Wakacje w Polsce czy za granicą - gdzie taniej?

Każdego roku stajemy przed dylematem, gdzie spędzić urlop – w Polsce czy za granicą? Podejmując decyzję dotyczącą kierunku wyjazdu, oprócz klimatu i atmosfery miejsca, warto przeanalizować kwestię finansową. Czy wczasy za granicą są faktycznie droższe od wakacji w Polsce?

W 2014 roku podobnie jak w poprzednich latach, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju (46 proc.),  natomiast na wakacje za granicą zdecydowało się 18 proc. Polaków – wynika z raportu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015”.  Z danych tych wynika, że jedynie 1/3 polskich turystów wyjeżdża na wczasy poza granice naszego kraju. Czy stwierdzenie, że na zagraniczne wakacje stać tylko bogaczy jest nadal aktualne? Porównujemy ceny wakacji w Polsce i za granicą.

Bałtycki raj w niskiej cenie?

Polacy kochają Morze Bałtyckie i tam najczęściej spędzają swoje wakacje. Jak wynika z raportu CBOS największa część naszych rodaków w 2014 roku właśnie tam spędziła swój urlop. Dlaczego Polacy tak bardzo upodobali sobie swój kraj jako miejsce letniego wypoczynku? Oprócz wielu atrakcji turystycznych i pięknych widoków tego miejsca głównym czynnikiem wpływającym na miejsce podróży jest kwestia finansowa. W Polsce utarło się powiedzenie, że na wakacje za granicą stać jedynie nielicznych. Czy faktycznie tak jest? Przyjrzyjmy się cenom w nadbałtyckich kurortach.  

Wybierając się nad polskie morze na początku należy sprawdzić jak kształtują się ceny za nocleg w miejscowości turystycznej, do której się wybieramy. Sprawdziliśmy jakie ceny czekają na nas w Łebie i Mielnie, jednych z najczęściej odwiedzanych ośrodków nadmorskich w Polsce. Nocleg w Łebie można znaleźć już od 25 zł za  na osobę. Należy jednak pamiętać, że noclegi w takiej cenie oferują jedynie kwatery prywatne i pensjonaty o niższym standardzie, np. proponujących wspólną łazienkę dla kilku pokoi. Wybierając się na 8 dni w ten sposób jedna osoba wyda minimum 200 zł za noclegi bez wyżywienia. Do naszego wyjazdu trzeba jednak doliczyć opłaty za jedzenie oraz transport. Zakładając, że codziennie wykupimy śniadanie, obiad i kolację to średnio stracimy 100 zł na osobę. Cena za transport zależy od tego w jakiej odległości od miejsca wypoczynku mieszkamy. Jeśli mieszkamy np. w Warszawie, a nasz samochód spala 6 litrów na 100 km to za transport zapłacimy 300 zł w dwie strony. Łącznie takie wakacje w Łebie wyniosą nas minimum 1 300 zł od osoby.

Jeśli jednak zależy nam na wyższym standardzie i chcielibyśmy nocować w hotelu zamiast w pokoju gościnnym to automatycznie ceny te rosną w górę. Za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu w Łebie jedna osoba może zapłacić od 125 zł za jedną noc. Całość wycieczki przy kryteriach takich jak powyżej za cały pobyt w Łebie wyniesie 2 100 zł od osoby.

Innym miejscem nadmorskim słynącym z turystyki wypoczynkowej jest Mielno. W tej miejscowości ceny za nocleg kształtują się nieco wyżej. W Mielnie najniższą ceną za nocleg w kwaterze prywatnej zapłacimy 40 zł w sezonie letnim. Na 8 dni stracimy 360 zł za noclegi bez wyżywienia. Ceny restauracyjne w Mielnie kształtują się podobnie jak w Łebie dlatego też możemy założyć, że za wyżywienie stracimy podobną sumę pieniędzy w wysokości 100 zł na jeden dzień. Podobnie przedstawia się sytuacja z transportem - za paliwo z Warszawy do Mielna stracimy około 300 zł. Przeliczając cały wyjazd możemy zamknąć się w sumie 1 460 zł od osoby. Jeśli jednak chcielibyśmy przenocować w trzygwiazdkowym hotelu to wtedy cena za pokój kształtuje się od 170 zł za osobę. W tym przypadku za wakacje w Mielnie zapłacimy około 2 460 zł od osoby.

