Podróżowanie samochodem może być bardzo przyjemne, o ile dobrze się do tego przygotujesz. Najważniejszą sprawą jest zadbany i sprawny samochód. Jeśli ruszasz w daleką podróż, niezbędne będą też mapy. Oczywiście, najlepiej w formie cyfrowej, dostępnej na telefonie. Chyba żaden ze współtowarzyszy Twojej podróży nie ma ochoty rozkładać ogromnej, drukowanej mapy w czasie jazdy?
Jeśli jesteś posiadaczem smartfona z Androidem lub iOS-em, wybór darmowych aplikacji do nawigacji jest naprawdę ogromny. Niestety, ich jakość często pozostawia wiele do życzenia lub też większość najważniejszych opcji oferują za dodatkową opłatą. Na szczęście, w sklepach z aplikacjami znajdą się też takie programy, w których kluczowe funkcje są dostępne zupełnie za darmo. Po to, byś nie musiał ich szukać samodzielnie, ani ryzykować płacąc za nieudany program, stworzyliśmy krótki przegląd najlepszych aplikacji do nawigacji dostępnych za darmo.
To aplikacja, która zawiera w sobie wszystkie niezbędne cechy dobrej nawigacji: prowadzenie użytkownika turn-by-turn (zakręt po zakręcie), różne warianty tras, informacje na temat czasu przybycia do celu i kilka wersji językowych lektora (lub lektorki). Dużą przewagą Waze nad podobnymi programami jest ogromny udział społeczności użytkowników w dodawaniu informacji o trasach. Dzięki niej, zobaczysz na swojej drodze ostrzeżenia dotyczące wypadków, policji, ograniczeń prędkości czy remontów. Waze pomoże Ci tez odnaleźć najtańszą stację benzynową, nawet w obcym kraju. Wszystko to właśnie dzięki pomocy innych użytkowników aplikacji. Program oferuje też dwie polskie wersje głosowego nawigatora - Jacka oraz Agnieszkę. Jego największą wadą jest brak możliwości pobrania map i korzystania z nich w trybie offline, czyli bez internetu. Oznacza to, że podróżując poza granicami kraju, trzeba liczyć się z kosztami wysyłania i odbierania danych w roamingu. Jednak jeśli planujesz wakacje w Polsce i masz dostęp do taniego planu internetowego - Waze jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.
Waze dostępny jest na Androida oraz iOS-a.
To z pewnością pierwszy wybór wielu użytkowników szukających darmowej nawigacji do jazdy samochodem. Aplikacja jest niezwykle popularna, jakość i szczegółowość map imponująca, a obsługa naprawdę prosta. Co ważne, Mapy Google są całkowicie spolszczone - zarówno menu jak i asystent głosowy “mówią” po polsku. Niestety, opcje nawigacji i ilość informacji dostępna dla kierowcy jest nieco ograniczona. Oprócz standardowych danych, takich jak czas dotarcia do celu, natężenie ruchu, omijanie dróg płatnych czy ostrzeżenia przed robotami na drogach, Mapy Google nie oferują zbyt wielu informacji. Jednak niezaprzeczalnym plusem programu jest możliwości pobrania mapy do wykorzystania offline. To opcja jednak nieco ograniczona - pozwala na zapisanie w pamięci smartfona lub tableta obszaru mapy o powierzchni jedynie 120 tysięcy kilometrów kwadratowych. To może być wystarczająco w przypadku niektórych tras, ale uniemożliwia zapisanie np. całej mapy Europy czy nawet Polski.
Mapy Google dostępne są na Androida i iOS-a.
To bardzo ciekawa opcja, dla kogoś kto szuka szczegółowych informacji nie tylko o swojej trasie, ale i okolicach przez które ona prowadzi. Aplikacja może pokazać na Twojej trasie lokalizacje np. aptek, wypożyczalni aut, bankomatów, stacji paliw, restauracji, a nawet ciekawych miejsc opisanych w Wikipedii. Największą zaletą HERE Maps jest możliwość pobrania map z bazy 160 krajów na całym świecie - dzięki temu można z niej korzystać bez połączenia z internetem, także poza granicami naszego kraju. Interfejs jest w języku polskim, a domyślny asystent poprowadzi Cię przez trasę w języku angielskim. Na szczęście, można pobrać także polski “głos” i korzystać z niego. Największy minus HERE? Mało estetyczne mapy, ale to już kwestia gustu. Mimo nieco archaicznego wyglądu swoją rolę spełniają i tak znakomicie!
