Sprytne i tanie sposoby na naukę języka obcego

Kursy językowe, korepetycje, programy do nauki języków – sposobów na naukę języka obcego jest wiele, jednak zwykle każdy z nich jest płatny. Choć powszechnie utarło się przekonanie, że nauka języków obcych słono kosztuje to jednak istnieją sposoby, które obniżą koszty, a nawet ograniczą nasze wydatki do zera.

Umiejętność mówienia w językach obcych zawsze była bardzo modna. Dodatkowo we współczesnym świecie niemal w każdej ofercie pracy wymagana jest lub mile widziana znajomość innych języków niż rodzimy. Dlatego też większość z nas dokształca się w tym zakresie korzystając z różnego rodzaju szkół językowych, korepetycji, czy kursów, które niestety nie należą do najtańszych. Czy nauka języków przeznaczona jest tylko dla najbogatszych? Udowadniamy, że istnieją sposoby darmowe, dzięki którym skutecznie nauczymy się języka obcego.  

1000 słów na wagę złota

Na początek warto skorzystać z darmowego źródła wiedzy – internetu. Tylko jak zacząć? W każdym języku ludzie najczęściej używają tylko części słów z całego zasobu jaki oferuje im język ojczysty. Dlatego też na samym początku powinniśmy skupić się na najczęściej używanym słownictwie w danym języku. W internecie można znaleźć gotowe listy słówek, które są najczęściej używanymi słowami i zwrotami w języku obcym, którego zmierzamy się uczyć. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim” i mamy cały pakiet słów. Używając takiego zasobu słownictwa możemy swobodnie porozumiewać się w innym języku. Następnie, jeśli już zaczniemy konwersacje używając najczęściej używanych słów nawet nie zauważymy, że zasób naszego słownictwa automatycznie się powiększa. 

Komponuj zdania

Nauka samych słów często nie wystarcza. Zamiast skupiać się na „wykuciu” na pamięć setek słów lepiej skoncentrować się na tworzeniu całych zdań, które mają związek z naszą sferą życia i tym co nas najbardziej interesuje. Mówiąc nie używamy wyrwanych z kontekstu słów, dlatego bardziej praktyczna jest nauka całych wyrażeń. Ponadto nie warto uczyć się całej listy kilkudziesięciu zdań. Wystarczy jedno wyrażenie, które nas najbardziej interesuje, np. dotyczące naszego hobby, pracy, rodziny. Jeśli już bez zastanowienia wypowiadamy dane zdanie to wtedy możemy zacząć uczyć się kolejnego. Całe pakiety zdań często zniechęcają do nauki, a dodatkowo rozpraszają naszą koncentrację. Wyrażenia również możemy znaleźć w internecie.

Otaczaj się językiem

Złotą zasadą nauki języka obcego jest systematyczna nauka najlepiej każdego dnia. Jak tego dokonać?  Wystarczy wolną chwilę wykorzystać na słuchanie muzyki, tłumaczenie tekstów ulubionych piosenek, oglądanie filmów w obcym języku, wiadomości,  słuchanie audiobooka czy też czytanie interesującego artykułu. Taka metoda jest bardzo skuteczna, gdyż „osłuchujemy” się z językiem i uczymy się poprawnych wyrażeń. Zasłyszane zdanie szybciej zapada w pamięć. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się aplikacje, które pomagają w nauce języków. Przykładem takiej aplikacji jest Duolingo. Ucząc się wyrażeń warto zagłębić się w gramatyczne tajemnice danego języka.

Gramatyka nie od razu

Gramatyka najczęściej sprawia największe problemy, kiedy zaczynamy swoją przygodę z językiem obcym. Jednak i w tym przypadku okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Na samym początku nauki języka wystarczy nie zwracać uwagi na zasady gramatyczne. Niestety w Polsce przyjęła się zasada nauki gramatyki już od samego początku poznawania języka, co bardzo często zraża wiele osób do danego języka. Wystarczy to porównać do małego dziecka, które dopiero zaczyna mówić w swoim języku ojczystym. Na początku dzieci nie zastanawiają się jakiego czasu użyć – robią to intuicyjnie. Dopiero w późniejszym etapie, kiedy udają się do szkoły zaczynają poznawać różnego rodzaju zasady gramatyczne. W taki sam sposób powinniśmy postąpić z nauką gramatyki języka obcego. W początkowym stadium nauki nie zwracajmy uwagi na to czym jest przydawka lub jak właściwie odmienić czasownik. Konstruując zdania nie powinniśmy zastanawiać się nad gramatyką – w ten sposób opóźniamy swoją wypowiedź zastanawiając się czy użyliśmy właściwej formy.

Żeby jednak dobrze nauczyć się języka obcego niezbędne okażą się rozmowy z osobą biegle posługującą się danym językiem.

Darmowe konwersacje

Korepetycje mogą być darmowe? Okazuje się, że tak jeśli prowadzone są na zasadzie wymiany. Istnieją strony internetowe, na których osoby, najczęściej obcokrajowcy ogłaszają się, że nauczą kogoś języka np. niemieckiego w zamian za naukę języka polskiego. W ten sposób korzystają dwie strony poznając obce dla siebie języki. W Polsce jest bardzo dużo obcokrajowców, którzy chcą uczyć się języka polskiego. W taki - całkowicie darmowy sposób można nauczyć się wielu języków. Przykładami stron, na których można znaleźć partnera do nauki języków są: babelvillage.com, mylanguageexchange.com, italki.com.

Kiedy jest najlepszy czas?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy jest najlepsza pora na naukę języków obcych. Stwierdzenie  „jestem za stary na naukę języków” jest nieaktualne, gdyż nauczyć się języka może każdy – wystarczy tylko chcieć i być systematycznym w swoim działaniu. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zagłębianie się w język to warto wykorzystać porę, kiedy dojeżdżamy do pracy. Wystarczy słuchać audiobooka w tramwaju lub czytać artykuły żeby utrwalać swoją wiedzę w zakresie danego języka.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Nauka języka nie musi oznaczać ogromnych wydatków. Istnieją sposoby na szybką i tanią naukę języka:

  • Ucz się najczęściej używanych słów w danym języku, których tłumaczenie można znaleźć w internecie;
  • Otaczaj się językiem: oglądaj filmy z napisami, słuchaj muzyki, audiobooka;
  • Ucz się całych zdań z zagadnień, które cię interesują;
  • Na początku nie zwracaj uwagi na gramatykę;
  • Korzystaj z darmowych konwersacji na zasadzie wymiany:
  • Ty uczysz języka polskiego, a sam uczysz się hiszpańskiego;
  • Staraj się wykorzystać czas w tramwaju na słuchanie, czytanie języka obcego, czy też używanie aplikacji wspomagającej naukę języków.

Źródło zdjęcia: fotolia.com