Re.: Jak oczarować urzędników i zdobyć dofinansowanie na otwarcie firmy?

Masz pomysł na własną działalność gospodarczą, ale brakuje Ci środków na jej rozpoczęcie? To wcale nie musi być koniec Twoich marzeń o niezależności – jest kilka sposobów na zyskanie potrzebnych funduszy, w tym dotacje unijne, które pozwolą Ci wejść na rynek i rozpocząć rozwijanie własnego mikroprzedsiębiorstwa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – skąd wziąć fundusze?

Chcesz zamienić swoje hobby na pracę zarobkową i masz na to dobry pomysł, ale przeszkodą jest brak pieniędzy na zakup niezbędnych sprzętów, narzędzi czy materiałów? Uspokajamy – nie jest to przeciwność, której nie można pokonać. Możliwość zebrania niezbędnych funduszy dają dotacje z Urzędu Pracy oraz dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności. Ich celem jest wspieranie początkujących przedsiębiorców i zachęta do otwierania własnych firm, co w dalszej perspektywie ma na celu zmniejszanie bezrobocia.

Dlaczego warto ubiegać się o tego typu dotacje na rozwój firmy? Przede wszystkim są one dostępne na korzystnych warunkach, a w zależności od formy otrzymanej pomocy, uzyskane pieniądze będą także bezzwrotne – pod warunkiem, że odpowiednio je wykorzystasz i dotrzymasz warunków umowy.

Kto może skorzystać z  dofinansowania z Urzędu Pracy?

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy, musisz spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to status bezrobotnego zarejestrowanego w UP. Ponadto, dofinansowanie przysługuje wyłącznie osobom, które nie posiadają wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, nie otrzymały wcześniej bezzwrotnych środków z Funduszu Pracy, nie zamierzają podjąć zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od dnia założenia działalności oraz przez taki sam czas zobowiązują się prowadzić ją bez składania wniosku o zawieszenie. Ponadto możesz ubiegać się o dotacje wyłącznie wtedy, jeśli  w ciągu 2 ostatnich lat nie byłeś karany za przestępstwo przeciw obrotowi gospodarczemu i nie wystąpiłeś o uzyskanie środków w innym miejscu.

Regulaminy przyznawania środków na podjęcie działalności wskazują też dodatkowe obostrzenia, które wpływają na to, czy Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Zanim więc wystąpisz z nim do Urzędu, upewnij się, że spełniasz wszelkie wskazane przez niego warunki.

Suma przysługująca w ramach dofinansowania z Funduszu Pracy nie jest duża – zwykle wynosi ok. 20 tyś. złotych, w zależności od konkretnego regionu. Jest jednak wystarczająca, by wystartować z działalnością i pokryć część najważniejszych kosztów, np. materiałów niezbędnych do produkcji, sprzętu komputerowego, mebli czy reklamy.

Masz pomysł? Masz firmę! Dowiedz się więcej

A może dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

Wsparcie finansowe (w postaci bezzwrotnej dotacji bądź mikropożyczki) możesz także otrzymać biorąc udział w jednym z programów pomocy unijnej. Aby ubiegać się o dotacje unijne na założenie firmy niezbędne jest przejście procesu rekrutacyjnego, a następnie odbycie odpowiedniego szkolenia. Ostatnim etapem jest złożenie wniosku, który zostanie zweryfikowany przez powołaną do tego komisję.

Wniosek o dofinansowanie jest decydujący

Spełniasz warunki, by móc ubiegać się o dotacje na rozwój firmy? Przed Tobą najważniejszy i decydujący etap – przygotowanie wniosku. Pamiętaj, że to na jego podstawie urzędnicy wyrabiają sobie opinię o Twoim pomyśle. Jeśli chcesz zyskać uznanie w ich oczach, zadbaj o to, by Twój wniosek był kompletny i poprawnie wypełniony. Uzupełnij wszystkie rubryki, nie zapomnij o podpisach i wymaganych załącznikach – inaczej Twój wniosek nie zostanie nawet rozpatrzony.

Nie bez znaczenia będzie także spójność Twojego biznesplanu i osadzenie go w realiach, które świadczą o Twoim kompetentnym podejściu do biznesu – we wniosku wskaż jego mocne strony, potencjał i innowacyjny charakter, ale nie bój się wspomnieć także o zagrożeniach, przewidywanych trudnościach i ryzyku – oczywiście musisz też wiedzieć, jak im zaradzić. Wykonaj rzetelną kalkulację kosztów, przedstaw dokładną specyfikację wydatków i wskaż kwotę, o jaką chcesz się ubiegać.

Na Twoją korzyść działa też posiadanie wkładu własnego (nawet jeśli nie jest on wymagany), a także Twoje dotychczasowe doświadczenie i kwalifikacje w branży, w którą chcesz wejść – najlepiej, by były poświadczone certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami itp. Takie detale świadczą o Twoim zaangażowaniu i mogą sprawić, że urzędnicy ocenią Cię lepiej.

Finansowanie firmy – inne możliwości

Fundusz Pracy czy dotacje unijne na rozwój firmy to tylko dwie możliwości finansowania Twojego małego biznesu. Możesz skorzystać też z wielu produktów bankowych, które dostosujesz do swoich potrzeb. ING Bank Śląski w swojej ofercie ma m.in.  pożyczkę gotówkową, którą możesz wykorzystać np. na zakup sprzętu, czy leasing - dzięki któremu sfinansujesz zakup samochodu czy sprzętu. Dodatkową możliwością jest linia czy karta kredytowa, które zapewnią Ci stały dostęp do pieniędzy.

Do produktów bankowych, które ułatwią Ci prowadzenie firmy, należy też konto firmowe – to prosty sposób na oddzielenie finansów osobistych od tych związanych z Twoją działalnością. Klienci mają też możliwość skorzystania z oferty mikrofaktoringu - nowoczesnej i bezpiecznej formy  finansowania faktur. Pozwoli Ci ona swobodnie dysponować pieniędzmi Twojej firmy i utrzymać płynność finansową, jak choćby wypłacać pieniądze - bez czekania na termin płatności faktury i przelewy od klientów.

Za pośrednictwem ING możesz założyć także Profil Zaufany – dzięki tej dogodności będziesz mógł nie tylko zarejestrować działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu, ale i zyskasz możliwość załatwienia w ten sam sposób wielu spraw urzędowych.

Komentarze
Doradca z ambicjami I
‎24-03-2017 17:42

Wyczerpujące informacje. Dziękuję.

rafik40
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
24-03-2017