Mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym? Zobacz co powinieneś wiedzieć!

Piękny, nowoczesny blok niedaleko parku, czy przestronne mieszkanie w klimatycznej kamienicy? Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze mieszkanie, taka decyzja jest naprawdę trudna. Czy lokal w nowo wybudowanym bloku jest lepszy od tego w starej kamienicy? Odpowiedź nie jest prosta, dlatego warto dobrze poznać wady i zalety obu opcji. Zobacz sam, co musisz wiedzieć, zanim dokonasz wyboru!

O czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Jeśli rozglądasz się za mieszkaniem w nowym bloku, na pewno widziałeś jakieś wizualizacje budynku. To jedno z najskuteczniejszych marketingowych narzędzi w walce o klienta. Zazwyczaj na obrazku umieszczonym na broszurze lub stronie internetowej widać schludny, nowoczesny budynek, wokół pięknie przystrzyżony trawnik i wiele zieleni! Czy na pewno tak będzie to wyglądało?

Krótko mówiąc - nie. Pamiętaj, że wizualizacja nie jest dokumentem, który określa jak okolica budynku czy sama nieruchomość będzie wyglądała. Z pewnością wiele szczegółów będzie się zgadzało z grafiką, ale dla wykonawcy nie jest to wiążący dokument. Zamiast tego, uważnie przeczytaj umowę z deweloperem. Umowa zabezpieczy Cię przed ewentualnymi nadużyciami. Zgodnie z ustawą musi ona zawierać m.in. informację o tym, w jaki sposób będzie mierzona powierzchnia lokalu i kiedy zostaną zakończone prace budowlane.

 

Pamiętaj też, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić w Księdze Wieczystej stan prawny gruntu, na którym powstaje nowy blok. Jeśli są w niej jakieś ograniczenia, mogą zostać one przeniesione na zakupiony przez Ciebie lokal.

 

Pewnie już to zauważyłeś, ale większość nowo powstałych osiedli budowanych jest raczej z dala od centrum miast. Dla wielu osób nie jest przeszkodą, jeśli osiedle ma dobry dojazd do centrum, a wokoło jest dużo zieleni. Problemem może być jednak dalszy rozwój okolicy. Może się okazać, że na miejscu sympatycznego zagajnika czy lasku, na który z nowego mieszkania masz widok, powstanie wkrótce nowy blok albo supermarket. Osiedle będzie tętniło życiem, a droga dojazdowa zacznie się “zapychać” w godzinach szczytu. Dla pewności, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tym dokumencie możesz zobaczyć, czy tereny w najbliższej okolicy nie są już przeznaczone na konkretne cele - np. głośną obwodnicę lub jakiś zakład produkcyjny.

 

Wielu wykonawców oferuje swoim klientom, oprócz samego mieszkania, np. dostęp do miejsca parkingowego lub garażu. W dużych miastach, gdzie trudno o bezpieczne i bliskie miejsce do parkowania, taka opcja wydaje się szczególnie atrakcyjna. Co prawda zwiększa to cenę mieszkania, ale świadomość, że miejsce parkingowe zawsze na Ciebie czeka, jest bezcenna!

 

Po zbudowaniu nieruchomości, będziesz mógł odebrać swoje „M”. Podczas przejmowania mieszkania z rąk firmy budowlanej, podpisujesz, wraz z przedstawicielem dewelopera, tzw. protokół odbioru. To dokument, który potwierdza, że jesteś zadowolony z ogólnego stanu mieszkania. Możesz jednak wpisać do niego także usterki, które uda Ci się odnaleźć. Jeśli deweloper uzna wskazane przez Ciebie defekty za zasadne, jest zobowiązany do ich naprawienia. Powinien poinformować o tym w ciągu 14 dni od sporządzenia protokołu zdawczego, a następnie w ciągu 30 dni naprawić usterki lub ustalić z Tobą inny termin.

 

Co jeśli nie uda Ci się wykryć ewentualnych błędów podczas odbioru? Na szczęście, jak każdego konsumenta chroni Cię prawo, a konkretnie tzw. rękojmia. To oznacza, że nawet jeśli w protokole odbioru nie wpiszesz usterek do poprawy, to i tak masz 5 lat na to, by je odnaleźć i poinformować o tym wykonawcę. Deweloper ma obowiązek usunąć defekty, jeśli wynikają one z jego winy. Pamiętaj, usterki zostaną usunięte tylko wtedy, jeśli powstały faktycznie z winy firmy budowlanej, a nie z powodu niewłaściwego użytkowania lokalu.

 

Deweloperzy oferują też różnego rodzaje gwarancje, dotyczące wybudowanego mieszkania - zapytaj się o to, jeśli będziesz w biurze sprzedaży. Między rękojmią a gwarancją jest jednak duża różnica. Pierwszy przepis obowiązuje niezależnie od woli dewelopera, zobowiązuje go do tego prawnie. Gwarancja jest zaś dodatkowym zabezpieczeniem i może w dodatkowy sposób chronić interesy kupującego, ale wykonawca wcale nie musi takiego dokumentu oferować.

