Tarcza 5.0 - czyli tarcza branżowa dla biznesu. Sprawdź, komu przysługuje pomoc

Pandemia uziemiła Twój biznes? Nie daj się zatrzymać i działaj dalej, korzystając ze wsparcia dla firm najbardziej dotkniętych obecną sytuacją gospodarczą. Poznaj przepisy Tarczy 5.0, skierowane do branży hotelarskiej, turystycznej, rozrywkowej i niektórych sektorów branży transportowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 września 2020 r. - tzw. Tarczę 5.0. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla polskich przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych drugą falą koronawirusa. Jakie? 

 

  • świadczenie postojowe
  • dodatkowe świadczenie postojowe
  • zwolnienie ze składek ZUS

Świadczenie postojowe

Mogą je otrzymać, po spełnieniu dodatkowych warunków, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zajmujące się branżą turystyczną, których PKD wskazuje na działalność agenta turystycznego, pilota wycieczek i przewodnika turystycznego. Świadczenie postojowe udzielane jest w wysokości 2080 zł, można je uzyskać maksymalnie trzy razy.

 

Ubiegając się o świadczenie postojowe należy złożyć wniosek RSP-DB najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

 

Dowiedz się więcej o tarczy i sprawdź w jaki sposób ubiegać się o wsparcie w ZUS

Dodatkowe świadczenie postojowe

Przewidziane dla osób prowadzących działalność gospodarczą przede wszystkim w obszarach takich jak działalność agentów turystycznych, wystawianie przedstawień artystycznych,  pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji.

Dodatkowe świadczenie postojowe stanowi pomoc publiczną i jest opodatkowane podatkiem dochodowym. Warunkiem jego uzyskania jest spadek przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku co najmniej o 75% w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 roku oraz korzystanie już ze świadczenia postojowego.

Świadczenie może być wypłacone maksymalnie trzy razy w wysokości wcześniej uzyskiwanego świadczenia – 2080 zł lub 1300 zł. Wniosek o świadczenie składa się elektronicznie na druku RSP-DD.

Zwolnienie ze składek ZUS

Płatnicy sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania wszystkich składek ubezpieczeniowych za miesiące lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku lub wnioskować o zwrot zapłaconych już składek.

Wniosek o zwolnienie ze składek RDZ-B można złożyć od 15 października 2020 r. do 30 listopada 2020r.

 

Wymienione powyżej wnioski dostępne są online na ZUS PUE oraz na stronie ZUS, a złożyć je możesz wyłącznie elektronicznie.

 

Zespół Ekspertów ING Księgowość