Wakacyjne oszczędzanie na aucie - zobacz najlepsze aplikacje

Własne auto daje nam bardzo dużo swobody, dlatego często zapominamy o kosztach jakie generuje. Szczególnie, że część z nich rozłożona jest na długie okresy. Ubezpieczenie płacimy tylko raz w roku, a o wydatkach na naprawy szybko zapominamy. Wizyta w myjni lub tankowanie to po prostu kolejne koszty, jakie wliczamy do dziennego budżetu. Wszystko to sprawia, że na auto wydajemy zazwyczaj więcej niż powinniśmy. Najlepszym sposobem, by zacząć oszczędzać jest lepsza kontrola wydatków. Oto aplikacje, które pomogą Ci oszczędzać na aucie. Warto je wypróbować, szczególnie przed wakacyjnymi wyjazdami!

Drivvo - aplikacja, która umożliwia rejestrowanie wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Koszty podzielone są na różne kategorie, co ułatwia ich późniejsze analizowanie. Osobno traktowane jest tankowanie, a osobno mandat. Oprócz takich danych możliwe jest notowanie i kategoryzowanie chyba wszystkich możliwych wydatków i zbieranie danych im towarzyszących. Jeśli chodzi o np. tankowanie, mamy możliwość zapisania ceny paliwa, jego ilości i miejsca zakupu. Dzięki tym informacjom, aplikacja przygotuje raport, który powie nam jakie zużycie paliwa ma nasze auto, ile wydajemy na benzynę (lub gaz) łącznie, na kilometr itd. Wszystkie wydatki zapisywane w aplikacji prezentowane w formie czytelnego wykresu. Drivvo posiada wbudowany moduł tzw. osiągnięć - za wykonanie pewnych “zadań” otrzymasz odznaki. Ma to być swego rodzaju nagroda za regularne korzystanie z aplikacji. Wszystkie dane należy wprowadzać do aplikacji ręcznie. Dzięki uzyskanym w ten sposób danym będziesz mógł lepiej kontrolować swoje wydatki na auto. Drivvo posiada też płatną wersję PRO, która uzupełniona jest o więcej ciekawych funkcji. Aplikacja działa na Androidzie i iOS.

Nie lubisz upałów? Zobacz pomysły na chłodną, wakacyjną wycieczkę!

Fuelio to podobna aplikacja, z jedną różnicą: jest całkowicie poświęcona jednemu zadaniu, czyli raportowaniu wydatków na benzynę czy gaz. Bez względu na rodzaj posiadanego pojazdu, dzięki Fuelio obliczysz koszty paliwa oraz znajdziesz stację z najniższą ceną za litr. Może się okazać, że od tańszej benzyny dzieli Cię dosłownie kilkaset metrów. Jeśli masz zwyczaj tankowania “pod korek”, to na takim uzupełnianiu możesz zaoszczędzić jednorazowo zauważalną kwotę. Informacje dotyczące cen poszczególnych rodzajów paliw są podawane przez samych użytkowników Fuelio, możesz je więc edytować sam. Takie rozwiązanie ma też jednak pewną wadę - ceny przypisane do niektórych stacji mogą być nie aktualizowane nawet przez kilka dni. Dużą zaletą jest natomiast możliwość dodania do aplikacji dwóch baków w jednym aucie np. na benzynę i gaz. Fuelio mogą pobrać użytkownicy telefonów z Androidem.

Car DashDroid to aplikacja, która nie wpływa bezpośrednio na konkretne oszczędności. Może Ci jednak oszczędzić wielu kłopotów, także tych zdrowotnych. To w zasadzie ekran ze skrótami do aplikacji, które mogą Ci się przydać podczas podróży. Jeśli więc nie masz panelu dotykowego w swoim aucie, to śmiało możesz do tego celu wykorzystać właśnie tę aplikację. Na ekranie ustawisz skróty do np. map czy odtwarzacza muzyki. Dzięki temu, nie musisz wyjmować telefonu z kieszeni ani odwracać wzroku od kierunku jazdy. Jeśli sparujesz z aplikacją słuchawkę bluetooth, będziesz mógł dodatkowo rozmawiać przez telefon bez angażowania rąk. Aplikacja pozwala też na obsługę głosową telefonu, ma też funkcję czytania SMS-ów na głos.  Przydatną funkcją jest też autoresponder. Wyśle on wiadomość tekstową do osoby, która stara się z Tobą połączyć, z informacją, że aktualnie nie możesz rozmawiać. Car DashDroid dostępny jest na Androida, ale użytkownicy iOS-a znajdą wiele podobnych aplikacji dla swojego smartfona.

Wakacje w Westeros lub Hogwarcie? Czemu nie!

Kolejną aplikacją, która oszczędzi Ci czasu i nerwów jest ParKing. To program, który pozwala oznaczyć na mapie miejsce, gdzie zaparkowałeś auto. Przyda się gdy odwiedzasz nowe miasto, parkujesz pod stadionem lub dużym centrum handlowym. By oznaczyć miejsce parkowania, wystarczy uruchomić aplikację, znaleźć na mapie miejsce, gdzie stoisz i “zostawić” znacznik. Będzie wskazywał lokalizację pojazdu. Aplikacja umożliwia też zrobienie krótkiej notatki, gdzie można zapisać numer miejsca parkingowego. Posiada też historię parkowań, wbudowany kompas oraz funkcję nawigowania do miejsca postoju. Największą wadą takiego rozwiązania jest, oczywiście, fakt, że to nie auto nadaje sygnał do odnalezienia - nie można więc wykorzystać ParKing jako pomocy przy kradzieży. ParKing można pobrać na Androida i iOS-a.

Yanosik to aplikacja, której nie może zabraknąć w takim zestawieniu. To program służący głównie do ostrzegania przed radarami, kontrolach prędkości i utrudnieniach na trasie przejazdu. Pomoże też podczas parkowania i poinformuje o cenach paliw na stacjach w pobliżu. To kompletna aplikacja, której największą chyba zaletą jest duża społeczność użytkowników. To dzięki ich informacjom można znaleźć najtańsze paliwo w okolicy, uniknąć mandatu lub zyskać na czasie omijając korki. Yanosik doskonale sprawdzi się szczególnie podczas długich, samochodowych podróży w sezonie wakacyjnym. Wtedy najłatwiej przepłacić za benzynę lub “załapać” się na mandat. Yanosik dostępny jest na Androida i iOS-a.

Moje ING - aplikacja banku ING nie jest co prawda związana bezpośrednio z motoryzacją, ale jej funkcje można wykorzystać na wiele sposobów. Jak? Najlepiej zacznij od sprawdzenia analizy wydatków, by sprawdzić ile wydajesz na np. paliwo. Jeśli marzy Ci się nowy samochód, możesz wyznaczyć sobie nowy cel oszczędnościowy i w ten sposób, konsekwentnie zbierać na większe wydatki. Lub na zapłacenie mandatu, jeśli taka potrzeba się pojawi… Moje ING działa na urządzeniach z Androidem i iOS-em.

cel - nowe auto.png 

Oszczędzanie na aucie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wygody czy bezpieczeństwa. Dzięki dostępnym na rynku aplikacjom będziesz w stanie ograniczyć część wydatków albo zaoszczędzić czas, zachowując wciąż komfort wynikający z korzystania z własnego pojazdu.