Jak działa karta kredytowa? O to pytacie najczęściej

Karta kredytowa – kawałek plastiku, który zrewolucjonizował płatności bezgotówkowe! Amerykański wynalazek z 1958 roku trafił do nas na początku lat 90., jednak do końca XX wieku uchodził za luksusowy produkt wyłącznie dla najbogatszych. Obecnie z karty kredytowej korzysta około 6 milionów Polaków. Mimo rosnącej popularności działanie kart kredytowych dla wielu osób wciąż nie jest całkiem jasne. Dlatego na podstawie Waszych wpisów na forum Społeczności ING przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kart kredytowych.

 

Zacznijmy od tego najbardziej podstawowego…

Co to jest karta kredytowa?

 

By wytłumaczyć, jak działa karta kredytowa, warto zacząć od definicji karty debetowej. Karta debetowa to karta płatnicza, którą otrzymujemy przy zakładaniu konta osobistego. Kartą debetową możemy płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacać pieniądze z bankomatu. Ale zawsze korzystamy wtedy z własnych pieniędzy, zgromadzonych na naszym rachunku.

 

Działanie karty kredytowej opiera się na innej zasadzie. Karta kredytowa to również karta płatnicza – ale płacąc nią, nie korzystamy z własnych pieniędzy, ale z limitu kredytowego. Limit kredytowy to przyznana wcześniej przez bank dodatkowa suma pieniędzy, na którą możemy się zadłużyć bez żadnych formalności. Limit kredytowy ustala się na podstawie indywidualnej zdolności kredytowej. Karta kredytowa daje więc dostęp do dodatkowej gotówki – natychmiastowej pożyczki od banku. Pożyczkę tę można spłacać na kilka sposobów. Jeśli spłacimy całe zadłużenie w określonym czasie, nie zapłacimy żadnych odsetek. I to właśnie jest jedno z największych udogodnień, jakie zapewnia karta kredytowa.

 

Wszystko stanie się zupełnie jasne, gdy omówimy pojęcia: cykl rozliczeniowy, okres bezodsetkowy i minimalna kwota spłaty.

Co to jest cykl rozliczeniowy?

Cykl rozliczeniowy to okres jednego miesiąca (czyli maksymalnie 31 dni), w którym wykonujemy transakcje kartą kredytową. Cykl rozliczeniowy możemy nazwać czasem wydatków. Ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego dostajemy zestawienie transakcji z rachunku karty: podsumowanie wszystkich transakcji, informacje o wysokość zadłużenia i terminie spłaty karty.

 • W momencie otrzymania wyciągu rozpoczyna się kolejny cykl rozliczeniowy.
 • Cykl rozliczeniowy nie musi pokrywać się z miesiącami kalendarzowymi i można dopasowywać go do swoich potrzeb, np. terminu otrzymywania wynagrodzenia za pracę. 

Co to jest okres bezodsetkowy?

 

Takie dobre pytanie całkiem wprost zadał nam kiedyś np. Doradca z ambicjami ananimowy. Ale różne niuanse tego zagadnienia, zupełnie słusznie, chce poznać Wielu z Was.

 

Okres bezodsetkowy składa się z dwóch krótszych okresów: cyklu rozliczeniowego i czasu na spłatę zadłużenia. Np. dla kart kredytowych w ING Banku Śląskim okres bezodsetkowy trwa do 52 dni. Co taki 52-dniowy okres bezodsetkowy oznacza?  Najlepiej pokazać to na przykładzie:

 

 • Przez miesiąc trwania cyklu rozliczeniowego korzystasz z karty kredytowej w ramach limitu kredytowego.
 • Ostatniego dnia cyklu dostajesz wyciąg z informacją o szczegółach spłaty. Na spłatę zadłużenie masz jeszcze 21 dni.
 • Jeśli spłacisz w tym terminie całe zadłużenie, nie będą naliczone dodatkowe odsetki! 

Co to jest minimalna kwota spłaty?

