„Mam 25 lat, nie raz kończył mi się świat…”. Podsumowanie kampanii „Te końce świata”

Dla Was, dla osób z Pokolenia Z, nie ma rzeczy nie do pomyślenia. Trudno zliczyć, z iloma fajnymi, odważnymi i wartościowymi działaniami wystartowaliście i wciąż startujecie. Współczesny świat stawia jednak wysokie wymagania i nakłada presję, która może przytłoczyć każdego. Kryzys psychiczny, rozłąka lub rozstanie, oblanie ważnego egzaminu, zakończenie wieloletniej przyjaźni… Takie doświadczenia czasami wydają się kłaść kres wszystkiemu - unieważniać przeszłość, przekreślić przyszłość. Zobaczcie, jakimi osobistymi i często trudnymi historiami podzielili się Wasi rówieśnicy i jak przełożyło się to na rozpalenie iskierki nadziei, że za każdym małym, prywatnym końcem świata czają się jeszcze radosne, piękne momenty. 

 

„Jestem tak wysoko, a mniej było wzlotów niż upadków

Dokument o końcach, który okazał się tylko początkiem

 

Wszystko zaczęło się od objęcia przez nas patronatu nad reżyserowanym przez twórczynię Bognę Kowalczyk w ramach 10. edycji konkursu Papaya New Directors dokumentu „Te końce świata. To nasze 5 minut”. Bohaterami 30-minutowego filmu zostali popularni muzycy, bracia Maciej i Paweł Kacperczyk. Towarzysząca duetowi podczas promującej trzeci album studyjny grupy: „Pokolenie końca świata” trasy koncertowej kamera odsłania przed widzami zakulisową rzeczywistość artystów.

 

1Bary_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

Migawki z żywiołowych, buzujących energią koncertów - gdzie niczym refren powtarzają się wersy tytułowego dla płyty przeboju „Pokolenie końca świata” - mieszają się tutaj z nieśmiałymi rozmowami o niemal intymnym charakterze. Uchwycone przez obiektyw i mikrofon dialogi pozwalają zrozumieć, że nawet stanowiące spełnienie najgłębszych marzeń życie nie jest wolne od niepokoju, niepewności, rozterek czy zwykłego zmęczenia.

 

Zobaczcie cały film na kanale SBM Label:

 

Pod obejrzanym już ponad 110 tysięcy razy na YouTube filmem znajdziemy między innymi takie komentarze:

 

„Dzięki chłopaki za to, nawet nie wiecie, ile daliście mi wiary w siebie przez ten film!”.

@owszystkimioniczym9504

 

„Jestem pod wrażeniem estetyki - pięknie się to oglądało!”.

@brasiia

 

Dokument trochę melancholijny, ale ma to swój urok, bo widać, że szczery i nie na siłę”.

@chgfygbfyhvf5986

 

 

Podczas warszawskiej prapremiery dokumentu z udziałem autorów i na TikToku zapytaliśmy odbiorców, „co dla nich wydawało się końcem świata, a jednak nim nie było”. Chętnych do opowiedzenia o swoich przeżyciach zgłosiło się mnóstwo, a wyznania były szczere i poruszające. Końce świata okazały się mieć dla Was bardzo wiele imion. Mówiliście o zmaganiach z chorobami, bólu po utraconej miłości i odejściu przyjaciół, rozwodach rodziców oraz o niepowodzeniach, które ogromnie Was dotknęły. Wasze zwierzenia nie mogły tak po prostu rozpłynąć się w cyberprzestrzeni. Narodził się więc pomysł na serię podcastów, gdzie każdy odcinek zbudowany zostanie wokół jakiejś prawdziwiej wypowiedzi - autentycznie poruszonego problemu. Do pracy zabrali się lubiani i uznani prowadzący.

 

 

 

„Płonie ziemia, już żegnałem się nie raz”

Podcasty na początek i koniec dnia

 

 

Cykl zainicjował Piotr „Banał” Białasiewicz. W pierwszej kolejności na tapetę trafiło zagadnienie utraty przyjaciół. Wasze opowieści ułożyły się w narrację o ciężarze, osamotnieniu i zawodzie. Dotknięci brakiem akceptacji, tracimy poczucie własnej wartości i wiarę w nawiązanie nowych, trwałych relacji. Ale oddalenie się ważnych dla nas osób może prowadzić także do czegoś dobrego. Dzięki zbudowaniu mocnej więzi z samym sobą, akceptacji zmian i wypracowaniu aktywnej postawy możemy wyjść z tej sytuacji silniejsi i lepiej przygotowani na pojawienie się kolejnych wartościowych ludzi w naszym bezpośrednim otoczeniu.

 

Piotr_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

Po emisji zapytaliśmy użytkowników TikToka, czy udało im się kiedyś naprawić utraconą przyjaźń. W ankiecie wzięło udziało ponad 63 tysiące osób, a pozytywnej odpowiedzi udzieliło aż 54% z Was.

 

Następny odcinek zrealizował Rafał Gębura z 7 metrów pod ziemią. Gospodarz zaprosił do siebie  psychoterapeutkę Anne Mochnaczewską. W konwencji lekkiego, ale ciepłego i merytorycznego wywiadu para zmierzyła się z „końcem świata” w postaci wizyty u psychologa. Rozmówczyni wyjaśniła, czego można się spodziewać podczas pierwszego spotkania ze specjalistą, jak głęboko sięga tajemnica gabinetu, a także - a może nawet przede wszystkim - czy „to zawsze jest wina rodziców?”. W programie dotknięto wielu jednocześnie niezwykle ważnych i delikatnych tematów: objawy lęku napadowego i sposoby radzenia sobie z nim; zachowania suicydalne oraz kroki, jakie może podjąć psychoterapeuta, by do takiego nieszczęścia nie dopuścić. Rafał odczytał Ani  wiadomość od osoby, dla której doświadczeniem granicznym były towarzyszące zaburzeniom odżywiania myśli samobójcze. Odpowiedź, że „ludzie rozważający odebranie sobie życia wcale nie chcą umierać, ale po prostu nie mogą już dłużej cierpieć”. szczególnie mocno, jak pokazują komentarze, zapisała się w pamięci słuchaczy.

