Jak energia słoneczna sprzyja oszczędzaniu?

Coraz częściej na dachach naszych domów goszczą podwójne lub potrójne kolektory słoneczne. Dzięki nim możemy wyłączyć z użytku kocioł gazowy, węglowy czy olejowy i przygotować ciepłą wodę użytkową w słoneczne dni. Sprawdźmy jednak jak kształtują się koszty wykonania instalacji słonecznej i ile możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu ciepłej wody?

Energia słoneczna jest obiecującym źródłem energii, które możemy wykorzystać do ogrzewania domu, przygotowania wody użytkowej bądź produkcji energii elektrycznej. Jest darmowe, niewyczerpalne i ogólnodostępne; korzystanie z niego odbywa się bez szkody dla środowiska. Jeśli chcemy efektywnie pozyskiwać odnawialne źródła energii z dodatkową korzyścią dla naszego portfela – warto wyposażyć dom w kolektory słoneczne.

Dlaczego warto pozyskiwać energię słoneczną?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zużycie wody w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 100 litrów dziennie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zużycie roczne, może ono sięgnąć 37 m3. Ale to nie wszystko - większość z nas nie lubi zimnych kąpieli, dlatego trzeba jeszcze uwzględnić koszt podgrzewania ciepłej wody. Jest on zróżnicowany w zależności od tego, czy podgrzewamy wodę kotłem na paliwa stałe, gazem czy prądem. Szacuje się, że roczny koszt ogrzewania zasobnika ciepłej wody w przeciętnych gospodarstwach domowych kształtuje się w kwocie 700-900 zł rocznie. Jeśli nasi domownicy preferują codzienną kąpiel w wannie, koszty te mogą być znacznie wyższe. Jeśli zmniejszymy nasze przyzwyczajenia i nawyki związane z wykorzystywaniem ciepłej wody, możemy zmniejszyć te opłaty. Największy potencjał oszczędnościowy ma jednak inwestycja w kolektory słoneczne, dzięki nim możemy w łatwy sposób zmniejszyć nasze rachunki za ciepło – zwłaszczalatem.

Ekooszczędności - to się opłaca. Sprawdź!

Jak działała instalacja solarna?

Kolektory słoneczne nazywamy potocznie solarami, to prostokątna rama z zabudowanymi taflami szkła – przechwytują one wiązkę promieniowania słonecznego i dogrzewają przepływający czynnik roboczy. Ten z kolei trafia do zbiornika ciepłej wody (zbiorniki do instalacji solarnych mają specjalnie przystosowaną wężownicę do odbioru ciepła z czynników roboczych) i trwa do momentu, aż podgrzeje wodę do wymaganej temperatury. Tego typu urządzenia coraz częściej goszczą na dachach naszych domów - przeważnie jest to instalacja składająca się z dwóch lub trzech kolektorów i zasobnika ciepłej wody o pojemności 250-300 litrów.

Uproszczony schemat instalacji solarnej.jpg

Rys. 1. Uproszczony schemat instalacji solarnej

Zalety inwestycji w kolektory

Największym plusem instalacji solarnej jest oszczędność na kosztach podgrzewania ciepłej wody, zwłaszcza w okresie letnim i przejściowym. Montując na dachu kolektory słoneczne dobrane odpowiednio do zasobnika pojemnościowego, możemy zredukować aż 60 proc. kosztów związanych z podgrzewaniem ciepłej wody. W miesiącach ciepłych, od kwietnia do września - instalacja solarna potrafi pokryć do 70-80 proc. zapotrzebowania na ciepłą wodę. W najcieplejszych miesiącach może być to nawet 100 proc. W okresie zimowym kolektory również pracują, jednak wyłączne w bezchmurne dni – i pod warunkiem, ze są właściwie usytuowane względem strony południowej. Ważną zaletą instalacji solarnej jest bezobsługowa praca urządzenia, system pracuje samodzielnie po wykryciu odpowiednej temperatury na płaszczyźnie kolektora. Inwestycja w kolektory słoneczne niesie ze sobą również efekt ekologiczny. Dzięki solarom rezygnujemy z potrzeby np. rozpalania kotła na paliwo stałe w okresie letnim co zmniejsza emisję spalin do atmosfery.

Ile musimy zapłacić?

Minusem instalacji solarnej jest dość wysoka cena kolektorów słonecznych, choć na przestrzeni lat ceny takich instalacji maleją. Zjednej strony jest to zasługa zmniejszających się  kosztów produkcji podzespołów solarnych, z drugiej - rosnącej konkurencyjności zarówno ze strony producentów solarnych jak i pomp ciepła. Warto zwrócić uwagę, że jest to koszt chwilowy – wydatki poniesione na inwestycję zwracają się w postaci niższych rachunków za energię, zabezpieczamy się również przed potencjalnym zwrotem cen gazu, prądu.

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

Wariant 1: instalacja solarna dla 2-4 osób

Element instalacji

Przybliżona wartość netto

Zestaw solarny (dwa kolektory płaskie, zasobnik ciepłej wody 250 l, zespół pompowy, wyposażenie itd.)

7 500 zł

Rura elastyczna w otulinie

750 zł

Zestaw mocujący

450 zł

Prace montażowe

1 200 zł

Razem

9 500 zł

Wariant 2: instalacja solarna dla 4-6 osób

Element instalacji

Przybliżona wartość netto

Zestaw solarny (cztery kolektory płaskie, zasobnik ciepłej wody 400 l, zespół pompowy, wyposażenie itd.)

9 400 zł

Rura elastyczna w otulinie

1 020 zł

Zestaw mocujący

780 zł

Prace montażowe

1 500 zł

Razem

12 700 zł

 

Podsumowanie

Kolektory słoneczne to jedno z wielu odnawialnych źródeł energii, które możemy wykorzystać w gospodarstwach domowych. Wykorzystują one energię słoneczną do podgrzewania ciepłej wody w okresie letnim i przejściowym – pozwalają zredukować roczny koszt zużycia energii do podgrzewania ciepłej wody w wysokości 60 proc. Kolektory słoneczne montujemy na dachu, na specjalnie przystosowanych do tego celu konstrukcjach. Podstawą właściwej pracy kolektorów słonecznych jest nachylenie 30-40° w kierunku południowym – skąd pada największa ilość promieniowania słonecznego w ciągu dnia. Zwróćmy szczególną uwagę, aby w miejscu planowanej lokalizacji nie występowało długotrwałe zacienienie – w przeciwnym przypadku rozważmy montaż korektorów na połaci wschodniej bądź zachodniej.

 

Fot. Fotolia.
Rysunek w tekście pochodzi ze zbiorów prywatnych autora

 

Komentarze