Zainwestuj w siebie – to się opłaca!

O tym, że warto inwestować we własne umiejętności, nie trzeba nikogo przekonywać. Czy chodzi tu o kompetencje czysto zawodowe, czy takie, które wykorzystywać będziemy także w życiu codziennym – to bez znaczenia. Warto się uczyć, bo osoba, która nie robi postępów, może wkrótce zostać w tyle. Jak więc inwestować w siebie z głową i na jakie umiejętności postawić, by przyniosły wymierne efekty i zyski?

Najpewniejsza inwestycja, to inwestycja w siebie

Inwestować można praktycznie we wszystko. Większość z nas rozumie inwestycję, jako zakup jakichś dóbr materialnych lub korzystanie z niektórych narzędzi finansowych. Tymczasem, znacznie mniej uwagi i środków pieniężnych inwestujemy w siebie – to błąd. Oczywiście, kapitał dobrze zdeponowany np. w lokatę, może przynieść wymierne korzyści. Jednak inwestując w siebie, mamy szansę pozyskać coś znacznie cenniejszego. Wyposażeni w nowe kompetencje zyskujemy coś znacznie trwalszego: specjalizację w zupełnie nowej dziedzinie. To daje szansę na poszerzenie horyzontów myślowych, większą pewność siebie i możliwość zdobycia nowego doświadczenia zawodowego. Wpływa też na to, w jaki sposób postrzegają nas inne osoby i my sami. Podpowiadamy, w jakie nowe umiejętności warto zainwestować, by przyniosły wymierne efekty i zyski w życiu zawodowym i nie tylko.

Język obcy - drzwi do wielu możliwości

To zdecydowanie jedna z najbardziej przydatnych umiejętności życiowych. Przyda się zarówno w pracy, ale także w czasie wolnym. Znasz już jeden język obcy? To świetnie! Oznacza to, że nauka kolejnego będzie prawdopodobnie dużo szybsza i łatwiejsza! Opanowywanie nowego języka to doskonała gimnastyka dla umysłu, której nie zastąpi żadna krzyżówka czy internetowy quiz. W dodatku, umiejętność wykorzystania nowej kompetencji w praktyce, pozwala poczuć się naprawdę świetnie.

Jeśli Twoja praca nie daje Ci już satysfakcji, nie pozwala się rozwijać lub przynosi marne korzyści finansowe – czas ją zmienić!  Kochasz pracę z komputerem i interesuje cię informatyka? Najlepszą inwestycją w ramach doszkalania siebie, będzie na pewno zdobycie…

Umiejętności programowania

Zajęcie to może być na początku trudne, ale daje za to ogromną satysfakcję, niemalże gwarantuje zatrudnienie i ponad przeciętne zarobki. Od kilku lat i prawdopodobnie przez najbliższych kilkanaście, umiejętność programowania będzie bardzo pożądana przez pracodawców na całym świecie. Trudno się temu dziwić – wystarczy się rozejrzeć. Wszędzie otaczają nas komputery i ekrany smartfonów, sami też z pewnością korzystamy z wielu aplikacji. Dodatkowym atutem nauki programowania jest to, że tzw. języków kodowania jest bardzo dużo. Począwszy od tych łatwiejszych i popularniejszych, na tych dużo bardziej skomplikowanych i przeznaczonych do konkretnego celu kończąc. Oznacza to, że decydując się na naukę, mamy duży wachlarz możliwości. Jeśli uda Ci się opanować jeden z języków programowania, to z kolejnym będzie już tylko łatwiej. Inwestycja w naukę kodowania może być jedną z najlepszych decyzji, na jaką się zdecydujesz.

Pamiętaj - zawód zawsze można zmienić

Co, jeśli niezbyt dobrze czujesz się na samą myśl o spędzaniu wielu godzin przez komputerem i potrzebujesz odmiany w swojej profesji? Zastanów się nad jednym z wielu oferowanych na rynku kursów zawodowych. Dla wielu osób zmiana swojej profesji o 180 stopni jest zupełnie nie do pomyślenia. Dla innych może to być strzał w dziesiątkę! Szczególnie, że od wielu lat w Polsce widoczne jest zapotrzebowanie na osoby, które mogą pracodawcom zaoferować konkretne, techniczne umiejętności. Może to być prawo jazdy ze specjalnymi uprawnieniami, kurs fryzjerstwa lub inna dziedzina. Opanowanie takich kompetencji ma jeszcze jeden, niezwykle ważny atut – pozwala na łatwiejsze rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeśli więc masz już dosyć swojej dotychczasowej, pracy, może warto pomyśleć zmianie? Zainwestowanie w taką formę doszkalania może bardzo szybko się zwrócić!

Odmień życie przez gotowanie

Czy Twój styl życia pozwala Ci na zdrowe i planowe odżywianie się? Czy może w pracy wciąż żywisz się głównie drożdżówkami i kanapkami, jak podczas studenckich czasów? Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jest to najzdrowsze rozwiązanie. Jeśli jesteś na bakier z gotowaniem, to zastanów się nad zmianą tego stanu rzeczy. Zainwestowanie w kurs gotowania może w znaczący sposób polepszyć kilka aspektów Twojego życia. Po pierwsze, nauczysz się jednej z podstawowych umiejętności życiowych, które mogą się przydać w wielu sytuacjach. Po drugie, w znaczący sposób wpłyniesz na swoje samopoczucie, dzięki lepszym decyzjom żywieniowym. Po trzecie, Twoje ciało będzie Ci wdzięczne za zdrowsze, domowe posiłki. Kurs gotowania nie pozostanie też bez wpływu na Twoją rodzinę lub bliskich, a Ty być  może odkryjesz w sobie nową pasję. Tak ulokowany czas i pieniądze, na pewno nie pójdą na marne!

Dowiedź się jak spłacać pożyczkę na własnych zasadach

Nowe umiejętności, to najlepsza waluta

Oczywiście, nauka nowego języka czy nabycie nowych kompetencji zawodowych, to kosztowne przedsięwzięcia. Warto więc przeanalizować swój budżet, by mieć  lepszy ogląd własnej sytuacji finansowej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy możesz sobie pozwolić na comiesięczne spłaty raty pożyczki,  zakup samochodu lub … wykupienie kursu języka obcego.

Są to jednak umiejętności, które z dużą dozą prawdopodobieństwa zwrócą się z nawiązką. Być może będzie to zysk w formie lepszych zarobków lub inspiracji do założenia własnej firmy. W innym przypadku może to być lepsze samopoczucie lub nowa pasja.

W umiejętności o których wspomnieliśmy, z pewnością warto zainwestować, nawet jeśli wiążą się one z pewnymi nakładami finansowymi. Jeśli cel jest konkretny i pozwoli na osiągnięcie wymiernych korzyści, w pewnej perspektywie czasu, to zdecydowanie warto zastanowić się nad jego realizacją. Co ważne, nie warto odkładać takich postanowień na później. W myśl starego, ale aktualnego, porzekadła – czas to pieniądz. Podjęcie decyzji, sprawne zaplanowanie kolejnego ruchu i wyznaczenie sobie celu, pozwolą zrealizować zadanie. A zyski? Mogą w znacznym stopniu przewyższyć zainwestowany kapitał. Potrzebna jest jedynie konkretna decyzja, Twoja decyzja!