 

Rafał_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

Na pytanie, czy terapia pomogła Ci kiedyś w rozwiązaniu jakiegoś problemu, odpowiedziało ponad 11 tysięcy osób. Pojawienie się pewnej poprawy zadeklarowało tylko 34% z Was. Statystyka ta zdaje się pokazywać, że psychoterapeuci mają jeszcze trochę przestrzeni do rozwoju w kwestii pracy z młodymi pacjentami –  a tym być może potrzebna jest większa wiedza o czasochłonności procesu wychodzenia z zaburzeń. Psychoedukacyjny odcinek 7 metrów pod ziemią może być wartościowy dla obu grup.

 

W kolejnej odsłonie Iga Chmielewska od Bardzo Brzydkiego Podcastu pochyliła się nad komentarzami związanymi z potknięciami na edukacyjnej ścieżce, na przykład niezaliczeniem ważnego egzaminu. Za punkt wyjścia posłużył tutaj wpis o „niezdanej w 2022 roku maturze” . Rysowniczka i podcasterka nie umniejsza znaczenia tego typu niepowodzeń i rozczarowań, ale niesie dla słuchaczy zdecydowanie optymistyczne przesłanie – bo podczas poszukiwania swojej drogi potknięcia po prostu muszą się przydarzać i nie warto się nimi zniechęcać, a co więcej: najlepsze szanse często czekają poza utartym schematem.

 

Iga_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

TikTokowa sonda z pytaniem, czy zdarzyło Ci się kiedyś oblać jakiś ważny egzamin, zainteresowała przeszło 22 tysiące osób. Okazało się, że aż 44% z Was ma takie wydarzenie na swoim koncie. Kiepskie stopnie trafiają się przecież najlepszym i nierzadko wynosimy z takich porażek najcenniejsze lekcje.

 

Przedostatni  epizod przygotowała Joanna Okuniewska z Tu Okuniewska. Inspiracją do nagrania stały się Wasze zwierzenia dotyczące rozstań. Autorka kanału z empatią opisała zmiany, jakich doświadczają wówczas nasze ciało i mózg, a także w zabawny sposób podzieliła się własnymi wspomnieniami o końcu gimnazjalnej miłości. Joanna podpowiada, jak zbudować swoją tarczę, która osłania przed zalewem negatywnych myśli związanych z rozstaniem. Kontakt z naturą, sport, joga, wizyty w muzeum – to wszystko może tworzyć Waszą własną „małą apteczkę zdrowia psychicznego”. Autorka opisała młodzieńcze obawy i zawody uczuciowe z ogromną wyrozumiałością, a łagodny ton wypowiedzi przynosi spokój i pocieszenie. Bo wszystkie trudne chwile są po coś - czynią mocniejszymi, niczym samouczek z komputerowej gry.

 

Okuniewska_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

Do ankiety: Czy radzisz sobie z trudnymi sytuacjami w relacjach przystąpiło ponad 16 tysięcy użytkowników TikToka. Ponad połowa (55%) z Was przyznała, że jest to niełatwe wyzwanie. Dowodzi to nie tylko wrażliwości, ale także konieczności budowania bezpiecznych przestrzeni do rozmowy.

 

„Koniec końców będzie dobrze. Bo to dopiero początek”.

Co udało nam się wspólnie osiągnąć?

 

Finał nie mógł wyglądać inaczej - zwieńczenie akcji to rozmowa Karola Paciorka z samymi braćmi Kacperczyk. Twórcy zdradzają, dlaczego „końce świata” stały się lejtmotywem ich najnowszej płyty; opowiadają, co dla nich ma status małego armagedonu i jak sobie z tym radzą oraz wyjawiają klika (ekscytujących) planów na najbliższą przyszłość. Podczas wywiadu wracają także wątki i wyniki ankiet ze wcześniejszych podcastów, a Maciej i Paweł zestawiają je z własną sytuacją i przemyśleniami. Koncertowe wpadki, stosunek do pieniędzy i monetyzacja sukcesu, oblane egzaminy, okazje do wzruszeń….Każda zmiana tematu odsłania jakiś inny wymiar tego, jak wygląda „pokolenia końca świata”. A że Maciej i Paweł do roli „głosu TEJ generacji” podchodzą odpowiedzialnie, z dystansem i humorem, kiedy mówią, słucha się ich równie przyjemnie jak wtedy, gdy śpiewają.

 

Karol_zdjecie_Linkedin_1200x628.png

 

Ogromna liczba odbiorców podcastów i Wasze wysokie zaangażowanie pokazały, że tego rodzaju treści były potrzebne i oczekiwane. Życzliwe i otwarte rozmowy o Waszych przeżyciach miały moc, by pokazać nie jesteście ze swoimi problemami sami i że można te przeciwności pokonać. „Własne 5 minut” da się odnaleźć w każdej chwili - nawet jeśli na pierwszy rzut oka przypomina ona „koniec świata.

 

 

* Wykorzystane w tytule i nagłówkach cytaty pochodzą z piosenki „Pokolenie końca świata” autorstwa braci Kacperczyk.