Jak płacić za granicą? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania #FAQ

Wybierasz się na zagraniczne wakacje, lecisz na weekendowy city break, a może odwiedzasz mieszkającą daleko rodzinę lub przyjaciół? Zobacz, jak wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie płacić w lokalnych sklepach, restauracjach, za muzea i inne atrakcje oraz transport. W artykule wyjaśniamy regularnie poruszane przez internautów (w tym użytkowników Społeczności ING) zagadnienia.

 

Czy za granicą lepiej płacić kartą czy gotówką?

 

Płacenie za granicą kartą jest z reguły bardziej komfortowe, bezpieczniejsze, a przy wykorzystaniu odpowiednich usług bankowych także oszczędniejsze od korzystania z gotówki. Wygoda wynika przede wszystkim z tego, że potrzebne do zrealizowania płatności „narzędzie” masz od razu przy sobie - nie musisz odwiedzać kantoru, wymieniać waluty i wieźć jej ze sobą w portfelu, ani też wypłacać pieniędzy w miejscowym bankomacie. Bezpieczeństwo wiąże się między innymi z możliwością natychmiastowego zablokowania karty w przypadku jej kradzieży lub zgubienia w aplikacji mobilnej banku, co znacznie niweluje ryzyko utraty własnych środków. Oszczędności mogą zaś przynieść udogodnienia, które omówimy przy okazji odpowiadania na kolejne pytania.

 

Warto jednak pamiętać, że dostępność umożliwiającej transakcje bezgotówkowe infrastruktury wygląda bardzo różnie w różnych krajach. W Europie Zachodniej terminale płatnicze są niezwykle powszechne i kartą bez najmniejszego problemu zapłacisz za niemal wszystko, co jest Ci potrzebne. W niektórych regionach, jak na przykład Skandynawia – transakcje kartą są wręcz zdecydowanie preferowane i sprzedawcy, nawet w małych sklepikach, mogą spojrzeć na Ciebie niezbyt przychylnie, gdy zaproponujesz im gotówkę. Czasami - w barach lub butikach - spotkasz się tam nawet z oznaczeniami typu Cash Free, co równa się temu, że gotówka w ogóle nie jest tu akceptowana. Jednak w niektórych miejscach w Europie Wschodniej czy w Afryce Północnej (w tym w tak popularnych turystycznie kierunkach jak Egipt, Tunezja czy Maroko) wciąż niepodzielnie królują banknoty i bilon. O ile w dużych supermarketach, hotelach, lepszych restauracjach czy wypożyczalniach samochodów możesz jeszcze liczyć na sposobność zapłacenia kartą, o tyle w mniejszych punktach sprzedaży niemal na pewno zostaniesz poproszony o gotówkę; a znalezienie bankomatu najpewniej wcale nie będzie łatwe.

 

Przed wyruszeniem w podróż dobrze zapoznaj się więc z panującymi w danym kraju zasadami i zwyczajami. Gdy dowiesz się, że płatności kartą są tu powszechne i popularne, dobrą decyzją powinno być postawienie głównie na tę formę płatności i zaopatrzenie się tylko w niewielką ilość gotówki - na sytuacje awaryjne i drobne wydatki. Jeśli zorientujesz się, że jest zgoła odwrotnie, kup obcą walutę w wystarczającej do zaspokojenia najważniejszych potrzeb sumie, a kartę stale trzymaj przy sobie na wszelki wypadek.

 

Czy polską kartą debetową lub kredytową można płacić za granicą?

 

Wydaną przez polski bank kartą debetową lub kredytową możesz płacić za granicą tak samo jak u siebie kraju. W zależności od banku i rodzaju karty za transakcję tę może być jednak pobrana opłata za przewalutowanie.

 

Co to jest przewalutowanie?

 

Przewalutowanie oznacza zamianę waluty, w której płacisz, na walutę rachunku, do którego wydana jest Twoja karta. Odbywa się to według określonego kursu wymiany. Za przewalutowanie banki mogą pobierać prowizję.