 

Na koniec sprawa dosyć oczywista - w branży budowlanej, jak w każdej innej, zdarzają się kłopoty finansowe. Niestety, nie ma idealnego środka zapobiegawczego, ani prawa, które w stu procentach uchroniłoby kupującego mieszkanie w sytuacji problemów ze stabilnością wykonawcy. Dlatego przed zdecydowaniem się na kupienie mieszkania z rynku pierwotnego, warto dobrze sprawdzić firmę, która się tego podejmuje. Czy ma już jakieś doświadczenie, czy możesz odwiedzić starsze osiedla wybudowane przez tego dewelopera?

 

Jak widać, kupno nowego mieszkania wcale nie jest łatwe. Jednak mimo tego, że trzeba się liczyć z wieloma potencjalnymi problemami, to wprowadzenie się do nowo wybudowanego budynku na pewno jest uczuciem, którego nie da się podrobić!  

 

Kredyt hipoteczny? U nas formalności załatwisz przez telefon, internet lub w oddziale. Sprawdź

O czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego wcale nie musi być w jakikolwiek sposób gorsze od tego świeżo wybudowanego. Bardzo często jego największą przewagą jest dogodna lokalizacja bliżej centrum. To jednak nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

Kupując mieszkanie pamiętaj o tym, by dokładnie sprawdzić, czy obecni właściciele nie zostawiają Ci żadnych nieprzyjemnych “niespodzianek”. Może to być zadłużenie w spółdzielni lub dostawcy prądu czy wody. Mieszkanie może mieć też innego współwłaściciela albo może w nim być ktoś zameldowany. Poproś właściciela lokum o dostarczenie dokumentu, który jest potwierdzeniem, że nieruchomość nie jest zadłużona. Inne ważne informacje dotyczące np. metrażu znajdziesz w księdze wieczystej - nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem dostępu do niej.

 

Upatrzone mieszkanie odwiedź kilka razy, najlepiej o różnych porach dnia. Zobaczysz wtedy jak jest nasłonecznione, czy jest w nim głośno i czy sąsiedzi nie są uciążliwi. Dokładne obejrzenie lokalu jest koniecznie. Sprawdź stan instalacji - odkręć wodę w kuchni i łazience, żeby zobaczyć czy nie powodują hałasu. W zimie zwróć uwagę na to, czy okna dobrze izolują temperaturę, a grzejniki działają. Ewentualne problemy nie muszą zmuszać Cię do rezygnacji z mieszkania, a mogą być punktem wyjścia do negocjacji ceny.

 

Jak wspomnieliśmy na początku, mieszkanie na rynku wtórnym może być w dużo lepszej lokalizacji. Bliżej centrum, szkół lub centrów handlowych. Z tych powodów jego cena może być znacznie wyższa, niż mieszkania o podobnym standardzie, ale 10-15 minut dalej od centrum. Dobrze się więc zastanów, czy warto płacić kilkadziesiąt tysięcy więcej tylko po to, by w weekend mieć bliżej do ulubionej knajpki. Pieniądze zaoszczędzone na zakupie mieszkania oddalonego od centrum można spożytkować na remont lub droższe meble. Bliskość centrum nie zawsze jest też zaletą, jeśli w okolicy są same obiekty usługowe, a brakuje np. taniego supermarketu czy warzywniaka.  

 

Wprowadzając się do mieszkania w starszym budownictwie często musisz się liczyć z dodatkowymi wydatkami np. na remontem albo chociaż odświeżeniem ścian i malowaniem. Rzadko kiedy byli i nowi właściciele mieszkania dzielą ten sam gust i upodobania. Cenę remontu wlicz więc w cenę kupna mieszkania.

 

Sąsiedzi są bardzo ważnym elementem układanki. Zazwyczaj przyjmuje się, że na nowo budowane osiedla sprowadzają się głównie młodzi ludzie i małżeństwa z dziećmi. W starym budownictwie jest z pewnością bardziej różnorodnie. Trudno pisać o tym w kontekście wad lub zalet - na osiedlach z lat 50-tych czy 80-tych, może być po prostu inaczej. Sam musisz ocenić, która opcja bardziej Ci odpowiada.

Twoje potrzeby na pierwszym miejscu

Oczywiście, trudno obiektywnie stwierdzić, które mieszkanie będzie lepsze dla Ciebie - to z rynku wtórnego, czy to z pierwotnego. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i to nimi kieruj się przy wyborze. Nawet jeśli znajomi będą chcieli przekonać do zalet jednej lub drugiej opcji, sam o tym zdecyduj. To ważna inwestycja, która wpłynie na Twoje życie!