Sprawdź jak tanio i szybko dojechać z miasta do miasta

Zatłoczone drogi, korki w miastach, czy też wypadki drogowe znacznie utrudniają nasze podróże. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Deloitte i Targeo średnio przez korki w 2014 roku straciliśmy ponad 3 tys. zł. Istnieją jednak sposoby, które ograniczą problemy kierowców do minimum. Poznaj sposoby na tanie i przyjemne podróżowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wakacje to czas, kiedy każdy z nas chce zobaczyć jak najwięcej. Jednak podczas podróży, często spotykamy różnego rodzaju utrudnienia na drodze, co znacznie uprzykrza nam długo planowany wyjazd. Jednak na utrudnieniach drogowych i utracie cennego czasu nie koniec. Do puli drogowych niedogodności dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty za paliwo, często sporych rozmiarów. Jak informuje raport „Koszty korków w 7 największych miastach Polski 2014” przygotowany przez Deloitte na zlecenie Targeo łącznie polscy kierowcy stracili 3,6 mld zł na korki i utrudnienia w ruchu drogowym. Co zatem zrobić, by nie wydawać fortuny na przejazdy samochodem? W tym przypadku pomocne mogą okazać się nowe technologie.

Z aplikacją bez korków

W ostatnim czasie świat oszalał na punkcie nowych technologii. Nic w tym dziwnego, gdyż niektóre zdobycze technologiczne są niezwykle przydatne w codziennym życiu, np. w podróży samochodem. Istnieje wiele aplikacji, które wskazują jakie jest natężenie ruchu drogowego w danym miejscu oraz podpowiadają jak ominąć nieprzejezdną drogę. Bardziej rozbudowane aplikacje pokazują kierowcy, gdzie możemy spodziewać się remontów na drodze oraz na jakim odcinku był wypadek. Takie informacje są bardzo przydatne dla każdego kierowcy, który może z wyprzedzeniem przygotować się do zagrożenia występującego na drodze. Przykładem tego typu aplikacji są np. Yanosik, CoPilot Live, czy też NaviExpert. Aplikacje są bezpłatne, jednak żeby oprogramowanie funkcjonowało poprawnie użytkownik musi mieć stały dostęp do internetu. W Polsce to bardzo tanie rozwiązanie, ale wyjeżdżając za granicę rachunek za internet może nas niemile zaskoczyć. Jeśli zatem planujemy wyjazd za granicę i chcemy uniknąć korków na drodze to warto zaopatrzyć się w GPS z systemem radiowym.

Po Europie z nawigacją

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem, które umożliwi nam sprawne poruszanie się po Europie są GPS-y z wgranym systemem radiowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy mieć stałego połączenia z internetem, by odbierać informacje o możliwych korkach, wypadkach, czy remontach. Ciekawostką jest skąd taki system czerpie informacje o utrudnieniach. Otóż każda nawigacja posiada inny system pozyskiwania danych o utrudnieniach na drodze. Źródłem informacji może być policja, informacje ogólne o planowanych remontach dróg, producenci nawigacji, czy też sami użytkownicy. Podczas jazdy nawigacja zbiera dane o naszej prędkości i kierunku jazdy, a następnie regularnie wysyła informacje na serwery firmowe. W ten prosty sposób zbierane są aktualne informacje o natężeniu ruchu na drogach.

W zależności od typu GPS-u opłaty za nawigację są naliczane w różny sposób. Dla przykładu, żeby skorzystać z systemu TMC należy wykupić odpowiednią nawigację. W jej cenę wliczona jest jednorazowa opłata za korzystanie z systemu, a my bez ograniczeń możemy korzystać z GPS-u. Żeby skorzystać z innego rodzaju systemów należy wykupić odpowiedni abonament. Tutaj w zależności od producenta abonament może być wykupiony na kilka dni, tydzień, miesiąc czy też rok. Ceny mieszczą się w granicach od kilku złotych za tydzień użytkowania do kilkuset złotych za rok. Warto przed wyjazdem za granicę sprawdzić, która opcja będzie dla nas najbardziej opłacalna oraz czy dany system obowiązuje w krajach będących celem naszej podróży.

Wiemy już w jaki sposób możemy ominąć korki, ale warto jeszcze dowiedzieć się w jaki sposób możemy dodatkowo obniżyć koszty naszej podróży.

