O świecie VUCA*, czyli zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym, wydawało się, że wiemy już bardzo dużo. Dzisiaj doświadczamy tego w praktyce. I chociaż od ogłoszenia informacji o koronawirusie minęło już sporo czasu, nadal próbujemy odnaleźć się w nowej sytuacji. Niezależnie od tego, jak nazwiemy to, co każdego dnia dzieje się wokół nas, jest coś, czego potrzebujemy – docenienie. Szczególnie dzisiaj jest ono ważne - bo docenianie to paliwo, które wzmacnia nas do dalszego działania.
To zaskakujące, że wparcie jest tak blisko. Wystarczy dostrzegać i doceniać pozytywne zachowania, umiejętności oraz dobre informacje, które nas otaczają. Warto robić to w sposób autentyczny i w zgodzie z indywidualnymi potrzebami. Do tego celu można wykorzystać pięć języków doceniania** aktualnych również teraz, w naszej nowej rzeczywistości:
Jeżeli chcemy, żeby druga osoba poczuła się dostrzeżona, pamiętajmy, aby zrobić to tak, jak tego oczekuje, a nie jak nam się wydaje. Żeby to zrobić potrzebujemy być na siebie uważni i wsłuchiwać się w to, co mówimy i to co pokazujemy. Nie bójmy się pytać, o to co jest ważne dla drugiej osoby, jak lubi być doceniana. Potraktujmy docenianie jako dobry prezent, który dopasowany do potrzeb odbiorcy daje dużo radości, motywacji i długo o nim pamiętamy.
Docenianie jest jednym z największych motywatorów w pracy. Dlatego w ING uruchomiliśmy program dla menedżerów „Hojni w docenianiu”, oparty na pięciu językach doceniania. Do budowania warsztatu zaprosiliśmy pracowników, którzy podpowiedzieli nam, jak chcą być doceniani. W ramach programu menedżerowie mogą korzystać z inspirujących pigułek (filmy, artykuły, krótkie materiały), warsztatów stacjonarnych lub zdalnych klas, gdzie praktykują rozpoznanie potrzeb oraz praktyczne umiejętności doceniania. W realizacji programu wspierała nas Grupa ODiTK.
Dzisiaj wykorzystujemy zdobyte umiejętności, bo potrzebujemy doceniać i być docenianym, aby w tej trudnej dla każdego z nas rzeczywistości odnaleźć motywację, energię do działania, abyśmy wiedzieli, że potrafimy przejść przez to doświadczenie.
*Za Wikipedia - VUCA jest akronimem po raz pierwszy zastosowanym w 1987 roku w odniesieniu do teorii przywództwa Warrena Bennisa i Burta Nanusa w celu opisania lub refleksji nad zmiennością (volatility), niepewnością (uncertainty), złożonością (complexity) i niejednoznacznością (ambiguity) ogólnych warunków i sytuacji . Uczelnia wojskowa United States Army (United States Army War College) wprowadziła koncepcję VUCA, aby opisać bardziej niestabilny, niepewny, złożony i niejednoznaczny świat postrzegany jako wynik końca.
**„Pięć języków doceniania w pracy”– Garry White, Paul Chapman.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.