 

Przykład: za obiad w Turcji płacisz 500 lir tureckich (TRY) kartą Visa. Waluta rozliczeniowa (ustalana między bankiem a organizacją płatniczą) karty Visa to złotówki, waluta karty (waluta rachunku, do którego wydana jest karta) to także złotówki. Całe przewalutowanie będzie polegało więc na zamianie lir tureckich na złotówki. Rachunek Twojej karty będzie obciążony zatem kwotą wymiany 500 lir tureckich według określonego kursu wymiany walut (około 78 złotych) i ewentualną prowizją za przewalutowanie.

 

Co to jest podwójne przewalutowanie?

 

Podwójne przewalutowanie ma miejsce wówczas, kiedy rozliczenie transakcji wymaga dwukrotnej zamiany waluty, według określonego kursu wymiany.

 

Przykład: za obiad w Turcji płacisz 500 lir tureckich (TRY) kartą Mastercard. Waluta rozliczeniowa karty Mastercard to euro, ale waluta karty to złotówki. Przewalutowanie będzie wymagało zatem dwóch etapów: Najpierw liry tureckie zamieniane są na euro, a potem euro zamieniane jest na złotówki (możliwa prowizja za przewalutowanie).

 

Podwójnego przewalutowania nie trzeba się jednak szczególnie obawiać - kursy organizacji płatniczych z reguły są atrakcyjne. Podwójne przewalutowanie będzie na przykład bardziej opłacalne niż dwukrotna wymiana gotówki - chociażby wówczas, gdy nie możesz kupić w Polsce lir tureckich i kupujesz euro lub dolary, aby na miejscu wymienić ja na lokalną walutę.

 

 

Jak uniknąć opłat za przewalutowanie?

 

Opłat za przewalutowanie w wielu sytuacjach i wielu krajach - tak w Unii Europejskiej, jak i poza nią - da się uniknąć. Rozwiązaniem przygotowanym przez ING Bank Śląski jest zbliżeniowa karta wielowalutowa Visa.

 

Jak działa karta wielowalutowa Visa z ING Banku Śląskiego?

 

Zbliżeniowa karta wielowalutowa Visa z ING Banku Śląskiego to po prostu zbliżeniowa karta debetowa VISA, którą dostajesz do swojego konta osobistego w ING Banku Śląskim - nie musisz zamawiać nowej, kolejnej karty. Ale żeby korzystać z możliwości płacenia za granicą bez opłat za przewalutowanie transakcji w euro, dolarach lub funtach brytyjskich, musisz podłączyć tę kartę do konta walutowego w odpowiedniej walucie (EUR, USD, GBP). Konto walutowe możesz otworzyć bezpłatnie bezpośrednio w aplikacji Moje ING. Do jednej i tej samej karty możesz podpiąć konta we wszystkich trzech dostępnych walutach.

 

Przykład: Za obiad we Włoszech płacisz 25 euro kartą Visa, która jest połączona z kontem walutowym w euro w ING Banku Śląskim. Z Twojego konta walutowego w euro zostanie pobrana kwota 25 EUR i nic więcej. Jeśli na Twoim koncie walutowym w euro zabraknie potrzebnej do uregulowania transakcji sumy, cała kwota zostanie pobrana z konta osobistego w złotówkach (z prowizją 3% za przewalutowanie).

 

Jak włączyć funkcję wielowalutową na karcie Visa z ING Banku Śląskiego i ile ona kosztuje?

 

Funkcji wielowalutowej karty zbliżeniowej VISA nie trzeba w żaden sposób włączać - zostanie ona uruchomiona automatycznie, kiedy podłączysz do karty konto walutowe. Korzystanie z funkcji wielowalutowej jest także bezpłatne. Bez zmian pozostają: wysokość miesięcznej opłaty za kartę i suma transakcji, dzięki którym takich opłat miesięcznych unikasz.

