Zakupy świąteczne - bądźmy bardziej smart!

Coraz więcej Polaków robi przedświąteczne zakupy przez Internet. To w zasadzie dobry trend. Warto jednak uświadomić sobie, że istnieje różnica pomiędzy chaotycznym klikaniem w interesujące nas produkty a prawdziwymi, oszczędnymi i sprytnymi zakupami. Jak więc robić je oszczędzając czas, pieniądze i nerwy?

Kupując prezenty dla naszych bliskich zwykle staramy się pogodzić kilka aspektów. Prezent ma być dobrze dobrany (niecodzienny lub wręcz przeciwnie – praktyczny), podkreślający naszą troskę i w rozsądnej cenie. Zwykle jednak nie chcemy kupować przysłowiowego kota w worku, obawiając się, że zakup będzie niewypałem pod różnymi względami.

Zakup hybrydowy – sprawdzona strategia

Świetnym rozwiązaniem jest zajmująca nieco czasu strategia, która w efekcie pozwala nam zaoszczędzić i kupić przedmiot, który będzie satysfakcjonował obdarowanego. Nazwijmy to zakupem hybrydowym. Pierwszym etapem jest wymyślenie prezentu – by nie biegać po sklepach, marketach i galeriach handlowych, wyszukujemy konkretną rzecz w Internecie. Sieć jest prawdziwą kopalnią inspiracji. Znajdziemy tysiące zestawień, list top 10, raportów dotyczących trendów, vodcastów czy porad ekspertów. Gdy znajdziemy coś odpowiedniego, wybieramy 2–3 modele, które wydają nam się najodpowiedniejsze – zwykle bowiem trudno zdecydować się na jedną, jedyną rzecz.

Kolejnym etapem jest jednak wycieczka do tradycyjnych sklepów, by na żywo zobaczyć to, co chcemy kupić. Oczywiście nie zawsze to jest możliwe. Jeśli kupujemy coś produkowanego ręcznie bądź za granicą, możemy poszukać na YouTube filmów prezentujących recenzje produktów. Wiele prezentów jednak damy radę sprawdzić. Często możemy dany produkt rozpakować, zobaczyć go w działaniu. W myśl polskiego prawa rozpakowanie produktu nie oznacza zamiaru jego zakupu. Skonsultujmy to jednak z pracownikami danego sklepu - często czekają na nas gotowe egzemplarze testowe.

Po oględzinach dokonujemy ostatecznego wyboru. Sprytnym krokiem jest powrót do Sieci i wyszukanie danego przedmiotu w jak najlepszej cenie. Możemy użyć Allegro, Amazona czy przeszukać zwykłe sklepy internetowe. Zamawiamy – i gotowe! Najprawdopodobniej oszczędzimy od 10 do 50% ceny produktu w sklepie tradycyjnym. Warto!

Dodatkowo w okresie świątecznym często możemy zaoszczędzić na dostawie, bądź, kupując większą ilość rzeczy w jednym sklepie, otrzymać kupon rabatowy na kolejne zakupy.

Usługi najtańszego kupowania

Wielu z nas może jednak nie mieć czasu na kombinacje z wyszukiwaniem, oglądaniem i sprawdzaniem cen. Ideą smart zakupów jest zresztą mobilność. Zwolennikom nieopuszczania własnego domu w celu tak prozaicznym jak zakup podarunków świątecznych polecamy skorzystanie z porównywarek cen.

Oto krótkie rekomendacje najlepszych wyszukiwarek cen w Polsce:

  • Ceneo.pl – jest najpopularniejszą wyszukiwarką, ma wersję mobilną. Zalety: sprawdzone opinie o sklepach, rekomendacje sklepów, opinie o produktach, możliwość zakupów lokalnych dzięki specjalnej wyszukiwarce.
  • Nokaut.pl – przejrzysty serwis oferujący opcje dokładnego opisu oraz opinii klientów; można zakupić produkty na raty bezpośrednio z poziomu strony.
  • Skąpiec.pl – wyszukiwarka o przewrotnej nazwie, która współpracuje z 3 tys. sklepów i pokazuje 11 mln produktów. Dokładne informacje o opiniach innych klientów.
  • Idealo.pl – serwis nowszy, proponujący także porównywarkę cen biletów lotniczych.

