Załatw sprawy urzędowe online – załóż Profil Zaufany w Moim ING

Zapomnij o kolejkach i częstych podróżach do urzędów! Od teraz wiele spraw urzędowych możesz załatwić przez internet. Za pomocą Mojego ING, możesz założyć tzw. Profil Zaufany. Dzięki niemu otrzymasz możliwość załatwiania wielu ważnych spraw w systemach administracji publicznej. 

Co zyskasz?

Profil Zaufany to darmowe narzędzie, które umożliwia m.in. złożenie podpisu elektronicznego. Dzięki niemu można załatwiać określone sprawy urzędowe online, w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Zawiera Twoje unikalne dane identyfikacyjne. Profil Zaufany pełni rolę podobną do dowodu osobistego. Identyfikuje Cię jako obywatela i służy do uzyskiwania informacji z urzędów i składania wniosków, takich jak podanie o wydanie dowodu osobistego.

Wśród najpopularniejszych spraw, które możesz załatwić za pomocą Profilu Zaufanego są:

 • uzyskiwanie różnych zaświadczeń i odpisów dokumentów
 • składanie wniosku o dowód osobisty dla Ciebie lub Twoich dzieci
 • rejestracja działalności gospodarczej
 • sprawdzanie danych w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL
 • opcja załatwiania spraw podatkowych i tych dotyczących ZUS
 • możliwość składania wniosków o świadczenia rodzinne, kartę dużej rodziny, zapisanie dziecka do żłobka itd.
 • obsługa ślubów i innych spraw związanych z Urzędem Stanu Cywilnego
 • składanie wniosku do programu 500 Plus
 • obsługa przedsiębiorstwa

Jak stworzyć Profil Zaufany ePUAP?

Możesz założyć go na dwa sposoby. Tym pierwszym, tradycyjnym jest wizyta w urzędzie, gdzie złożony wcześniej przez internet wniosek trzeba osobiście potwierdzić. Drugim, znacznie prostszym, jest założenie Profilu Zaufanego za pomocą systemu bankowości internetowej Moje ING. Dzięki niemu stworzysz go bez konieczności wychodzenia z domu i potwierdzania danych osobiście, w urzędzie.

Jeśli jeszcze nie masz swojego Profilu Zaufanego, a chcesz go stworzyć za pośrednictwem ING Banku Śląskiego, możesz rozpocząć proces na dwa sposoby:

 • W Moim ING, w zakładce „Oferta ING”, wybierz Profil Zaufany
 • Poprzez platformę ePUAP i wybranie opcji Chcę logować się przy użyciu zewnętrznego dostawcy tożsamości, wybierz ING Bank Śląski i zaloguj się do systemu Moje ING.


W obu przypadkach wyświetlą się dane osobowe, które trzeba będzie zatwierdzić - jeśli są poprawne. W tym miejscu - jeśli zajdzie potrzeba -  będzie możliwość zmiany  e-mail lub numeru telefonu, na które otrzymasz potwierdzenia z systemu.

Następnie, niezbędne będzie przekazanie zgody na udostępnienie danych osobowych. Po wyrażeniu zgody otrzymasz, na podany wcześniej numer telefonu, kod autoryzacyjny. Należy wpisać go w odpowiednim polu i zatwierdzić. Jeśli przekazywanie danych do urzędu powiodło się - zobaczysz stosowny komunikat. Otrzymasz też powiadomienie na swój adres e-mail. Od tej pory możesz załatwiać sprawy urzędowe za pomocą swojego Profilu Zaufanego.

Co jeszcze musisz wiedzieć o profilu zaufanym ePUAP?

Jak długo mogę korzystać z Profilu Zaufanego?

Profil ważny jest przez 3 lata, licząc od daty jego założenia. Po upływie tego czasu można przedłużyć jego ważność za pośrednictwem strony ePUAP.

Mam już Profil Zaufany w innym banku, czy mogę z niego korzystać w ING Banku Śląskim?
Tak. Wystarczy przejść przez proces tworzenia profilu za pośrednictwem portalu Moje ING. Zostanie on zaktualizowany, a jego ważność będzie przedłużona o 3 lata.

Czy założenie Profilu Zaufanego jest odpłatne?

Nie, założenie i korzystanie z Profilu Zaufanego jest całkowicie darmowe.

Czy Profil Zaufany można założyć za pomocą aplikacji mobilnej ING?
Tak. Proces zakładania profilu przebiega identycznie jak w przypadku zakładania go przez komputer.

Utworzenie Profilu Zaufanego ePUAP jest proste i bezpiecznie. Dzięki niemu, Twój kontakt z urzędami będzie prostszy mniej stresujący. Jeśli chcesz otworzyć własny Profil Zaufany ePUAP korzystając z konta bankowego w ING, odwiedź tę stronę.

fot. Fotolia