Jak podejmować dobre decyzje? Sztuka wyboru - można się tego nauczyć

Podejmowanie odpowiednich decyzji to prawdziwa sztuka. Jeśli znajdujesz się w grupie osób, które nie mają z tym problemów - masz prawdziwe szczęście. Nie każdy jednak może pochwalić się takimi predyspozycjami. Jeśli wątpliwości i lęk przed wykonaniem odpowiedniego ruchu dotyczą  także Ciebie  – przeczytaj jak sobie z tym poradzić!

W trakcie procesu podejmowania decyzji, natkniesz się z pewnością na mniej lub bardziej widoczne i rozpoznawalne problemy. Nie unikniesz ich na swojej drodze, warto więc wiedzieć jak je rozpoznać. Na szczęście, z pomocą przychodzi nauka. W psychologii, odczucia, które wpływają na postrzeganie świata i działania, nazywane są błędami poznawczymi. Przyjrzyj się niektórym z nich. Wiele z poniższych procesów zachodzi zupełnie bez udziału naszej woli. Czasem występują pojedynczo, czasem część z nich uaktywnia się wspólnie.

  • Większość ludzi ma tendencję do podejmowania decyzji, które są zgodne z ich poglądami. To znane w psychologii zjawisko - jeśli wierzymy w jakiś stan rzeczy, poszukujemy też rozwiązań, które będą do niego dopasowane. To błędna ścieżka, z której trudno zejść. Bez względu na to, czy efekt końcowy będzie dla nas naprawdę korzystny, czy nie. Parafrazując znany, polski film, wszyscy lubią te melodie, które już znają. Jak sobie z tym radzić? Rozważ także te rozwiązania, które stoją w sprzeczności z Twoimi poglądami. Czasem mogą okazać się bardzo pomocne.
  • Kolejną pułapką, jest uporczywe gromadzenie wszystkich możliwych informacji na temat, którego dotyczy decyzja. Szczególnie, gdy te dodatkowe dane nie są wcale adekwatne lub potrzebne. Prowadzi to do nadmiernego zbierania informacji, co wydłuża i komplikuje cały proces. Tworzy się szum informacyjny, z którego trudno jest wyodrębnić istotne dane. Jak sobie z tym radzić? Naucz się oddzielać fakty, które realnie nawiązują do zagadnienia, od tych, które są z nim związane tylko pozornie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba – ogranicz źródła informacji.
  • Jednym z objawów strachu przed podjęciem decyzji, jest zbytnie przywiązanie do poniesienia potencjalnych strat, ignorując przy tym ewentualne zyski. Bardzo często powstrzymuje to przed działaniem, mimo tego, że spodziewane zyski mogą być większe niż ewentualna strata. Taki mechanizm obronny, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dowiedź się jak spłacać pożyczkę na własnych zasadach

Nowe umiejętności, to najlepsza waluta

Sztuki podejmowania właściwych decyzji można się nauczyć, jednak jak z każdą nową umiejętnością potrzeba na to czasu. Co ciekawe, można ją ćwiczyć przy okazji codziennych działań. Wystarczy trzymać się tych kilku zasad, a jednocześnie pamiętać, że decyzje nie lubią przesady, a wszystkie te podpowiedzi warto stosować z rozwagą. W przypadku błahych, mało istotnych wątpliwości, kieruj się przeczuciem lub emocjami. Nie ma przecież sensu dogłębnie analizować wyboru filmu na wieczorny seans. Inwestycja, pożyczka, założenie firmy – to już dużo istotniejsze kwestie. A zatem jeśli jesteś w przededniu dokonania ważnej decyzji lub sytuacja taka czeka Cię w niedalekiej perspektywie czasu – przygotuj się:

    1. Uwzględnij w swoim planie działania wszystkie, najbardziej prawdopodobne scenariusze. Także te, na wypadek sukcesu i ewentualnej porażki. Pomoże Ci się to przygotować "na wszelki wypadek". Poczujesz się pewniej, będąc przygotowanym na każdą sytuację. To ułatwia podejmowanie decyzji.
    2. Emocje są niezbędnym elementem naszego życia, ale w trakcie podejmowania ważnych decyzji, warto odsunąć je na dalszy plan. Nie dlatego, że są mało ważne, ale dlatego, że kierując się nimi trudno jest o racjonalne podejście do spraw. Ważne jest jednak, by umieć jasno i trzeźwo ocenić sytuację i zebrać wszystkie niezbędne do podjęcia decyzji dane.
    3. Nie odkładaj decyzji na bliżej nieokreślony czas. Ciągłe odwlekanie postanowienia „na później” tylko pozornie rozwiązuje problem. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem jakiegoś działania, wyznacz sobie realny termin rozwiązania sprawy.