Re.: Jak ustalić priorytety i zwiększyć jakość codziennego życia?

Choć bez wątpienia stajemy się coraz zamożniejszym społeczeństwem i na coraz więcej nas finansowo stać, wiele badań wskazuje, że odpokutowujemy to przeciążeniem a czasem wręcz wyczerpaniem energetycznym. Cierpi na tym nasza aktywność, zapał do podejmowania ciekawych wyzwań i realizacji pasji.  Może to być szczególnie uciążliwe w okresie letnim, gdy pojawia się wiele możliwości na aktywne, nieszablonowe i produktywne spędzanie czasu a nasza głowa jest przeciążona obowiązkami. Warto to zmienić.

 

Czy jesteśmy skazani na wybór pomiędzy życiem efektywnym, ale przeciążającym, a życiem przyjemnym, ale bez większych osiągnięć zawodowych czy prywatnych?

 

Badania psychologiczne pokazują, że kiedy nisko stawiamy sobie poprzeczkę i koncentrujemy się głównie na tym, że ma być miło i przyjemnie, po pewnym czasie wpadamy w takie kłopoty, że jest bardzo niemiło i bardzo nieprzyjemnie. Z drugiej strony, jeśli skupimy się wyłącznie na zadaniach – czy to zawodowych czy prywatnych, po pewnym czasie, z uwagi na przemęczenie, sukcesy przestaną nas cieszyć i zaczniemy rozglądać się za nową pracą lub partnerem. Dlaczego?  Bo wygodniej będzie nam uznać, że to czynnik zewnętrzny odpowiada za nasze przeciążenie i niezadowolenie, a nie nasze własne wybory i sposób zarządzania energią.

 

Jak sobie z tym poradzić?

 

Oczywiście jest to jedno z pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi, jednak psychologia dostarcza pewnych sugestii. Jedną z nich jest zrobienie porządków w głowie i przestawienie się na tak zwane pozytywne priorytety. Zazwyczaj czekamy na szczęśliwe chwile i momenty, traktując codzienność jako „życie na brudno”. Czekamy na urlop, Boże Narodzenie, ślub i wesele, jednak bardzo często w skutek wyolbrzymionych oczekiwań te wydarzenia nas rozczarowują i pozostawiają poczucie niedosytu. Koncepcja pozytywnych priorytetów zakłada natomiast, że to właśnie codzienność ma być źródłem pozytywnych doświadczeń, a co za tym idzie pozytywnych emocji i poczucia szczęścia. Zgodnie z ideą pozytywnych priorytetów warto po pierwsze dokonać świadomego audytu codziennie planowanych zadań – ich zasadności, rzeczywistej ważności i wartości jakie mają dla nas i naszego rozwoju, a następnie wyeliminować te, które tylko pozornie są konieczne czy istotne. Po drugie, jak już zrobi się trochę przestrzeni i miejsca w naszym kalendarzu, wstawiamy do niego proste, ale wykonywane świadomie i regularnie czynności, które – jak pokazują liczne badania – generują pozytywne emocje a co za tym idzie energię do działania.

 

Czym dokładnie są pozytywne priorytety? Oto one:

 