 

Jak wygodnie i korzystanie zasilać konta walutowe w ING Banku Śląskim?

 

Środki na konta walutowe w EUR, USD i GPD możesz przelać przez zawsze dostępny (24/7) w aplikacji Moje ING kantor wymiany walut online. Usługa pozwala kupować i wymieniać waluty po ustalonym przez Ciebie kursie - możesz ustawić powiadomienia, które poinformują Cię, gdy waluta będzie dostępna za interesującą Cię cenę. W kantorze online w Moim ING da się wymienić nawet małe kwoty - od równowartości 5 EUR.

 

Czy za granicą można płacić zbliżeniowo kartą, telefonem lub zegarkiem?

 

Tak, jeśli tylko terminal płatniczy w danym punkcie sprzedaży obsługuję taką funkcję. Są rejony, gdzie wciąż dominują terminale starszego typu, dlatego tradycyjną, fizyczną kartę zawsze warto mieć pod ręką.

 

Czy za granicą opłaca się wypłacać gotówkę z bankomatu?

 

Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może wiązać się z opłatami i prowizją za przewalutowanie.

 

Wypłaty EUR w krajach SEPA (jednolity obszar płatności w euro) są takie same jak wypłaty gotówki w obcych bankomatach w Polsce (w przypadku konta Komfort w ING Banku Śląskiem - bezpłatne).

 

Jak uniknąć opłat za wypłatę z bankomatów za granicą?

 

ING Bank Śląski umożliwia wypłatę gotówki z bankomatów na całym świecie bez prowizji po włączeniu pakietu wypłat gotówki.

 

Ile kosztuje pakiet wypłat gotówki z bankomatów za granicą i jak długo ważna jest taka usługa?

 

Od 29 sierpnia pakiet wypłat gotówki aktywujesz w Moim ING za 25 złotych i możesz korzystać z niego przez 30 dni.

 

Na co zwrócić uwagę, kiedy płacę kartą wielowalutową Visa lub wypłacam gotówkę z bankomatu za granicą?

 

Zwróć uwagę, że terminale płatnicze i bankomaty za granicą mogą zaproponować Ci przewalutowanie transakcji w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC).  Zwróć jednak, że może wiązać się z wysokimi prowizjami pobieranymi przez operatora bankomatu lub terminala (nawet wówczas, gdy nie korzystasz z funkcji wielowalutowej). Skorzystanie z funkcji DCC i przeliczenie kwoty transakcji na PLN przez operatora bankomatu lub terminala oznacza również brak możliwości skorzystania z funkcji wielowalutowej, ponieważ transakcja ta obciąży konto w PLN (a nie konto w EUR, USD lub GBP podłączone do karty).

 

Czy mimo włączonego pakietu walutowego za wypłaty z bankomatów za granicą mogą być pobrane jakieś opłaty?

 

Tak, może się to zdarzyć. Niektóre sieci bankomatów pobierają dodatkowe opłaty za korzystanie z ich urządzeń (tzw. opłata surcharge). Opłata ta jest niezależna od ING Banku Śląskiego.

 

Czy karty przedpłacone to dobry sposób płacenia za granicą?

 

Karty przedpłacone (prepaid) to stosunkowo popularny sposób płacenia za granicą. Zauważ jednak, że nie wszędzie są one honorowane. Przy pomocy takich kart często nie zapłacisz na przykład na pokładzie samolotu czy za wynajęcie samochodu. Znacznie pewniejszym rozwiązaniem są „tradycyjne” karty debetowe i kredytowe.

 

Czy za granicą można płacić BLIK-iem?

 

BLIK to polski standard płatności i przy pomocy 6-cyfrowego kodu BLIK nie zapłacisz za granicą. Poza granicami Polski możliwe są jednak płatności zbliżeniowe BLIK. Usługa ta jest dostępna, gdy terminal obsługuje płatności zbliżeniowe Mastercard.