6 prostych sposobów na pracę z emocjami w trudnych czasach

Emocje towarzyszą nam zawsze: w domu, na spacerze, w pracy, w obecności innych osób, jak i w samotności. Są integralną częścią naszego życia. Warto zwrócić na nie uwagę szczególnie teraz, gdy każdy z nas, na swój sposób, próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. To naturalne, że może towarzyszyć nam niepokój, lęk lub gniew, dlatego tak ważne jest, aby być świadomym swoich emocji i reagować sprawnie wtedy, zaczynają nam przeszkadzać. Jak dbamy o dobrobyt psychiczny pracowników ING w tym trudnym czasie?

 

Pomyślcie, co Was ostatnio denerwuje? Sprzęt domowy, który się psuje? Współlokator, który nie jest taki, jaki powinien być? Niewygodna kanapa? Zadziwiająco często, chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, albo ludzi, których spotykamy wokół nas. Mamy wrażenie, że jeśli zmienimy środowisko, zmienią się i nasze emocje. Stop. Oczywiście, reagujemy na otoczenie, ale kluczem do sukcesu jest nasza reakcja na bodźce z zewnątrz i umiejętność radzenia sobie z emocjami, które się z tym wiążą. To bywa trudne, bo nikt z nas nie potrafi ich tak po prostu włączać i wyłączać, całkowicie blokować i przestać brać pod uwagę.

 

Jak zatem sobie z nimi radzić? Wiem, że to trudne, szczególnie teraz, ale są na to sposoby. Możecie je znać, bo są proste i uniwersalne – ale czy pamiętacie o tym, aby regularnie je praktykować? Jeśli nie do końca, zapiszcie je na kartce, aby nie uciekały w ferworze codzienności i pracujcie z nimi tak często, jak to możliwe!

 

1. Intensywne ćwiczenia: badania pokazują, że intensywna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć pobudzenie emocjonalne. Jeśli odczuwacie silny gniew lub lęk, to 20-30 minut intensywnego wysiłku pomoże Wam się uspokoić. Róbcie pajacyki albo burpees, biegajcie, boksujcie w miejscu! Długofalowo, na dobry nastrój i spokój ducha pozytywnie wpływa jakakolwiek regularna forma wysiłku fizycznego. Stwórzcie albo znajdźcie w sieci swój ulubiony, codzienny zestaw domowych ćwiczeń.

 

Dlaczego warto?

Dzięki regularnym ćwiczeniom, nie tylko utrzymacie ciało w dobrej formie, ale też odprężycie się, poczujecie przypływ energii i poprawicie sobie nastrój! Na pewno wiecie, czym są endorfiny! Zacznijcie regularnie je produkować – możecie to zrobić z łatwością i to bez wychodzenia z domu.

 

2. Spróbujcie pogłębić swój oddech: oddychajcie powoli. Postarajcie się, aby wydech był dłuższy niż wdech: np. wdech to 5 sekund, a wydech 7. Wygospodarujcie w ciągu dnia czas na regularnie sesje oddechowe. Możecie też pójść o krok dalej i spróbować kilku prostych medytacji.

 

Dlaczego warto?

Nawet proste praktyki pozwalają zatrzymać gonitwę myśli, obniżyć ciśnienie krwi i produkcję kortyzolu – zwanego potocznie hormonem stresu. Z kontrolą oddechu i trenowaniem uważności, przyjdzie do Was spokój. Dzięki temu, łatwiej będzie Wam wykonywać zadania, które macie w planie.

 

3. Zadbajcie o przerwy od bodźców: wyłączcie telewizję, nie czytajcie wiadomości, nie przeglądajcie newsów – nie przyswajajcie. 😊 Wypijcie herbatę, poczytajcie książkę, albo pograjcie w grę planszową. Porozmawiajcie z bliskimi, wyciągnijcie stare zdjęcia i wróćcie myślami do szczęśliwych momentów. Jeśli lubicie kreatywne zajęcia, spróbujcie coś narysować, przetestować kolorowanki antystresowe dla dorosłych. Skupcie się na manualnych czynnościach. To pomaga ukoić nerwy.