Dzięki porównywarce cen możemy szybko sprawdzić, gdzie kupimy najtaniej wybrany przez nas produkt. Nieraz punkt widzenia i wybór diametralnie zmienia się po przeczytaniu opinii innych klientów – to bardzo ważna wskazówka, zwłaszcza jeśli kupujemy prezent, który zawsze jest nieco ryzykownym zakupem. Wyszukiwarki oferują też zazwyczaj mapę sklepów w których nabędziemy dany produkt. Pozwoli to znaleźć miejsce gdzie możemy go obejrzeć bądź sfinalizować transakcje, oszczędzając na wysyłce. Możemy też upewnić się, czy czas dostawy gwarantowany przez dany sklep nas satysfakcjonuje.

Nie-taka-tania wysyłka

Często naszą bolączką w smart shoppingu jest cena wysyłki, zwłaszcza gdy kupujemy coś niedrogiego. Książka za 15 zł wysłana kurierem za 14 zł? No way! Polecamy przyjrzeć się nowym opcjom wysyłki przedmiotów. Od jakiegoś czasu pojawiła się propozycja o nazwie Polecony InPost – wysyłka wielu przedmiotów kosztuje teraz między 3 a 4 zł. Na dostawę poczekamy jednak zwykle 3–5 dni, ale jeśli nie spieszy nam się bardzo, oszczędność będzie miarodajna – zwłaszcza przy tańszych zakupach.

Wielu sprzedawców oferuje wysyłkę gratis kurierem – warto przeglądać oferty z włączonym sortowaniem według cen z wysyłką. Jeśli natomiast decydujemy się na zakupy w większych sklepach (jak Empik, Deichmann), możemy skorzystać z bezpłatnej dostawy do konkretnego sklepu, który jest najbliżej nas. To opłacalna opcja zwłaszcza przy zakupach o większych gabarytach (duże koszty przesyłki) lub wartościowych (sprawdzenie produktu od razu w sklepie).

Możemy też poprosić o dostawę do punktu usługowego w okolicy, bądź do coraz popularniejszych Paczkomatów. To często najtańsza opcja wysyłki.

Kto powiedział, że smart zakupy mamy robić sami? Jeśli nasi znajomi także szukają prezentów lub np. ozdób świątecznych, warto umówić się i zrobić wspólnie zakupy w jednym sklepie. Kupując więcej, można negocjować ceny, uzyskać darmową wysyłkę lub rozłożyć jej koszty na kilka osób.

Świąteczne ogonki

Jeśli nie cierpicie przedświątecznego tłoku w marketach, kolejek do kas i korków na parkingach, polecamy skorzystanie z opcji dostawy zakupów do domu. Większość hipermarketów udostępnia nam swoją e-wersję z wielką ilością produktów – na pewno znajdziemy tam wszystko do przygotowania potraw świątecznych. Najczęściej załapiemy się na darmową (bądź niedrogą) dostawę w dogodnym dla nas terminie. Wiele sklepów internetowych niemal do ostatnich dni zachęca do zakupów gwarantując dostawę jeszcze  przed świętami. Unikniemy straty czasu (energii, cierpliwości, paliwa – niepotrzebne skreślić), a dodatkowo dostawca wniesie nam ciężkie reklamówki pod same drzwi. Jedyny obowiązek po naszej stronie - zaplanowanie zakupów w terminie, gdy dostawa przed świętami jest jeszcze możliwa.

Wydatki pod kontrolą

Smart zakupy, to także dbanie o stan swojego konta. Możesz mieć pełną kontrolę nad wydatkami i zakupami. Pamiętaj, że karta płatnicza daje możliwość dostosowania wysokości limitów transakcji do twoich potrzeb. Kiedy tylko chcesz możesz bezpłatnie ustalać (oraz zmieniać już ustalony) indywidualny limit wypłat gotówki oraz limit dla transakcji bezgotówkowych realizowanych kartą płatniczą do konta oraz transakcji przez internet i telefon.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com