HERE Maps można pobrać na Androida, iOS-a oraz Windows Phone 8 (jednak na tej platformie aplikacja nie będzie już aktualizowana ani modyfikowana).
Jedyna polska aplikacja w zestawieniu, ale to nie jedyne co ją wyróżnia. To bardziej aplikacja informująca o wydarzeniach na trasie przejazdu, niż klasyczna nawigacja turn-by-turn. Mimo tego, warto o niej wiedzieć, szczególnie, jeśli dużo podróżujesz po Polsce. Yanosik informuje użytkowników o fotoradarach, kontrolach prędkości, policyjnych patrolach, niebezpiecznych wydarzeniach na drodze czy remontach dróg. Oprócz tego pokazuje aktualne informacje na temat obiektów naniesionych na mapy: natężenia ruchu, stacjach benzynowych czy restauracjach. Jej największą zaletą jest łatwość dodawania informacji na temat różnego rodzaju wydarzeń i miejsc na drodze - obecności fotoradarów, kontrolach, patrolach policyjnych czy inspekcjach drogowych. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania trasy swojego przejazdu. Gotowe wideo można np. opublikować na serwisie Facebook. Niestety, Yanosik przyda się tylko w Polsce lub na Litwie. Nie ma możliwości pobrania innych map, a sama nawigacja wydaje się strasznie toporna, chociaż oferuje wiele informacji dotyczących wydarzeń na trasie. Ciekawym dodatkiem może być opcja tzw. carpoolingu, czyli kojarzenia kierowców z osobami, które chcą podróżować daną trasą. To funkcja podobna do tej, jaką znamy z platformy BlaBlaCar.
Yanosik działa na telefonach z systemami Android, iOS, Windows Phone 7 i 8 oraz BlackBerry 10.
Bardzo solidna aplikacja, posługująca się mapami firmy TomTom. Jest bardzo dobrze zaprojektowana, a obsługuje się ją wyjątkowo intuicyjnie. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do sprawnego pokonania nawet najdłuższej trasy - dane o remontach, stacjach benzynowych, sklepach i innych użytecznych miejscach. W wersji darmowej można pobrać ogromną ilość map do wykorzystania offline. Sygic posiada opcję nagrywania trasy aparatem smartfona oraz funkcję HUD, która pozwala wyświetlać dane nawigacyjne na przedniej szybie auta. Do tego wymagane jest jednak specjalne urządzenie. Niestety, większość rozbudowanych opcji jest już płatna. By móc skorzystać z nawigacji głosowej, informacji o cenach paliw na stacjach benzynowych trzeba już zapłacić. Na szczęście twórcy dają nowym użytkownikom możliwość wypróbowania funkcji w pakiecie Premium przez 7 dni za darmo. Jeśli Twoja wycieczka nie będzie trwała dłużej - warto się nad tą aplikacją poważnie zastanowić.
Sygic został wydany na Androida, iOS-a oraz Windows Phone.
To zależy, czego potrzebujesz: jeśli najczęściej podróżujesz po Polsce i nie przeszkadza Ci brak map w trybie offline, dobrym wyborem będą Waze i Yanosik. Najbardziej uniwersalną aplikacją będą Mapy Google oraz Here Maps. Przydadzą się zarówno w kraju jak i za granicą za sprawą dostępu do map w trybie offline. Natomiast jeśli chcesz zainwestować w naprawdę dobrą i rozbudowaną aplikację, ale przedtem ją gruntownie przetestować w trasie, sprawdź Sygic. Jeśli obleje testy, zawsze możesz wrócić do którejś z wymienionych wyżej.
Zdjęcie główne: Pixabay
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.