InviPay - superbohater wśród startupów fintech

 

InviPay jest jednym z polskich startupów reprezentujących branżę fintech. Pod tym terminem kryją się firmy, które oferują rozwiązania finansowe z wykorzystaniem najnowszych technologii. InviPay doskonale wpisuje się w tę definicję. Stosując mało rozpowszechnione  w Polsce techniki rozliczania się pomiędzy przedsiębiorstwami, w krótkim czasie osiągnęła ogromny sukces. Największa w tym zasługa Marcina Pasenika - pomysłodawcy i prezesa InviPay.

InviPay i netting - czyli co dokładnie i dla kogo?

Na czym dokładnie polega system wykorzystywany w aplikacji InviPay? Firma wykorzystuje tzw. netting, czyli możliwość zapłacenia za zakupy firmowe swoimi fakturami sprzedaży, tłumaczy Pasenik. Jest to innowacyjne rozwiązanie oparte o zaawansowane rozwiązania technologiczne, nie znane dotychczas na rynku polskim dodaje. Sprzedawca, który rozlicza się za pośrednictwem InviPay, zapłatę za odroczone faktury otrzymuje natychmiast. Natomiast kupujący na uregulowanie opłaty ma 120 dni. Dodatkowo, jeśli uda mu się rozliczyć przed terminem wymagalności faktury, otrzyma od nas zwrot za zakupy, który w skali roku może wynieść nawet 10%.

Jak widać, korzyści płynące z używania aplikacji są bardzo wymierne. Według prezesa InviPay, taki system powinien być przydatny szczególnie branżom borykającym się z koniecznością wystawiania faktur z długim terminem płatności (od 30 do 120 dni). Są to przede wszystkim branże transportowo-spedycyjne, meblarskie, tekstylne, reklamowe, produkcyjne, budowlane i spożywcze. InviPay pozwoli im na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie zatorów płatniczych. Swoje konto w usłudze może stworzyć w zasadzie każdy przedsiębiorca, który jest na rynku od co najmniej 12 miesięcy i ma pozytywną wiarygodność płatniczą.

 

Największe zalety InviPay, według twórcy firmy:
           

  • Możliwość błyskawicznego zweryfikowania potencjalnego kontrahenta w ponad 30 wywiadowniach gospodarczych
  • Opcja wypłaty środków ze sprzedaży już na drugi dzień po wystawieniu faktury
  • Umożliwienie zakupów firmowych i płatności za nie własnymi fakturami sprzedaży
  • Realne oszczędzanie dzięki wcześniejszemu opłacaniu faktur zakupowych
  • Szybki proces rejestracji konta
  • Szansa na całkowite wyeliminowanie zatorów płatniczych i poprawienie płynności finansowej

Usługa, którą oferuje InviPay sprawdza się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że za rejestrację i korzystanie z aplikacji nie ma opłat. Nie ma też obowiązku podpisywania żadnych długoterminowych umów. Sami użytkownicy systemu decydują, które faktury chcą rozliczać – nie ma przymusu przekazywania wszystkich rozliczeń z danym odbiorcą. InviPay finansuje 100% wartości faktur, jakimi rozliczają się jej użytkownicy, a prowizja dla firmy odliczana jest właśnie od tej kwoty.

Prowadzisz firmę? Masz faktury? Masz szybciej przelew! Przekaż fakturę do InviPay i korzystaj ze swoich pieniędzy szybciej>

W jaki sposób firma dba o bezpieczeństwo swoich klientów? Marcin Pasenik jest pewny, że zabezpieczenia stosowane w InviPay całkowicie eliminują ryzyko wyłudzenia pieniędzy. Posiadamy bardzo zaawansowane algorytmy scoringowe, weryfikacyjne i monitorujące. Aplikacja internetowa InviPay korzysta zaś z certyfikatu SSL, który potwierdza, że transakcje wykonywane poprzez aplikację oraz dane przechowywane w niej  są bezpieczne. Podobnie jak w przypadku innych firm zajmujących się finansami w sieci, także dla InviPay bezpieczeństwo klientów było od zawsze priorytetem firmy. Od początku naszej działalności operacyjnej dbamy o to, aby obie strony transakcji były obsłużone terminowo i z zachowaniem wszelkich procedur mających na celu ich ochronę.

Tak jest teraz - jak było kiedyś?


Skąd pomysł na taką aplikację? Pasenik wyjaśnia: Podczas nauki poznałem rzadką w Polsce metodę rozliczania transakcji opartą o tzw. multilateral netting. czyli sposób rozliczania transakcji handlowych w ramach jednej grupy powiązanych firm. Zanim jednak metoda mogła pojawić się na naszym gruncie, trzeba było ją delikatnie zmodyfikować. Przede wszystkim w podstawowej wersji każda ze stron transakcji widzi transakcje pozostałych. Taki układ na pewno nie odpowiadałby naszym firmom. Dlatego w naszym układzie InviPay jest pośrednikiem, a sprzedający i kupujący widzą tylko i wyłącznie swoje transakcje. Pomysł był innowacyjny i obiecujący, szybko więc znaleźli się inwestorzy gotowi pomóc w zrealizowaniu pomysłu Pasenika. Po dwóch latach prac, we wrześniu 2015 roku aplikacja trafiła w ręce użytkowników.

