Niecodzienne pomysły na biznes, które okazały się sukcesem

Podobno w biznesie najważniejszy jest pomysł. Tą banalną prawdę trudno jednak przekuć w sukces, gdy okazuje się, że nawet najlepsza koncepcja na biznes została już wykorzystana. Są jednak dowody na to, że oryginalność popłaca - nawet gdy pomysł na firmę brzmi trochę … niecodziennie. Oto kilka firm, które są oparte na nieco szalonych pomysłach. Mimo tego, odnalazły swoją niszę i całkiem dobrze sobie w niej radzą. Może zainspirują Cię do realizacji własnego biznesu?

Rent a mourner - to brytyjska firma, która oferuje wynajem … żałobników na pogrzeb. To niecodzienny pomysł, który dotyka delikatnej materii, ale najwyraźniej na brytyjskim rynku chętnych nie brakuje. Przedsiębiorstwo oferuje obecność żałobników, którzy udają  znajomych i przyjaciół zmarłej osoby. Na życzenie zamawiających przedsiębiorstwo opracowuje też strategię i wyszkoli swoich aktorów, by wypadli odpowiednio przekonywająco. Usługa ta ma być przydatna tym, którzy z różnych z względów obawiają się o zbyt niską frekwencję na uroczystości. Rent a mourner gwarantuje dyskrecję, by nikt z uczestników pogrzebu nie dowiedział się o tym drobnym „nadużyciu”.

Something Store - to sklep internetowy ze Stanów Zjednoczonych. Jak to w sklepie, można w nim kupić  różne przedmioty. Jednak przewrotność tego pomysłu polega na tym, że klienci zmawiając paczkę z zakupami, tak naprawdę nie wiedzą co znajdą w środku. Przypomina to przysłowiowe kupowanie kota w worku, ale klientom najwyraźniej to nie przeszkadza. Każda paczka kosztuje jedynie 10 dolarów, a jej zawartość jest dobierana przez pracowników sklepu zupełnie przypadkowo. Może się w niej więc znaleźć jakaś książka, notatnik, słuchawki, zestaw noży do sera lub cokolwiek innego. Sklep działa już 8 lat, więc można założyć, że na brak klientów nie może narzekać. Cóż, do odważnych świat należy!

Masz pomysł? Masz firmę! Dowiedz się więcej

YourNovel - amerykańska firma ma w swojej ofercie głównie książki. Od księgarni różni ją jedna rzecz: nie znajdziesz w niej dzieł Tołstoja ani Lema. W zasadzie to nie znajdziesz tam nic ciekawego, chyba, że jesteś wielkim fanem tanich romansów w stylu dopracowanym do perfekcji przez Daniel Steel. YourNovel pozwoli Ci kupić spersonalizowaną powieść w takiej właśnie estetyce. Możesz sam dobrać do niej odpowiednią okładkę (albo wysłać do księgarni swój własny projekt lub zdjęcie), rodzaj okładki, wybrać jeden z wielu tematów, miejsce akcji, a na koniec zdecydować czy powieść ma być mniej lub bardziej „pikantna”. To na pewno oryginalny pomysł, a taka książka może się spodobać nie tylko fanom takich powieści. To w końcu całkiem zabawny prezent, szczególnie dla moli książkowych, którzy potrafią docenić inteligentny żart.  

SlobProof - to przedsiębiorstwo produkujące meble, które na pewno docenią rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt. Ich najważniejszą cechą jest odporność na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Kanapy, fotele, łóżka i krzesła są obite specjalnym materiałem, który łatwo wyczyścić wykorzystując zwykłe, domowe sposoby. Firma daje 5 lat gwarancji na to, że ich meble pozostaną odporne na plamy, wilgoć i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Poza tymi niecodziennymi właściwościami - wyglądają zupełnie normalnie. Wyróżnia je jedynie dosyć wysoka cena, ale ten internetowy sklep z meblami działa z powodzeniem już od 6 lat. Wygląda więc na to, że chętnych na plamoodporne meble wcale nie brakuje.