Śródziemnomorskie wakacje

A jak kształtują się ceny wczasów za granicą? Przeglądając różnego rodzaju strony internetowe biur podróży można natrafić na wiele promocyjnych wycieczek typu last minute. Dla przykładu w sezonie wakacyjnym wyjazd do Bułgarii znajdziemy już od 1500 zł od osoby na 6 dni. Cena zawiera m.in, nocleg w hotelu czterogwiazdkowym oraz lot. W podobnej cenie znajdują się również wakacje w Turcji na Riwierze Tureckiej. Za osiem dni pobytu w hotelu pięciogwiazdkowym z wyżywieniem all inclusive oraz transport również zapłacimy od 1610 zł za osobę. Cena w obu przypadkach zawiera także opłaty lotniskowe, ubezpieczenie, transfer z lotniska do hotelu oraz opiekę polskojęzycznego rezydenta.

Jednak oferty last minute nie są jedynymi atrakcyjnymi finansowo wycieczkami oferowanymi przez biura podróży. Warto spojrzeć na wakacje poza tzw. sezonem letnim, np. na początku czerwca lub we wrześniu. Rezerwując wakacje poza sezonem wakacyjnym możemy liczyć na jeszcze niższą cenę za wakacje. Udając się do krajów, w których panuje klimat śródziemnomorski nie musimy się martwić, że natrafimy na złą pogodę we wrześniu czy czerwcu. W tych miesiącach temperatura jest niższa niż latem, ale w ten sposób unikamy wielkich upałów, a przede wszystkim tłumu turystów

Morze Bałtyckie vs Morze Śródziemne

Porównując wakacje nad polskim morzem z wczasami nad Morzem Śródziemnym można zauważyć, że wyjazdy krajowe są tańsze od podróży zagranicznych wtedy, gdy w Polsce przenocujemy w kwaterach prywatnych o niższym standardzie. Tym sposobem za nadbałtycki relaks zapłacimy mniej o 250 - 300 zł niż w przypadku wakacje all inclusive np. w  Turcji. Jeśli jednak wykupimy sobie wakacje poza sezonem to egzotyczne wakacje wyniosą nas porównywalnie tyle samo co wczasy w nad Morzem Bałtyckim. Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej jeśli zależy nam na noclegu o wyższym standardzie, np. wykupując pokoje w  hotelu trzygwiazdkowym. W tym przypadku wakacje nad Bałtykiem wyniosą nas o wiele drożej niż wczasy all inclusive nad Morzem Śródziemnym w sezonie letnim. W takiej sytuacji możemy przepłacić od 500 do 900 zł.

Zastanawiając się nad wyborem miejsca wypoczynku warto również zwrócić uwagę na klimat. Często zdarza się, że jadąc nad Morze Bałtyckie, pogoda nas nie rozpieszcza – jest pochmurnie, pada lub po prostu jest chłodno. Wybierając się nad Morze Śródziemne mamy niemal 100 proc. pewność, że możemy spodziewać się gorących wakacji i słońca.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Polacy na wakacje najchętniej wybierają się nad Morze Bałtyckie, na wakacje za granicą decyduje się jedynie 18 proc. rodaków wynika z raportu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015”. Jak się okazuje wakacje w Polsce kształtują się w podobnej cenie jak wczasy all inclusive za granicą. Taniej wyniosą nas wakacje, jeśli przenocujemy w kwaterach prywatnych lub pensjonatach o niższym standardzie.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com