 

Dlaczego warto?

Takie działania wspierają regenerację naszego układu nerwowego, więc długofalowo pozwalają utrzymać stabilny nastrój, co jest szczególnie ważne, gdy znajdujemy się w niecodziennej i trudnej sytuacji.

 

4. Pamiętaj, że sami jesteśmy swoimi najlepszymi przyjaciółmi: dbajcie o siebie i bądźcie dla siebie dobrzy. Pamiętajcie, aby codziennie zapewnić sobie jakieś małe przyjemności. Doceniajcie siebie za to, że tak dobrze radzicie sobie z zupełnie nową sytuacją. Posłuchajcie swojej ulubionej muzyki albo obejrzyjcie ten odłożony na „później” film, czy serial. Dbajcie o siebie przynajmniej tak samo, jak dbacie o bliskich. Ładujcie regularnie swoje baterie!

 

Dlaczego warto?

Jeśli rozładujecie swój wewnętrzny akumulator, nie będziecie w stanie dobrze zadbać ani o siebie, ani o innych: swoich bliskich, czy współpracowników. Dużo łatwiej dbać o względnie stały poziom energii, niż ładować go dopiero wtedy, gdy spadnie do zera!

 

5. Dbajcie o kontakt z innymi: To szczególnie ważne, gdy mieszkacie sami, albo jesteście na kwarantannie. Nie izolujcie się od kontaktu z innymi. Perspektywa „oddechu” od ludzi może być kusząca, jednak to ryzykowne. Jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem, rozmowy, podzielenia się myślami. Pielęgnujcie ważne dla siebie relacje. Wyciągajcie rękę do innych, jeśli potrzebujecie rozmowy i bądźcie uważni na potrzeby innych w tym zakresie.

 

Dlaczego warto?

Zbyt długie przebywanie w samotności może prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet depresji, czy „wypalenia życiowego”. Gdy do tego dojdzie, powrót do równowagi może zająć dużo czasu. Warto zatem, dbać regularnie o relacje: zarówno te prywatne, jak i zawodowe.

 

To nie pierwsza i nie ostatnia sytuacja w życiu, która Was zaskakuje

Co z tego wszystkiego wynika? Poza tym, że większość z nas znalazła się w nowej sytuacji zawodowej i wszyscy układamy swoją rzeczywistość na nowo, nie możemy zapomnieć o tym, że jesteśmy ludźmi. Nie da się odciąć emocji, bo nawet jeśli je stłumimy, prędzej czy później dadzą nam o sobie znać. Dlatego warto regularnie dbać o swój wewnętrzny akumulator. Pewnie w tej sytuacji nie będzie aż tak naładowany, jak byśmy tego chcieli. Jednak, regularna troska o energię, działania, które będą wspierać utrzymanie jej na stałym poziomie, pomoże nam przejść przez „tu i teraz” bez zbędnych zawirowań.

 

Pomarańczowa Infolinia dla pracowników ING

 

Głowa to centrum sterowania naszym życiem. To od jej kondycji zależy, czy czujemy się dobrze, jakie relacje nawiązujemy z innymi oraz, czy potrafimy czuć radość i satysfakcję z codzienności – tej związanej z pracą i życiem prywatnym. W trosce o dobrobyt psychiczny pracowników ING, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, uruchomiliśmy Pomarańczową Infolinię, która pomoże nam – teraz i w przyszłości - dbać o siebie nawzajem, zapobiegać depresji, wypaleniu zawodowemu i radzić sobie z trudnymi sytuacjami w pracy i poza nią. Pomarańczowa Infolinia to anonimowa infolinia dedykowana wszystkim pracownikom ING, która będzie do ich dyspozycji przez cały czas, nie tylko w okresie pandemii. Dzwoniąc na infolinię, nasi pracownicy mogą przez telefon porozmawiać z doświadczonym, dyplomowanym psychologiem, uzyskać potrzebne wsparcie i informacje o krokach, które powinni podjąć, aby pomóc sobie, swoim najbliższym lub współpracownikom w dowolnym, trudnym dla nich momencie.