 

Jeśli w podanym na miesięcznym wyciągu terminie nie możesz spłacić całego zadłużenia, wystarczy, że spłacisz wymaganą minimalną kwotę spłaty. Minimalna kwota spłaty to w zależności od karty kredytowej 4 lub 5% wykorzystanego limitu kredytowego, nie mniej jednak niż 50 zł. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach:

 • Od pozostałej (niespłaconej) kwoty wykorzystanego limitu będą naliczone odsetki.
 • Limit karty kredytowej będzie pomniejszony o niespłaconą kwotę. Limit odnowi się, gdy spłacisz całe zadłużenie.

Jak spłacić kartę kredytową?

 

To jeden z najczęstszych dotyczących kart kredytowych problemów, jakie poruszacie. Tommy_78 pyta np. czy można to zrobić we wpłatomacie, Arek1 zastanawia się, ile czasu zajmuje taki proces, a joasie6386 interesuje spłata karty kredytowej na raty.

 

Kartę kredytową w ING Banku Śląskim można spłacić w następujący sposób:

 • Automatycznie, ustawiając automatyczną spłatę zadłużenia w bankowości internetowej Moje ING.
 • Z konta w naszym banku, korzystając z systemu bankowości internetowej.
 • Gotówką w kasie banku.
 • Przelewem z konta w innym banku. Ale realizacja przelewu może trwać nawet kilka dni, a pieniądze muszą trafić na rachunek karty najpóźniej w dniu wskazanym na zestawieniu transakcji.

 

Spłatę karty kredytowej można rozłożyć na raty w Moim ING (w szczegółach karty wybierz „Rozłóż na raty”)

- z okresem spłaty od 3 do 36 miesięcy;

- dla dowolnej kwoty wykorzystanego limitu, od min. 300 zł;

 

Czy korzystanie z karty kredytowej kosztuje?

 

Karty kredytowej w ING Banku Śląskim można używać bezpłatnie! Aby nie płacić za kartę kredytową – oprócz spłacania limitu w okresie bezodsetkowym – powinniśmy:

 • Robić tylko transakcje bezgotówkowe, czyli płacić nią w sklepach (zarówno internetowych, jak i stacjonarnych). Karty kredytowej możemy używać również do robienia przelewów czy wypłacania pieniędzy z bankomatu, ale w tych przypadkach musimy się spodziewać prowizji i odsetek liczonych od momentu wykonania transakcji.
 • Wykonywać średni miesięczny obrót na karcie, aby uniknąć opłaty rocznej:

- Visa - 200 zł

- Mastercard - 500 zł

- Złota Visa - 1000 zł

- Platynowa Mastercard -12500 zł

Czy używanie karty kredytowej jest bezpieczne?

 

Bezpieczeństwo kart kredytowych to kolejna ważna dla Was pula zagadnień. Szczególnie interesuje Was czasowe zablokowanie i zastrzeżenie karty, co potwierdzają pytania tekska i magda_lenka.

 

Bezpieczne korzystanie z karty kredytowej wiąże się z tymi samymi zasadami, jakie znamy z posługiwania się kartą debetową:

 • Nie podajemy pinu innym osobom i nie trzymamy go razem z kartą (a tym bardziej nie zapisujemy na karcie).
 • Podpisujemy kartę na odwrocie.
 • Dostosowujemy bezpieczne dla naszego budżetu limity transakcji: osobno w sklepach, internecie i za granicą.
 • Jeśli karta kredytowa gdzieś się zawieruszy lub zostawisz ją bez nadzoru, możemy ją czasowo zablokować (a później też odblokować) w aplikacji Moje ING Kartę możesz odblokować do 30 dni. Po tym terminie zostanie zastrzeżona.
 • Kartę można również zastrzec – przez Internet, infolinię do zastrzegania kart: [(+48) 828 828 82] lub w dowolnym oddziale. W przypadku zastrzeżenia karty ING Bank Śląski przejmuje od tego momentu pełną odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje powyżej 50 EUR. Ale zastrzeżonej karty nie można odblokować i znów używać, gdy się znajdzie. Trzeba zamówić nową - można to zrobić od razu w Moim ING  przy zastrzeganiu dotychczasowej karty.

Czy kartą kredytową można płacić za granicą?

 

Karta kredytowa to jedna z najwygodniejszych opcji płacenia za granicą. A takich przypadkach jak rezerwowanie hotelu czy wypożyczanie samochodu często wręcza jedyna.