Energooszczędne nawyki w domu

Rosnące ceny energii elektrycznej coraz częściej uświadamiają nam ważną rolę, jaką odgrywa stosowanie w naszych domach energooszczędnych rozwiązań. Umiejętne zarządzanie energią pozwala nie tylko zmniejszyć miesięczne rachunki za prąd, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy tylko zmienić złe nawyki, i wprowadzić kilka ekologicznych przyzwyczajeń by w naszym portfelu zostało więcej pieniędzy.

Czym się kierować wybierając sprzęt AGD?

Producenci sprzętów AGD nieustannie prześcigają się we wprowadzaniu różnorodnych innowacji, usprawniających wykonywanie domowych obowiązków. Często przytłoczeni nadmiarem funkcji jakie oferuje sprzęt, zupełnie nie zwracamy uwagi na jego zużycie energii. We wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje jednakowy system oznaczeń parametrów technicznych sprzętów AGD. Etykieta efektywności energetycznej umieszczona na urządzeniu zawiera informację o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, dzięki niej dowiemy się ile wynosi roczne zużycie energii (liczone w kWh), i jaki poziom hałasu wytwarza dany sprzęt.

Jest ona również czytelna pod względem kolorystycznym – sprzęty o wysokiej efektywności energetycznej oznaczane są kolorem ciemnozielonym, natomiast sprzęty pochłaniające wysoką ilość energii – czerwonym. Klasy energetyczne przyjmują wartości od A+++ (klasa najwyższa) do G (klasa najniższa). Zastosowany system kolorów i oznaczeń ułatwia wybór nowego sprzętu.

Czy klasa energooszczędności ma znaczenie?

Przyjrzyjmy się poniższej tabeli, która prezentuje zależność miedzy klasą energetyczną urządzenia (w tym przypadku lodówki), a stosunkiem zużycia energii EEI, zwanym współczynnikiem efektywności energetycznej. Współczynnik efektywności energetycznej jest stosunkiem rocznego zużycia energii przez urządzenie chłodnicze, do jego standardowego rocznego zużycia energii.

Klasy efektywności energetycznej urządzeń chłodniczychdo dnia 30 czerwca 2014 r. (Rozporządzenia Komisji (EU) 1060/2010)

Klasa energetyczna lodówki

Współczynnik efektywnśći energetycznej

A+++ (największa efektywność)

EEI < 22

A++

22 ≤ EEI < 33

A+

33 ≤ EEI < 44

A

44 ≤ EEI < 55

B

55 ≤ EEI < 75

C

75 ≤ EEI < 95

D

95 ≤ EEI < 110

E

110 ≤ EEI < 125

F

125 ≤ EEI < 150

G (najmniejsza efektywność)

EEI ≥ 150

Ceny energii stale rosną, dlatego inwestujmy w sprzęt AGD który zużywa mało energii. Po jakim czasie użytkowania urządzenia energooszczędnego zwrócą się pieniądze wydane na jego zakup? Z tabeli wynika że lodówka należąca do klasy A+ zużywa o 2 razy więcej energii niż lodówka należąca do klasy A+++:

43 ÷ 22 ≈ 2

43 - Współczynnik efektywności energetycznej lodówki w klasie A+
22 - Współczynnik efektywności energetycznej lodówki w klasie A+++

Lodówka należąca do klasy A+++, o pojemności ok. 300l zużywa 155 kWh/rok. Obecnie za 1 kWh, w taryfie całodobowej płaci się średnio 56 gr. Mnożąc tę kwotę przez liczbę kWh, uzyskujemy informację o rocznych kosztach użytkowania sprzętu. Roczny koszt użytkowania lodówki należącej do klasy energetycznej A+++ wynosi zatem:

155 kWh/rok ∙ 0,56 zł/rok = 87 zł/rok

Roczny koszt użytkowania lodówki należącej do klasy A+ wynosi:

87 zł/rok ∙ 2 = 174 zł/rok

Wybierając lodówkę w klasie energetycznej A+++ zapłacimy zdecydowanie więcej niż za lodówkę w klasie A+, jednak różnica w cenie może nam się zwrócić już po kilku latach.