Razem taniej

Ciekawym rozwiązaniem obniżającym koszty podróży pomiędzy miastami są tzw. wspólne przejazdy. Bardzo dobrym przykładem tego rodzaju podróży jest Blablacar. W jaki sposób działa taki system? Żeby skorzystać z portalu najpierw trzeba się zarejestrować, by mieć wgląd na wszystkie oferowane przejazdy. Osoby, które podróżują samochodem i mają wolne miejsca w aucie oferują swoje przejazdy na stronie portalu podając datę i miejsce wyjazdu oraz kierunek podróży. Osoby, które logują się na portal wybierają kierowców, z którymi chcą jechać do danego miejsca. W ten sposób obniżają się koszty podróży. Dla przykładu za przejazd w jedną stronę z Wrocławia do Wiednia możemy zapłacić jedynie 80 zł.

Dla osób niezmotoryzowanych korzystających z ofert taksówek ciekawym sposobem na obniżenie kosztów podróży jest Uber – aplikacja, dzięki której w szybki sposób zamówimy samochód w danym mieście. Wystarczy pobrać aplikację na telefon, wpisać adres lub zaznaczyć na mapie, gdzie się aktualnie znajdujemy. Aplikacja od razu informuje jaki jest czas oczekiwania na samochód oraz wyświetla profil kierowcy, samochód, numer rejestracyjny oraz opinie innych użytkowników o kierowcy. A jak kształtują się opłaty? Za każdy przejechany kilometr zapłacimy 1,40 zł lub 0,25 zł za minutę kursu jeśli będziemy jechać wolniej niż 18km/h. Dodatkowo trzeba zapłacić 5 zł za rozpoczęcie kursu. Taka oferta jest bardzo konkurencyjna na rynku, gdyż z reguły za taksówkę zapłacimy więcej. Z aplikacji mogą korzystać jedynie osoby, które posiadają kartę kredytową, której numer trzeba wpisać podczas rejestracji.

Innym rozwiązaniem na redukcję kosztów wyjazdów oraz usprawnienie ruchu drogowego jest korzystanie z innych środków transportu.

Wsiąść do pociągu…

Podróżując np. pociągiem omijamy większość przeszkód, jakie mogą nas spotkać podczas jazdy samochodem. Oprócz zalet związanych z unikaniem niekomfortowych warunków drogowych, kolejną mocną stroną podróży koleją są niskie koszty przejazdu. Dla przykładu za przejazd z Poznania do Warszawy pociągiem interREGIOzapłacimy ok. 50 zł w jedna stronę. Jadąc samochodem, który spala 6 litrów na 100 km zapłacimy ok. 100 zł w jedną stronę. Dodatkowo jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem to warto wykupić bilet wcześniej. PKP oferuje zniżki 10, 20 i 30 proc. od ceny podstawowej, jeśli zakupimy bilet odpowiednio wcześniej na połączenia krajowe. Korzystając z tej oferty za bilet z Poznania do Warszawy zapłacimy od ok. 35 zł do 45 zł w jedną stronę.

Inną formą ograniczenia kosztów podróży jest korzystanie z przewozów autobusowych. W tym przypadku możemy liczyć na spore upusty. Jeśli wykupimy bilet odpowiednio wcześniej to możemy trafić na promocję, dzięki której wyruszymy w podróż za symboliczną złotówkę, np. na podróż z Warszawy do Berlina wydamy 1 zł. Żeby jednak trafić na taką promocję, podobnie jak w przypadku PKP należy bilet rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Lataj bez korków

Odrywając się od przyziemnych problemów, dobrym sposobem na pominięcie korków drogowych są podróże samolotem. W ten sposób całkowicie omijamy ruch drogowy unikając tym samym problematycznych zatorów na drodze. W Polsce coraz częściej można spotkać bilety w bardzo atrakcyjnej cenie. Za lot w jedną stronę z Wrocławia do Warszawy zapłacimy od 17 zł, natomiast z Gdańska do Warszawy za od 20 zł. Ceny zawierają również opłaty lotniskowe, a oferty znajdziemy na portalu Esky.pl. Ogromną zaletą podróży samolotem jest oszczędność czasu - znacznie szybciej dotrzemy do celu niż pociągiem, autobusem, czy samochodem unikając tym samym korków na drodze.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Ze względu na utrudnienia drogowe podróże samochodem niekiedy bywają bardzo problematyczne. Częste korki, wypadki, remonty generują spore straty pod względem finansowym i czasowym. Oto sposoby na szybkie i tanie podróżowanie:

  • Podróżuj z aplikacjami, dzięki którym unikniesz ulicznych korków.
  • Wyjeżdżając za granicę zaopatrz się w dobrą nawigację, która nie wymaga połączenia internetowego.
  • Korzystaj ze wspólnych przejazdów, które ograniczają nasze wydatki na podróże.
  • Podróżuj pociągiem – unikniesz korków i zaoszczędzisz pieniądze.
  • Korzystaj z tanich lotów krajowych i za granicę.

Źródło zdjęcia: fotolia.com