Z pasją do…IT. Magda Stachnik o technicznej pracy z ludźmi

Moim kolejnym gościem w ramach cyklu o ciekawych osobowościach w Pionie TECH ING Banku Śląskiego jest Magdalena Stachnik, która pełni rolę IT Area Lead w naszej organizacji. Kobieta torpeda – zobaczcie co ma do powiedzenia o sobie i o swojej pracy.

 

Katarzyna Banaś, Business Manager Centrum Eksperckiego CIO: Jak się zaczęła twoja przygoda w ING?

Magda: W ING zaczęłam pracować tak naprawdę z przypadku. Długo byłam pracownikiem zewnętrznym, ale zawsze czułam się bardziej częścią ING, niż firmy, w której byłam zatrudniona. Po jakimś czasie, zaproponowano mi przejście do wewnętrznych struktur i zgodziłam się. Cały czas pracowałam jako Analityk, na początku w zespole odpowiedzialnym za aplikację frontową, a dokładnie za ING Bank Online a po zmianach organizacyjnych zostałam IT Area Leadem w Departamencie Aplikacji Detalicznych.

 

Kasia: A dlaczego, zdecydowałaś się na pracę w takim technicznym środowisku?

Magda: To jest w ogóle ciekawa sprawa, bo dorastałam, kiedy tak naprawdę komputery się u nas dopiero pojawiały. Rodzice mieli kolegę, który przychodził do nas i naprawiał nam komputer, coś wykręcał, coś wymieniał. Bardzo mnie to ciekawiło, sama też trochę majsterkowałam, więc stwierdziłam, że informatyka, będzie dla mnie dobrym wyborem. I tak właśnie wybrałam. Skończyłam ten kierunek na UŚ, więc praca przy technologii była dla mnie oczywista. Studiując informatykę rozpoczęłam drugi kierunek - zarządzanie na dzisiejszym UE. Zawsze interesowała mnie technologia i praca z ludźmi, stąd te dwa kierunki.

 

Kasia: Skończyłaś zatem informatykę. Wspominałaś, że lubiłaś rozkręcać sprzęt komputerowy...to nie chciałaś pracować w obszarze programowania, albo infrastruktury?

Magda: Widzisz, jakoś ta rola Analityka łączy to, co mnie zawsze interesowało. Zarówno tę cześć techniczną jak i pracę z ludźmi. Oczywiście, nie od razu wiedziałam, że chcę zostać analitykiem, ale na studiach odbywały się spotkania z pracodawcami. Podczas jednego z nich rozmawiałam z pewną osobą, którą pytałam o możliwości pracy. Już wtedy wiedziałam, że chcę połączyć te dwa kierunki. I ta osoba poleciła mi rolę Analityka, opowiedziała trochę o zadaniach takiej osoby, w efekcie czego stwierdziłam, że to będzie to! Traf chciał, że później z tą osobą pracowałam - teraz oboje pracujemy w ING. Wynika z tego, że do pracy jako Analityk zostałam trochę zainspirowana i za to tej osobie dziękuję.

 

Kasia: Dobrze mieć taką inspirację... połączyć to, co naprawdę lubisz - i to z sukcesem. Opowiesz nam, co teraz robisz?

Magda: Pracuję, jako manager. Zmieniłam właśnie obszar i obecna epidemia mocno pokrzyżowała mi plany. Pracujemy w pełni zdalnie, więc muszę uczyć się nowego obszaru i pracować z ludźmi na odległość, a jednocześnie ciągle muszę opiekować się poprzednim obszarem. I mimo, że znam ten obszar, do którego wróciłam, to jest to dla mnie trudne, żeby dobrze się wdrożyć.

 

Kasia: Możesz powiedzieć coś więcej o tej zmianie?

Magda: To też rola IT Area Leada, tylko w innym obszarze. Zajmuję się innym rodzajem klienta, dokładnie przedsiębiorcami. Lubię ten obszar i ludzi, którzy tu pracują. Jestem taka pro kliencka, i jak jest dużo wyzwań to dobrze się w tym czuję. Akurat szukali kogoś, kto zaopiekuje tworzący się zespół IT w Przedsiębiorcach, więc z chęcią podjęłam się tego wyzwania.

 

Kasia: To czym się teraz obecnie zajmujesz, jakie są Twoje zadania?

Magda: Jestem odpowiedzialna za zespoły IT w tzw. Tribie Przedsiębiorców. Pracowaliśmy teraz nad programem tarczy antykryzysowej. Zarządzamy i przygotowujemy funkcjonalności i produkty dla klientów firmowych, a do tego zarządzam grupą ludzi. I to tyle, albo aż tyle.

 

Kasia: Znam Cię. Jesteś osobą, która zawsze ma dużo energii, to co daje Ci najwięcej satysfakcji, tak na co dzień. 

Magda: Myślę, że praca z ludźmi i namacalne efekty mojej pracy. Jak widzę, że wprowadzone zmiany działają, że klienci są zadowoleni z produktów, jakie dostarczamy. To jest najlepsze uczucie. Ludzie są w tym miejscu dużą wartością, praca z domu i przymusowa izolacja, powoduje, że jeszcze bardziej chce się być bliżej pracowników, więc czasem dzwonię do kogoś, tak tylko żeby zamienić kilka słów, to też wydaje mi się ważne.

 

Kasia: Zdecydowanie. Kontakt jest najważniejszy w obecnym czasie. Już wiem, że praca z ludźmi to coś, co lubisz. A masz jakieś takie najmilsze wspomnienie, którym chciałabyś z nami się podzielić?

Magda: Najmilej wspominam pracę jako analityk, bo pracowałam wtedy na „polu walki”. Były to stricte technicznie zadania i miałam częsty kontakt z ludźmi. A odkąd jestem managerem, to na pewno zapamiętam moment, w którym zostawiałam mój obszar, w którym zaczęłam pracę jako Lead. To, ile wtedy dostałam wsparcia i motywacji od mojego - już wtedy byłego zespołu - było wspaniałe. Dali mi naprawdę dużo siły.

 

Kasia: Z tego, co mówisz, naprawdę dużo się u Ciebie dzieje. Pewnie tak będzie dalej. Widzisz jakieś wyzwania na ten rok przed sobą?

Magda: Tak, i cieszę się na nie. Wyzwaniem jest na pewno poukładanie na nowo obszaru, w którym jestem. Trochę mnie tu nie było, dlatego muszę poznać, co dokładnie się dzieje, z czym się mierzymy. A wyzwaniem nie na rok, ale dłuższym, jest też na pewno dostosowanie architektury mojego obszaru do naszych potrzeb.

 

Kasia: No dobrze, to na koniec muszę zapytać, co tak aktywna osoba, jak ty, robi po pracy, żeby odpocząć, odstresować się?

Magda: Teraz najchętniej chodzę do lasu, jeśli jest okazja to gram w squasha, często też jeżdżę na rowerze no i przeglądam Netflixa… przeglądam, bo na oglądanie jakoś nie mam czasu Emotikon: Mrugający.