Hangover Helpers - ból głowy, suchość w ustach, nudności, a na dodatek całe mieszkanie do posprzątania… Tak właśnie wyglądają efekty dobrej „domówki”. Chociaż dobra zabawa jest najczęściej warta konsekwencji, to „dzień po” naprawdę trudno zebrać się do pracy. Na pomoc przyjadą pracownicy Hangover Helpers. Ich zadaniem jest posprzątanie mieszkania lub domu i dostarczenie zmęczonym imprezowiczom odpowiedniego posiłku. Ten można zamówić w dwóch wersjach - tłustej i lżejszej, nieco zdrowszej. Zadbają też o dostarczenie odpowiednich napojów, w zależności od preferencji imprezowiczów. Usługa nie jest tania, ale sądząc po opiniach zadowolonych klientów, warto w nią zainwestować. Spędzenie niedzieli w czystym domu bez konieczności wycierania z kanapy rozlanego piwa i odklejania pizzy z sufitu, na pewno jest warte swojej ceny.

I Do, Now I Don't - pomysłodawca i właściciel tej firmy, przeżył duży zawód miłosny, gdy okazało się, że jego narzeczona go porzuciła. Jedyną rzeczą jaką mu po niej pozostała był piękny i drogi pierścionek zaręczynowy. Biznesmen postanowił go sprzedać, ale nie był zadowolony z ofert, jakie proponują mu jubilerzy. Postanowił więc stworzyć platformę, która umożliwi jemu i innym osobom sprzedaż niechcianej, zaręczynowej biżuterii. Dziś za pomocą I Do, Now I Don’t można kupić i sprzedać pierścionki zaręczynowe, diamenty, zegarki, naszyjniki oraz stroje ślubne. Właściciel platformy jest dziś posiadaczem dobrze działającego biznesu i … szczęśliwym mężem.

Kmikeym to dowód na to, że pieniądze można zarobić dosłownie na wszystkim i na każdym. Pomysłodawca tego biznesu, Mike Merrill, zarabia oferując chętnym kupno akcji samego siebie. Ich posiadacze mają realny wpływ na życie tego młodego mężczyzny. Im więcej akcji ktoś posiada, tym większy wpływ ma na Mike’a. Raz na jakiś czas akcjonariusze podejmują za niego decyzje. Czy Mike powinien założyć subskrypcję Spotify? Czy już czas wypisać się z Partii Republikańskiej, do której zapisał się zgodnie z decyzją posiadaczy akcji? Czy powinien zmniejszyć ilość wypijanej kawy o 33%? Merill oddał swoje życie w ręce akcjonariuszy już 8 lat temu, a swoje akcje sprzedaje na specjalnie do tego celu stworzonej giełdzie. Wygląda to więc na całkiem dochodowy interes.

Ship Your Enemies Glitter - to firma, która oferuje swoje usługi fanom robienia żartów swoim znajomym lub wrogom. Tytułowa usługa polega na wysłaniu dowolnej osobie listu, który zawiera ogromną ilość … brokatu. Docelowo, ma się on rozsypać w domu „ofiary” i pozostawić go błyszczącym na wiele tygodni, nim ostatnia drobinka srebrzącego się pyłu zostanie sprzątnięta. Wśród produktów oferowanych przez ten sklep znajduje się też muzyczna karta urodzinowa, której po otworzeniu nie da się wyłączyć i opcja zasypania kogoś serią SMS-ów z np. ciekawostkami na temat kotów. Jeśli zamiast kawałów wolicie zrobić dla kogoś coś naprawdę miłego, to za pomocą firmy możecie wysłać do przyjaciół zestaw produktów z bekonu. Twórcy sklepu zadbali też o wersję prezentu odpowiednią dla wegetarian!

Eternal Reefs to z kolei biznes, który zamiast uśmiechu może wprowadzić Cię w zadumę. Jego twórcy oferują dosyć niecodzienną ceremonię pogrzebową. Z wykorzystaniem prochów powstałych po kremacji bliskiej osoby, tworzą betonową kopułę, która jest następnie umieszczana na dnie morza. Wraz z upływem lat, konstrukcja zamienia się w dom dla wielu morskich stworzeń - roślin, koralowców i ryb. Takie podwodne miejsce spoczynku będzie trwało przez wiele lat. Chociaż trudno odwiedzić taki grobowiec, to chętnych na taką formę upamiętnienia swoich bliskich nie brakuje Ceny ceremonii rozpoczynają się od 2 tysięcy dolarów, a najdroższa opcja to wydatek ponad 7 tysięcy..

Jak widać na powyższych przykładach, nie ma rzeczy ani sytuacji, której nie da się przerobić na dochodowy interes. Trzeba tylko uwierzyć w siebie, być konsekwentnym i zdecydowanym. Nigdy nie wiadomo, czy Twój szalony pomysł nie spotka się z zainteresowaniem.