Opady śniegu, przymrozki, a nawet silne zamiecie – zima to czas, gdy kierowcy muszą zmierzyć się z wieloma utrudnieniami na drodze. Warto jednak zastosować kilka motoryzacyjnych sztuczek, które ułatwią poruszanie się w trudnych warunkach atmosferycznych i pomogą uniknąć niebezpieczeństwa i zbędnych wydatków.
Pierwsze opady śniegu niemal co roku powodują duże utrudnienia, a niekiedy nawet paraliż na drodze. Przyczyną są często sami kierowcy, nieprzygotowani do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, co może zwiększać także ryzyko dodatkowych zagrożeń w ruchu. Przedstawiamy zimowy kodeks motoryzacyjny, niezbędny każdemu kierowcy, który pomoże zachować bezpieczeństwo na drodze, a także ochronić nasze auto przez zniszczeniami. Na początek warto zwrócić uwagę na elementy zwiększające bezpieczeństwo jazdy.
Zmiana opon letnich na zimowe to jedna z podstawowych czynności, jakie należy wykonać przygotowując samochód do jazdy w zimie. Opony letnie różnią się od zimowych nie tylko rzeźbą bieżnika, ale także elastycznością materiału z jakiego są wykonane. Ogumienie stosowane w cieplejszych okresach roku, szybko twardnieje i automatycznie traci przyczepność na jezdni. To właśnie dlatego zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe, by mieć pewność, że nasze auto będzie miało lepszą przyczepność nawet na oblodzonej drodze. Kiedy jest najlepszy czas na wymianę? Zdaniem doświadczonych kierowców, wymianę należy przeprowadzić już wtedy, gdy temperatura za oknem oscyluje w granicach 7 stopni Celsjusza.
Dobra widoczność na drodze jest równie ważna. Jeśli wycieraczki działają nieodpowiednio, np. rozcierając jedynie brud na szybie, warto zastanowić się nad ich wymianą. Szczególnie zimą, zanim wyjedziemy na drogę warto sprawdzić czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. W przeciwnym razie może dojść do oderwania piór od korpusu, a wycieraczki nie będą mogły spełniać swojej podstawowej roli. Równie ważna jest wymiana płynu do spryskiwaczy, na taki który jest odporny na zamarzanie. W sprzedaży istnieją również specjalne płyny do szyb, dzięki którym szyby nie parują.
Zamarzające drzwi samochodu podczas mroźnej zimy to istna zmora niemal każdego kierowcy. Zanim jednak zaczniemy zmagać się z lodowym problemem uniemożliwiającym nam wejście do auta, warto posmarować gumowe uszczelki specjalnym środkiem – silikonem lub wazeliną techniczną, jeszcze przed nastaniem przymrozków. Ten prosty zabieg zapobiegnie przymarzaniu drzwi do korpusu samochodu. Preparatem zapobiegającym zamarzaniu warto także posmarować zamki, co dodatkowo zapobiegnie ich zalodzeniu, a nam z pewnością ułatwi życie. Na zimę warto zakupić także odmrażacz do zamków i szyb, skrobaczkę oraz dobrą szczotkę do odśnieżania auta.
Wszechobecna sól na drodze podczas zimy to wbrew pozorom kolejny problem kierowcy, który może wzmacniać korozję lakieru. Drobne ubytki, zadrapania czy pęknięcia na powierzchni samochodu ułatwiają rozprzestrzenianie się rdzy, a co za tym idzie powodują ryzyko powstania kolejnych uszczerbków w samochodzie. Tego typu uszkodzeniom możemy zapobiec smarując zniszczone miejsca zaprawą lakierniczą, która stanowi swoistą barierę dla korozji. Podczas zimy ważne jest również woskowanie nadwozia, które chroni lakier przed niszczejącym działaniem soli.
Choć większość z nas nie zwraca na to uwagi, istnieje różnica pomiędzy paliwem letnim a zimowym. W przypadku benzyny największą różnicą jest zdolność odparowywania. Jeśli podczas mrozów będziemy chcieli uruchomić samochód na paliwie letnim to możemy napotkać na pewne problemy. Warto zatem przed zimą „wyjeździć” benzynę odpowiednią do jazdy latem lub dolać do zbiornika paliwo charakteryzujące się odpowiednimi parametrami do jazdy zimą. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek podczas próby odpalenia samochodu.
Jazda autem podczas zimy nie musi wcale oznaczać udręki dla kierowców. Stosując odpowiednie techniki możemy w prosty sposób ułatwić sobie życie oraz ochronić auto przed zniszczeniem.
Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>
Zima to czas, w którym kierowcy muszą zmierzyć się z trudnymi warunkami na drodze. Warto zatem poznać sposoby, które ułatwią nam jazdę w tym okresie:
Źródło zdjęcia: fotolia.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.