Czasami dotychczasowe mieszkanie robi się po prostu zbyt ciasne. A czasami w ogóle przestaje być tym, o co nam chodzi, bo widzimy się już tylko w ciepłym, ale energooszczędnym domu z ogrodem. Zmiana lokum to duża sprawa, ale zabranie się za nią wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Jeśli nie wiecie, na co właściwie Was stać i jakie rozwiązania wybrać, warto na ten temat porozmawiać z ekspertem, który tę wiedzę posiada. Teraz jest to również możliwe na wideo, bez konieczności wizyty w oddziale banku.
Małe jest piękne. Większe jest lepsze
W ciągu ostatnich kilku lat nasze oczekiwania wobec mieszkań wyraźnie się zmieniły. Polacy, jak większość Europejczyków, za akceptowalne, a nawet komfortowe uznaje obecnie lokale o powierzchni średnio o dwa metry kwadratowe mniejszej niż dawniej. Jeszcze w 2018 roku najbardziej poszukiwane na rynku były mieszkania trzypokojowe[1]. W roku ubiegłym prym wiodły już dwa pokoje. Aż 54% kupujących rozglądało się wówczas za czymś nieprzekraczającym czterdziestu metrów kwadratowych. Trend na miniaturyzację wprost obrazują przeciętne metraże w nowych blokach. Mieszkania dwupokojowe - 35 m2; trzypokojowe - 49 m2; czteropokojowe - 67-69 m2. Nabywców znajdują nawet propozycje w rozmiarze absolutnie mikro. Kawalerki do 30 m2 cieszą się już 20% udziałem w ogólnej puli zainteresowania.
Życie na małej przestrzeni ma swoje zalety. Architekci oraz psychologowie zwracają uwagę na tzw. efekt ptasiego gniazda. Kameralne mieszkania są przytulne i czujemy się w nich bezpiecznie. Jeśli pomysłowo je zaprojektujemy i urządzimy, mogą być również bardzo wygodne. Problem pojawia się, kiedy miejsca zaczyna zauważalnie brakować. Funkcjonowanie w mocno ograniczonych warunkach (zjawisko określane w języku angielskim jako Tiny Living) negatywnie wpływa na nastrój, relacje, a nawet zdrowie fizyczne. Badania naukowe pokazały, że takie okoliczności narażają na stres, osamotnienie, depresję, bezsenność oraz podwyższone ciśnienie krwi[2]. Ścisk w pomieszczaniach do nauki powoduje również, że dzieci mają słabsze wyniki w szkole niż ich rówieśnicy.
Większe mieszkanie to droższe mieszkanie. Jednak przestronniejsze wnętrze dla siebie i bliskich często okazuje się najlepszą z możliwych inwestycji. Nawet kilka/kilkanaście metrów kwadratowych ekstra przynosi tu przecież znaczącą różnicę: daje prywatność, umożliwia działanie, rozwój i samorealizację. Motywacje do zmiany są różne, ale cel zawsze ten sam - poprawa jakości życia. Kiedy wchodzicie w związek, spodziewacie się dziecka, częściej pracujecie w home office czy złapaliście kolejną pasję - potrzebujecie dachu, pod którym wszystko to uda się pomieścić.
Solidne fundamenty oszczędzania
Z domami jednorodzinnymi - tymi na etapie marzeń i planów oraz tymi wybieranymi z pierwotnego lub wtórnego rynku - sytuacja wygląda nieco inaczej. I w tym przypadku kluczowym czynnikiem jest koszt budowy lub zakupu, a budynków także nie omija tendencja do kurczenia. Niemniej jednak z przeprowadzonej przez nas niedawno sondy[3] wynika, że aż dla 81% ankietowanych bardzo istotną rolę zaczyna odgrywać również energooszczędność nieruchomości. Najwięcej osób (65%) zwraca uwagę na tę cechę ze względu na wysokość opłat za energię, ale liczą się też samowystarczalność (40%), wygoda użytkowania (39%) oraz troska o środowisko (31%).
Chociaż od 2021 roku każdy nowo wybudowany dom musi być domem energooszczędnym, wielu inwestorów wciąż nie do końca wie, czym takie konstrukcje różnią się od standardowych. Podstawowym kryterium jest zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania wody do picia. Tradycyjne domy zużywały takiej energii dużo - rocznie nawet ponad 100 kWh/m2. Domy energooszczędne nie mogą przekroczyć 70 kWh/m2/rok, a zwykle mieszczą się w przedziale 30-60 kWh/m2/rok. Kolejnym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych (0,2 W/m2K), drzwi i bram garażowych (1,3 W/m2K) oraz okien (0,2 W/m2K).
Domy energooszczędne buduje i wyposaża się inaczej. Odmienne podejście widać już w fazie wczesnego projektu. Bryła powinna być tu prosta i zwarta - na planie prostokąta, bez wykuszy, lukarn, balkonów, z dachem jedno- lub dwuspadowym, a z dużymi przeszkleniami co najwyżej od południa. Niezwykle ważne jest prawidłowe ocieplenie przegród zewnętrznych - odpowiednia grubość styropianu lub wełny mineralnej albo zastosowanie materiałów o niskiej przepuszczalności ciepła, jak na przykład beton komórkowy z izolacyjnym wypełnieniem. Wszystko wieńczą nowoczesne technologie grzewcze - pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, rekuperacja, instalacja fotowoltaiczna itp.
Przydatna wskazówka:
Nie wszyscy inwestorzy oswoili się jeszcze ze standardem WT2021, a na horyzoncie widać już nowe regulacje. Domy otrzymają klasyfikację energetyczną podobną do tej, jaką mają obecnie urządzenie RTV/AGD, a wiec w skali od A+ do G. O przydzieleniu do odpowiedniej kategorii oprócz zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną będą decydowały także: zapotrzebowanie na energię użytkową i końcową, wielkość emisji CO2 czy udział odnawialnych źródeł energii. Planując budowę, warto wziąć to pod uwagę.
Dom energooszczędny jest droższy niż „zwykły”. O ile dokładnie, zależy od wielu zmiennych, ale 30% to dość bezpieczne założenie. W dłuższej perspektywie jest jednak także znacznie oszczędniejszy i początkowe wydatki amortyzują się z czasem, nawet w mniej niż 10 lat.
Co więcej, to właśnie na dom energooszczędny oferujemy kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach. Sprawdźcie szczegóły TUTAJ.
Czy warto dążyć do uzyskania jak najlepszych współczynników i zbliżać swój dom do norm domu niskoenergetycznego (<30 kWh/m2/rok) czy wręcz pasywnego (<15 kWh/m2/rok)? Tak, ale pamiętajcie, że liczy się każde, nawet drobne udoskonalenie i inwestycja powinna być właściwie zbilansowana dla Waszego portfela. Dom ciepły zimą i chłodny latem, przyjazny dla mieszkańców, bo z dobrą wilgotnością i mikroklimatem, a do tego przyjemny w codziennej obsłudze - o to właśnie chodzi, prawda?
Nie tylko dom lub mieszkanie powinny być szyte na miarę
Dla sporego grona osób kredyt hipoteczny jest najpoważniejszym zobowiązaniem i najważniejszą decyzją finansową w życiu. Nie sposób się zatem dziwić, że o ile większość produktów bankowych wyśmienicie ogarniacie sami, o tyle w temacie kredytu hipotecznego oczekujecie wsparcia specjalisty. We wspomnianym wcześniej badaniu taką potrzebę zadeklarowało 88% pytanych. Konsultacja powinna dotyczyć obliczenie zdolności kredytowej (73% odpowiedzi), propozycji różnych wariantów cenowych (70%) czy wyjaśnienia niezrozumiałych pojęć (66%).
Procedura udzielenia kredytu hipotecznego dość powszechnie postrzegana jest jako stresująca, skomplikowana i czasochłonna: wymaga nieustannego dostarczanie jakichś zaświadczeń i dokumentów, a tym samym częstych odwiedzin w banku…. Czy ważne rzeczy muszą być jednocześnie trudne? Uważamy, że nie, dlatego proponujemy Wam nowe, praktyczne rozwiązanie: Spotkanie z ekspertem lub ekspertką hipoteczną na wideo.
Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy, że umówicie się na rozmowę przez aplikację Moje ING lub naszą stronę internetową.
Okazja, by porozmawiać o wszystkich najważniejszych aspektach kredytu ze specjalistą online, to okazja, by zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy. A ponieważ wymieniacie uwagi w zaciszu własnego (wkrótce być może byłego już) domu lub w innym komfortowym dla Was miejscu, możecie spokojnie skupić się na interesujących Was zagadnieniach. Funkcja dzielenia ekranu sprawia, że spotkanie przebiega bardzo podobnie do spotkania w oddziale: zapewnia kontakt w cztery oczy i pozwala wspólnie i wygodnie wypełnić wniosek.
Nasz ekspert powie, na jaki kredyt możecie liczyć i poda wstępną decyzję. Jeśli macie w ING Banku Śląskim konto, na które wpływa Wasze wynagrodzenie, i nie prowadzicie firmy, wstępna decyzja może zapaść już na pierwszym spotkaniu! Do oddziału zaprosimy Was dopiero po pozytywnej decyzji kredytowej, na podpisanie umowy – w wybranej przez Was placówce, dniu i godzinie.
Podczas wideokonsultacji ekspert odpowie na każde Wasze pytanie związane z kredytem, przedstawi najkorzystniejsze warianty - tak aby dopasować raty do Waszego budżetu - pomoże skompletować i wypełnić potrzebne dokumenty, a nawet podpowie, co powinniście przemyśleć, budując dom energooszczędny. Profesjonalne wsparcie nie kończy się wraz z uruchomieniem kredytu. Gdy będziecie potrzebowali dodatkowej asysty, na przykład związanej z obsługą kredytu w aplikacji, możecie liczyć na dalszą dostępność specjalisty hipotecznego.
BIBLIOGRAFIA:
https://www.rp.pl/nieruchomosci/art40077731-nowe-czy-uzywane-jakich-mieszkan-szukaja-polacy
https://www.verywellmind.com/are-there-mental-health-benefits-to-living-in-a-small-space-5270523
https://www.discovermagazine.com/health/the-health-toll-of-living-in-small-apartments
https://www.lanko.pl/aktualnosci/5-najwazniejszych-zasad-budowy-domu-energooszczednego
[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Male-mieszkania-najpopularniejsze-choc-drozeja-najszybciej-8549524.html
[2] https://www.discovermagazine.com/health/the-health-toll-of-living-in-small-apartments
[3] Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 25 do 45 lat, które planują w ciągu najbliższych trzech lat zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Termin realizacji: 20–27 marca 2024, metoda: CAWI.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.