  1. Delektowanie się. Oznacza, że potrafimy cieszyć się z drobnostek, podziwiać piękno przyrody, doceniać smak ulubionej potrawy czy dostrzegać uśmiech naszego partnera. Dzięki tej technice doświadczamy pozytywnych emocji a to właśnie one są podstawą dobrostanu psychicznego.
  2. Wdzięczność. Uczucie wdzięczności oznacza, że dostrzegamy pozytywne lub ważne (nie zawsze przyjemne) zdarzenia i sytuacje zachodzące w naszym życiu, a następnie doceniamy położenie, w jakim się znaleźliśmy. Wdzięczność można odczuwać wobec losu, natury, siły wyższej, innego człowieka czy samego siebie
  3. Życzliwość. To po prostu pozytywne nastawienie do drugiego człowieka, przyrody czy świata w ogóle. Życzliwe zachowania generują mnóstwo pozytywnych emocji u jej „dawcy”, a nie tylko odbiorcy. Bycie miłym wobec danej osoby wzbudza w niej najczęściej chęć odwzajemnienia życzliwości. Co ciekawe badania z obszaru psychologii zachowań ekonomicznych pokazują, że wydawanie pieniędzy na drugiego człowieka wywołuje więcej pozytywnych emocji (np. radości, dumy czy szczęścia) niż wydawanie pieniędzy na samego siebie.
  4. Nadawanie znaczenia. Ten pozytywny priorytet polega na poszukiwaniu sensu, wiedzy, nauki, celu lub logiki w codziennych doświadczeniach, także tych niekoniecznie miłych czy przyjemnych. Badania pokazują, że zrozumienie doświadczanych sytuacji i nadanie im sensu lub wartości sprawia, że organizm mobilizuje się do walki zarówno z warunkami świata zewnętrznego, jak i na przykład chorobą nowotworową.
  5. Pozytywne więzi z ludźmi. Badania dotyczące stresu pokazują, że pozytywna relacja z drugim człowiekiem działa jak bufor chroniący przed negatywnymi skutkami stresu, takimi jak zwiększona podatność na infekcje czy depresja. W sytuacjach traumatycznych pozytywne relacje z ludźmi chronią przed rozwojem PTSD czyli zaburzenia po stresie traumatycznym.

 

Koncepcja pozytywnych priorytetów może pomóc nam uwolnić głowę i stworzyć przestrzeń dla rzeczy nieszablonowych, które wygenerują w nas energię i pozytywne emocje.

Z pomocą może przyjść również nowoczesna technologia, która powstała właśnie po to, by ułatwiać nam życie. Dzisiejsze aplikacje przypominają nam o wielu czynnościach, upraszczają i uatrakcyjniają prozaiczne czynności takie, jak picie wody, wstanie od biurka, robienie zakupów czy płacenie rachunków. To duże ułatwienie bo nie musimy już pamiętać o codziennych sprawach. Takie rozwiązanie zaproponował ostatnio ING Bank Śląski, który wysyła klientom powiadomienia o zbliżających się rachunkach.  Bank wspiera w realizacji codziennych obowiązków i uwolnieniu głowy od przyziemnych spraw. Dzięki temu powstaje przestrzeń do zrobienia czegoś niestandardowego, ciekawego, rozwijającego. 

Komentarze
Doradca z ambicjami II
‎10-08-2019 18:52

Witajcie, świetny artykuł! Ale choć już wielokrotnie nad tym tematem się pochylano ludzie nie potrafią docenić drobnostek obecnych w naszym pięknym życiu. Moim zdaniem jest to niezwykle istotne, aby nauczyć powyższych elementów "współczesne" dzieci (staruchów - czyli takich jak ja, którzy nie doceniali dotychczas drobiazgów nie da się już zmienić). Obecne dzieci, które połykają jedzenie w biegu, korzystają  ze wspaniałych atrakcji, które daje im obecne życie (dostępność wszelkich zabawek, multimediów, jedzenia, wakacji itp.) niekoniecznie doceniają to co im dane, a co dopiero śpiewające ptaszki tudzież świerszcze w trawie. Trochę to smutne. Może uderzyłam za bardzo w psychologię ale powiadomienia ING też doceniam :-)

Sabina
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
9
10-02-2018
Menedżer społeczności
‎14-08-2019 09:47

@Sabina sto procent racji. Niestety to prawda, że w codziennym pędzie często nie zwracamy uwagi na pozytywne priorytety, ale może młode pokolenie radzi sobie z tym lepiej. Jak zauważają psychologowie społeczni -  to pokolenie hedonistów, którzy chcą żyć kolorowo. Nie wezmą udziału w wyścigu szczurów, nie będą się poświęcać dla awansu. Wolą zarobić mniej, ale mieć czas na swoje pasje. 

JoannaZ
Menedżer społeczności
Menedżer społeczności icon
167
130
10-08-2015