o co chodzi. Wyjaśnił mi to tak, że np. rocznie mógłby mieć dochodu 9000 zł i wtedy komornik nie ma prawa żadnej sumy z tego konta mu zająć.

Ja też mam taki sam rachunek w ING, nie mam komornika i jakichś niespłaconych dłuów, itp. i od czasu do czasu przelewam mu jakieś kwoty (nic wielkiego, to nie są tysiące, ale po kilkaset złotych prawie co miesiąc ode mnie dostaje).  On ma obawy, że przez te moje przelewy, jeśli komornik to sprawdzi a on przekroczy te przykładowe 9000 zł komornik będzie miał prawo coś więcej mu z jego konta zabrać. Czy jeśli ustanowiłby mnie współwłaścicielem swojeg konta, to czy komornik nadal będzie miał prawo zająć mu konto/pieniądze z konta czy nie? Czy to wogóle coś zmieni w jego sytuacji?

Przepraszam, że piszę tutaj bo to raczej jest problem prawny, ale może ktoś z Was zna odpowieź lub zna link do tej odpowiedzi. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

griszadrugi
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
1
04-05-2017
Wiadomość 1 z 4 (9 886 wyświetleń)

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

Standardowo do kont indywidualnych klientowi przysługuje kwota wolna w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jeśli wykorzystasz kwotę wolną, nadwyżkę przekażemy na realizację zajęcia. 

Konto wspólne również podlega zajęciom. Przy rachunku wspólnym po wykorzystaniu kwoty wolnej, gdy jedna z osób posiada zajęcie administracyjne realizujemy je w wysokości 100% środków na koncie. Natomiast w przypadku zajęcia wystawionego przez komornika sądowego realizujemy zajęcie w wysokości 50% środków na koncie.   

...
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
KamilaC
Były moderator
Były moderator icon
177
70
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (9 834 wyświetleń)

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

Co do nadwyżki (kwota wolna od zajecia 1500zł, a wpływ na konto np 1700zł), 1500zł możemy dysponować, a te 200zł jak zostanie przekazane na egzekucję gdy na koncie są zajęcia od dwóch różnych komorników?

Odpowiedz
0 Lajków
Kojak
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
10-05-2017
Wiadomość 3 z 4 (9 674 wyświetleń)

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

W przypadku zbiegu zajęć egzekucyjnych sąd wyznacza organ realizujący zajęcie w imieniu wszystkich zainteresowanych egzekutorów.

Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 4 z 4 (9 617 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Wyłączenie widoczności danych osobowych po wykonaniu przelewu

Przesłaliśmy w tej sprawie pytanie, jak tylko dostaniemy odpowiedź, to umieścimy ją w tym wątku.

24-06-2024
Re.: Historia transakcji - dostęp do innych TFI przez ING

PS.
Ale brawo Pani Elżbieto. Po 13 dniach Pani coś napisała. Może Pani sobie tam odhaczyć, że rozwiązane czy coś.

24-06-2024
Re.: Historia transakcji - dostęp do innych TFI przez ING

Potrzebowałem pliku csv z historią. Nie chodziło mi o sprawdzenie pojedynczej transakcji, tylko wyciągnięcie pliku z historią. Pliku, który jest czymś normalnym i naturalnym w każdym innym banku. W si

...

24-06-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy