Pomysły na oszczędne podróżowanie

Oszczędne podróżowanie nie oznacza rezygnowania z komfortu. Jak dobrze zaplanować swoje podróże, by jeździć często, wygodnie i nie nadszarpnąć domowego budżetu? W poniższym materiale przedstawiam najważniejsze sposoby, jak zaoszczędzić pieniądze na każdym etapie – zarówno w czasie planowania wyjazdu, jak i na miejscu.

 

Od autorki: Mam na imię Gosia. W internecie znają mnie jako Voyagerkę. Moją wielką pasją są podróże. Dzieciństwo spędziłam w Japonii, a podczas studiów kontynuowałam wyjazdy, biorąc udział w farmaceutycznych praktykach zagranicznych w Portugalii i Serbii oraz w Erasmusie we Włoszech. Jestem właścicielką biura podróży TukTuk Tours, w którym organizujemy wycieczki do Pakistanu. Spełniam się także w robieniu zdjęć oraz ich obróbce. Moim podróżniczym marzeniem są Oman, Mongolia oraz Namibia.

 

 

Samoloty

 

Jak znaleźć tanie loty? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy marzą o zagranicznych wojażach. To właśnie kwestia przelotu do danego miejsca, często bardzo odległego, pochłania największą część naszych oszczędności. Jak zaoszczędzić podczas kupowania biletów?

 

 • Szukaj lotów poza sezonem i weekendem – wakacje, majówka, Boże Narodzenie i Sylwester to czas, w którym ceny biletów znacząco rosną. Warto również rozważyć opcję lotu np. czwartek-sobota lub sobota-poniedziałek, a nie typowo piątek-niedziela. Takie opcje biletowe będą sporo tańsze. 
 • Lataj z bagażem podręcznym – na tyle, na ile to możliwe, ogranicz zabieranie bagażu rejestrowanego.
 • Korzystaj ze stron porównujących ceny różnych przewoźników, ale po porównaniu cen bilety najlepiej kupuj bezpośrednio u przewoźnika. Sprawdzaj również inne opcje dostępne na tych stronach – np. loty w opcjach „gdziekolwiek” lub „kiedykolwiek” – wtedy możesz zaplanować z większym wyprzedzeniem ciekawy kierunek, który od dawna chodzi Ci po głowie.
 • Porównuj ceny ze znajomymi z innej przeglądarki, IP czy VPN.
 • Szukaj kodów zniżkowych – niektórzy przewoźnicy mają specjalne kody promocyjne, które działają np. tylko w aplikacji na telefonie. Tak udało mi się kupić tańsze bilety na Malediwy.
 • Pamiętaj, że nie zawsze tani przewoźnik jest tani – szczególnie, jeżeli musimy zabrać ze sobą bagaż rejestrowany. Wtedy warto porównać ceny również u tzw. droższych linii lotniczych.
 • Nie okładaj zakupu na później – im bliżej wylotu, tym najczęściej wyższa cena. Wyjątkiem od tej reguły są loty czarterowe, gdzie największe promocje można znaleźć tuż przed wylotem – firmy chcą sprzedać ostatnie wolne miejsca, nawet o 50% taniej.
 • Kupuj bilety w środku tygodnia (wtorek-środa), a nie w weekendy.
 • Szukaj lotów z różnych lotnisk – często loty z Gdańska lub Katowic (nawet z przesiadką) są tańsze niż loty z Warszawy. Tak np. szukałam lotu do Islamabadu. Okazało się, że lot na trasie Gdansk-Oslo-Doha-Islamabad (w dwie strony) jest o 1000 zł tańszy niż lot tą samą linią lotniczą na trasie Warszawa-Doha-Islamabad.
 • Weź pod uwagę loty międzymiastowe, tzw. „multicity”, tj. wylot z jednego miasta i przylot do innego. Taką opcję warto rozważyć w szczególności, gdy wybieramy się na wycieczkę objazdową. Tak np. zaplanowałam swój pobyt w Hiszpanii. Przyleciałam do Alicante w promocyjnej cenie, a do Polski wróciłam z Walencji. Podobnie jak w przypadku lotów międzymiastowych, nie musisz ograniczać się do jednej linii lotniczej.
 • Korzystaj ze stron internetowych, które pokazują czy wybrany lot zdrożeje lub stanieje.
 • Śledź oferty promocyjne linii lotniczych i zapisz się do ich newslettera. Niektóre z firm prowadzą własne kampanie, w czasie których można kupić bilety w promocyjnej cenie.
 • Warto pozostać „wiernym” kilku wybranym liniom lotniczym i zbierać punkty za każdy przelot lub dołączać do ich programów lojalnościowych, które oferują specjalne ceny dla stałych klientów.

 

Pakowanie

 

Kiedyś zawsze zabierałam dużą walizkę i uważałam, że nie da się spakować do małego plecaka. Teraz jest wręcz odwrotnie - nawet na dłuższe wyjazdy zabieram małą walizkę i udaje mi się wszystko zmieścić. Kosmetyki przelewam do małych buteleczek, zabieram ograniczoną liczbę ubrań, które specjalnie zwijam, by zajęły jak najmniej miejsca (na miejscu zawsze można wyprać bluzkę czy bieliznę). Dobrym rozwiązaniem jest również pakowanie w specjalnych workach próżniowych – w ten sposób zaoszczędzimy dużo miejsca.

 

Noclegi

 

Jak szukać noclegów? W pierwszym momencie przychodzą nam do głowy popularne portale, na których możemy dokonać szybkiej rezerwacji. O czym warto pamiętać?

 • Porównuj ceny popularnych portali noclegowych w przeglądarce i na telefonie. Ceny mogą się znaczącą różnić nie tylko pomiędzy urządzeniami, ale również pomiędzy portalami.
 • Gdy wybierzesz nocleg, spróbuj skontaktować się z nim również telefonicznie. Portale noclegowe pobierają dodatkową prowizję, więc może się okazać, że rezerwacja telefoniczna okaże się tańszą opcją. Robiłam tak już kilka razy. Jeżeli hotel jest za granicą, to spróbuj się z nim skontaktować np. przez WhatsApp lub Messengera.
 • Korzystaj z linków promocyjnych, które są dostępne przy pierwszych rezerwacjach.
 • Szukaj noclegów z opcją „coach surfingu” za pomocą specjalnych portali. W ten sposób możesz bez opłat nocować w wybranym miejscu, ale potem musisz podobnie odwdzięczyć się noclegiem w swoim mieszkaniu.
 • Szukaj noclegów w miejscach z dobrą komunikacją i dojazdami do atrakcji. Jeżeli nawet znajdziesz bardzo tani hostel na obrzeżach miasta, to dojazd do centrum może kosztować dużo więcej.
 • Korzystaj z opcji szukania noclegu na mapie – w ten sposób szybko porównasz ceny w odniesieniu do lokalizacji.
 • Zamiast rezerwacji noclegu na pół nocy przed wylotem, rozważ nocleg na lotnisku. W ten sposób zaoszczędzisz opłaty za hotel/hostel, a przy nocnym lub porannym locie i tak trzeba być na lotnisku bardzo wcześnie, więc nie zawsze opłaca się brać dodatkowy nocleg przed startem. 

 

Ubezpieczenie podróżne

 

Ubezpieczenie podróżne może uratować nas przed ogromnymi wydatkami, gdy niespodziewanie zachorujemy, doznamy kontuzji lub staniemy przed innymi sytuacjami wymagającymi pomocy medycznej. Leczenie za granicą może być kosztowne, a wykupienie ubezpieczenia pozwala uniknąć takich sytuacji i cieszyć się podróżą bez obaw o nieprzewidziane wydatki. Co powinno pokrywać ubezpieczenie podróżne?

 • Ubezpieczenie OC.
 • Odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
 • Odszkodowanie od utraty lub uszkodzenia bagażu.
 • Odszkodowanie od odwołanego lub opóźnionego lotu.
 • Pokrycie kosztów akcji ratowniczej i transportu do Polski.

 

Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń podróżnych i wybrać najlepszą cenowo opcję.

 

Sprawdź - Ubezpieczenie turystyczne w Moim ING 

 

Wymiana walut

 

Wymiana walut to jeden z kluczowych punktów zaoszczędzenia pieniędzy w podróży. Robiąc to z głową, na każdym wyjeździe możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, co w przeciągu roku może dać kwotę na zakup np. kolejnego biletu lotniczego.

 

 • Nie wymieniaj pieniędzy na lotniskach. Tamtejsze kantory to jedne z najbardziej niekorzystnych miejsc do wymiany waluty. Porównuj ceny w miejscowych kantorach przed wyjazdem. Jeżeli lecisz do kraju, którego gotówki nie da się dostać bezpośrednio w Polsce, sprawdź i przelicz, która waluta (dolary lub funty) będzie bardziej korzystna cenowo do wymiany na miejscu.
 • Gdy płacisz kartą za granicą, to korzystaj z takiej, dzięki której nie musisz płacić za przewalutowanie. Taka karta najlepiej sprawdza się w podróży.

 

Chcesz łatwiej płacić za granicą? Sprawdź konto walutowe w Moim ING 

 

Restauracje

 

 • Sprawdzaj opinie i zakres cenowy restauracji na mapie lub w aplikacjach, aby później nie zaskoczyły Cię kwoty w menu lub co gorsze - na rachunku.
 • Staraj się jeść w lokalach oddalonych od centrum miasta lub najbardziej turystycznych miejsc – szukaj miejsc, gdzie jedzą lokalni mieszkańcy – jedzenie może tam być nawet o połowę tańsze.
 • Przygotuj swoje własne posiłki. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to nawet w podróży zrób kanapki na drogę z produktów kupionych w lokalnym sklepiku. Cenowo wyjdzie dużo taniej niż ciągłe jedzenie  w restauracjach.

 

Transport w czasie podróży

 

 • Sprawdzaj połączenia pomiędzy hotelem a lotniskiem. Jednym z problemów po przylocie jest transport z lotniska (często oddalonego wiele kilometrów od dużej miejscowości) do naszego miejsca noclegowego. W przypadku niekorzystnych połączeń transportu publicznego, jesteśmy zmuszeni wziąć taksówkę, która w takich miejscach kosztuje wyjątkowo dużo. 
 • Wybieraj opcję transportu publicznego i biletów dziennych, tygodniowych lub miesięcznych. Staraj się korzystać z różnych zniżek, w szczególności, jeżeli jesteś studentem (warto wyrobić sobie specjalne karty, które będą uznawane za granicą).
 • Zamiast taksówki, zamów transport samochodowy przez aplikacje, w których możesz porównać ceny przejazdu.
 • Zapoznaj się z ofertami cenowymi na pociągi. W wielu krajach można znaleźć ciekawe promocje. Podróżowałam tak dwukrotnie po Szwajcarii – bilet na pociąg wyszedł taniej niż podróż samochodem i opłaty za parkingi.

 

Inne wskazówki:

 

 • Zapoznaj się z informacjami o specjalnych kartach miejskich (tzw. tourist card) lub dniach z darmowymi wejściami do muzeów. Wiele dużych miast ma takie opcje do wyboru i nasz plan zwiedzania warto dopasować pod dni z darmowymi atrakcjami turystycznymi.
 • Korzystaj z Free Walking Tour – to ciekawa opcja na zwiedzanie miasta, która nic nie kosztuje (warto jednak zostawić napiwek), i co najlepsze, podczas której możecie nawiązać znajomości z innymi turystami. Free Walking Tour to piesza wycieczka oferowana przez lokalnych przewodników, dzięki której odkryjesz nie tylko popularne atrakcje, ale także miejsca poza utartym szlakiem. Free Walking Tour znajdziecie nie tylko w Polsce, ale również w większych miastach za granicą. W ten sposób zwiedzałam Lizbonę oraz Amman w Jordanii. Wystarczy wpisać w przeglądarkę frazę Free walking tour wraz z nazwą miejscowości i wybrać się w ustalone miejsce w danym terminie – tam będzie czekać na Was przewodnik.

 

 

Przyjemnej podróży i oszczędnej podróży!