Jakimi cechami powinna się wykazywać osoba, która chce osiągnąć sukces z własnym przedsiębiorstwem?

  • Determinacja - Czyli wiara w swoje przedsięwzięcie Chodzi tu o pozytywne myślenie o pomyśle, powstającej firmie i jej przyszłości.
  • Szybkość działania – kluczowa jest umiejętność działania na czas i podejmowania kroków wyprzedzających konkurentów
  • Zdolność adaptacji do zmian – podczas prowadzenia firmy wielokrotnie trzeba wprowadzać nowe, udoskonalone wersje swoich produktów, zanim jeszcze uda się zdobyć zaufanie i uznanie konsumentów. Dla przykładu, nasza aplikacja w 2016 roku była poprawiana i optymalizowana prawie 100 razy po to, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów.
  • No i oczywiście ciężka praca – w moim przypadku jest to ok 12 godzin na dobę.

Dziś z aplikacji InviPay korzysta każdego dnia tysiąc przedsiębiorców, a w ciągu półtora roku działalności firma obsłużyła ponad 23 tysiące faktur na łączną kwotę 68 milionów złotych. Statystyki robią ogromne wrażenie, ale jak w przypadku każdej młodej firmy, początki były trudne. Wśród największych wyzwań, z jakimi twórcy systemu zetknęli się na początku swojej przygody z InviPay, było … zdobycie zaufania klientów.  Wszystko dlatego, że metoda mikrofaktoringu nie jest w Polsce jeszcze zbyt znana i kojarzy się głównie z dużymi firmami. Rozwiązanie proponowane przez InviPay jest jednak nowością nie tylko na rodzimym rynku. Marcin Pasenik twierdzi, że jego startup oferuje aplikację o funkcjonalnościach, których w podobnej formie nie oferuje nikt inny na świecie!

Wnioski i porady

Co może doradzić swoim naśladowcom prezes InviPay, jako osoba, która odniosła sukces ze swoim własnym startupem? Po pierwsze muszą mieć pewność, że jest zapotrzebowanie na ich pomysł na rynku. Czy znajdzie się ktoś chętny na ich produkt czy usługę. Można myśleć, że produkt jest oryginalny, innowacyjny technicznie, łatwy w użyciu itd. jednak to wszystko jest prawie bez znaczenia w przypadku, kiedy dany produkt czy usługa nie rozwiązuje ważnego problemu klientów.

Druga kwestia to zaplanowanie jak dotrzeć do klientów, w jaki sposób dać im znać, że potrzebują naszego produktu czy usługi. 

Oczywiście nie można zapominać o określeniu wielkości inwestycji czyli oszacowaniu ile pieniędzy jest potrzebne do stworzenia produktu i sfinansowania innych działań. Ciekawie układają się proporcje wydatków na różne obszary działalności młodej firmy z branży fintech - Samo zbudowanie produktu lub stworzenie usługi to przeważnie około 20% wszystkich kosztów. Oprócz tego są jeszcze koszty marketingu i sprzedaży, administracji, ubezpieczeń, księgowości itd. Jak widać, nie warto przepalać budżetu na samym tylko produkcie - ważne są jeszcze mniej oczywiste wydatki, które nie są już tak “pociągające” jak sama aplikacja czy pomysł. 

InviPay jest świetnym przykładem na to, że w branży fintech Polacy mają jeszcze dużo do powiedzenia. Sam Pasenik ocenia, że możliwości rozwoju dla tej branży są wciąż ogromne. Warto obserwować również zagraniczne rozwiązania. Szukać mechanizmów, które wymagają optymalizacji w zakresie własnych produktów czy usług. Zdarza się, że firmy są nieelastyczne i skostniałe dlatego wciąż istnieje bardzo duże pole do popisu dodaje.

Ocena rynku wydaje się więc zachęcająca. Wciąż jest miejsce dla nowych pomysłów, które będą wychodziły naprzeciw potrzebom obecnych i potencjalnych klientów. To chyba najlepsza prognoza jaką może wystawić osoba kierująca takim projektem jak InviPay.

Klienci ING Banku Śląskiego także mogą skorzystać z usług tego startupa. Co więcej – możemy im zaoferować korzystniejsze warunki cenowe – dodał prezes InviPay.

Na zdjęciu Marcin Pasenik - pomysłodawca i prezes InviPay.

 

Masz pomysł na własny startup? Masz firmę! Dowiedz się więcej>