Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz
Highlighted

Wspólne konto a zajęcie komornicze

Dzień dobry, jestem tu nowy i nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział...

Mam taki problem/pytanie: Mój dobry znajomy ma to podstawowe konto " z lwem" w ING i jest jego jedynym właścicielem. Otrzymuje na to konto regularne co miesięczne przelewy zasiłków z MOPS, bo ma orzeczoną niepełnosprawność i zakaz jakiejkolwiek pracy. Ale ma jeszcze dług i komornika, któremu płaci co miesiąc 100 zł. Póki co komornik nie wtrąca mu się do jego konta, bo z zasiłków nie przekracza rocznie jakiegoś maximum przychodów? Nie wiem dokładnie o co chodzi. Wyjaśnił mi to tak, że np. rocznie mógłby mieć dochodu 9000 zł i wtedy komornik nie ma prawa żadnej sumy z tego konta mu zająć.

Ja też mam taki sam rachunek w ING, nie mam komornika i jakichś niespłaconych dłuów, itp. i od czasu do czasu przelewam mu jakieś kwoty (nic wielkiego, to nie są tysiące, ale po kilkaset złotych prawie co miesiąc ode mnie dostaje).  On ma obawy, że przez te moje przelewy, jeśli komornik to sprawdzi a on przekroczy te przykładowe 9000 zł komornik będzie miał prawo coś więcej mu z jego konta zabrać. Czy jeśli ustanowiłby mnie współwłaścicielem swojeg konta, to czy komornik nadal będzie miał prawo zająć mu konto/pieniądze z konta czy nie? Czy to wogóle coś zmieni w jego sytuacji?

Przepraszam, że piszę tutaj bo to raczej jest problem prawny, ale może ktoś z Was zna odpowieź lub zna link do tej odpowiedzi. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

griszadrugi
Nowy w branży
Nowy w branży icon
1
1
04-05-2017
Wiadomość 1 z 4 (6 198 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

Standardowo do kont indywidualnych klientowi przysługuje kwota wolna w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jeśli wykorzystasz kwotę wolną, nadwyżkę przekażemy na realizację zajęcia. 

Konto wspólne również podlega zajęciom. Przy rachunku wspólnym po wykorzystaniu kwoty wolnej, gdy jedna z osób posiada zajęcie administracyjne realizujemy je w wysokości 100% środków na koncie. Natomiast w przypadku zajęcia wystawionego przez komornika sądowego realizujemy zajęcie w wysokości 50% środków na koncie.   

...
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
KamilaC
Moderator
Moderator icon
156
67
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (6 146 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

Co do nadwyżki (kwota wolna od zajecia 1500zł, a wpływ na konto np 1700zł), 1500zł możemy dysponować, a te 200zł jak zostanie przekazane na egzekucję gdy na koncie są zajęcia od dwóch różnych komorników?

Odpowiedz
0 Lajków
Kojak
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
1
0
10-05-2017
Wiadomość 3 z 4 (5 986 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Wspólne konto a zajęcie komornicze

W przypadku zbiegu zajęć egzekucyjnych sąd wyznacza organ realizujący zajęcie w imieniu wszystkich zainteresowanych egzekutorów.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
MirosławP
Moderator
Moderator icon
429
126
25-03-2016
Wiadomość 4 z 4 (5 929 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Problem z aplikacja mobilną

Witam. Mam problem z aplikacją mobilną.

Wcześniej ten problem nie występował. Pojawił się z 2-3 tygodnie temu przy okazji jakiejś aktualizacji.

Logowałem sie do aplikacji przy pomocy PIN.

Obecnie nie mog

...

13-08-2020
Re: Oferta kredytu.

@Agus96 Jeśli złożyłaś wniosek kilkukrotnie i mimo tego, wciąż widzisz tylko ofertę na kwotę, która nie spełnia Twoich oczekiwań, proszę, zadzwoń na naszą infolinię- 32 357 00 69. Tam nasz specjalista

...

13-08-2020
Re: Śmierć współposiadacza konta komfort, co dalej?

@ArturekF W przypadku śmierci współposiadacza/ współposiadaczki konta pieniądze zostają na rachunku do dyspozycji drugiej osoby, która jest jego właścicielem. Niemniej, prosimy o zgłoszenie nam jej śm

...

13-08-2020
Najbardziej pomocni użytkownicy