2400 zł  - średnia cena lodówki w klasie energetycznej A+++ (poj. 300l, roczne zużycie energii 155 kWh)
1900 zł - średnia cena lodówki w klasie energetycznej A+ -(poj. 300l, roczne zużycie energii 310 kWh)

Bazując na powyższych obliczeniach różnica pomiędzy rocznym użytkowaniem lodówki w klasie energetycznej A+++ i lodówką klasy A+ wynosi:

174 zł/rok - 87 zł/rok = 87 zł/rok

Po 6 latach użytkowania lodówki klasy A+++ zaoszczędzimy łącznie 522 złote, co pozwoli nam zwrócić różnicę wyboru droższej lodówki w lepszej klasie energetycznej.

Dlaczego inwestycja w lodówkę energooszczędną jest opłacalna? Urządzenia w lepiej klasie energetycznej kosztują znacznie więcej od urządzeń w niższej klasie, ale gwarantują nam niższe koszty użytkowania - sprzęt taki jak lodówka czy pralka kupujemy na długie lata.

Oszczędne użytkowanie energii

Przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym, który nie posiada ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, wentylacji mechanicznej ani klimatyzacji, szacowane jest na 2500 - 3500 kWh. Dzieląc poszczególne urządzenia na grupy odbiorników możemy przyjąć, że udział w zużyciu energii elektrycznej wygląda następująco:

 • Urządzenia AGD – 40%
 • Oświetlenie – 25%
 • Sprzęty RTV – 20%
 • Inne odbiorniki – 15%

Mając na uwadze fakt, że dane są uśrednione, przy racjonalnym użytkowaniu sprzętu gospodarstwa domowego oszczędności energii mogą sięgać od 20 do 30% rocznie. Czy bez ponoszenia wydatków na zakup nowych energooszczędnych urządzeń można zmniejszyć miesięczne rachunki za prąd? Tak, tylko wystarczy ekonomicznie korzystać ze sprzętów gospodarstwa domowego.

Chłodziarka i chłodziarko-zamrażarka

Domowym urządzeniem zużywającym najwięcej energii jest lodówka. Według danych podawanych przez dostawców energii zużywa ona ponad 20% energii w całym domu. Starsze lodówki zużywają o wiele więcej prądu niż nowe, ale chcąc zaoszczędzić na rachunkach wcale nie musimy od razu wymieniać naszej lodówki na nową. Wystarczy, że zaczniemy przestrzegać kilku ekologicznych zasad:

Lodówka pracuje przez 24 godziny na dobę. Jest jednym z urządzeń, które mają największy wpływ na zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Zadbaj by lodówka znajdowała się z dala od wszelkich źródeł ciepła. Ustawienie jej w pobliżu grzejnika bądź w miejscu nasłonecznionym spowoduje, że będzie potrzebować więcej energii do utrzymania właściwej temperatury w środku.

 • Nie zostawiaj otwartych drzwi do lodówki. Spowoduje to większe zużycie energii, a także rozmrożenie produktów znajdujących się w środku.
 • Nie wkładaj do lodówki gorących ani ciepłych produktów. Jeśli to zrobisz, zużyje ona dwukrotnie więcej prądu w celu ich wychłodzenia.
 • Regularnie rozmrażaj lodówkę, pozwoli to utrzymać optymalną temperaturę urządzenia. Jeżeli lodówka jest zaszroniona wówczas warstwa lodu stanowi warstwę izolacyjną. Wymaga to więcej energii na schłodzenie wnętrza. Już przy warstwie lodu o grubości 0,5 cm koszty energii niepotrzebnie rosną.
 • Optymalna temperatura chłodziarki wynosi 7°C, a zamrażarki –18°C. Obniżenie temperatury wewnątrz lodówki o 2°C powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej o 15%. Dla dużej lodówki jest to koszt około 30 zł rocznie.

Pralka

Przy zakupie nowej pralki należy kierować się przede wszystkim jej klasą energetyczną, i wskaźnikiem zużycia wody na cykl prania. Wybierajmy pralkę o najwyższych możliwych pramateriach, ponieważ użytkujemy ją przez lata, a różnica w zużyciu energii zwróci się po kilku latach. Przy codziennym korzystaniu z pralki warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zaoszczędzimy mnóstwo energii:

 • Pralka automatyczna zużywa około 9% energii w całym domu. Jeżeli mamy różne stawki za prąd w zależności od pory dnia, to korzystajmy zawsze z tańszej taryfy. Dzięki temu zaoszczędzimy ponad 50% energii rocznie.
 • Zadbaj o to, by pralka zawsze była całkowicie zapełniona. Jeśli nie zapełnisz odpowiednio pralki, wtedy korzystaj z programów ekonomicznych, zapewniających pranie w połowie zapełnionej pralki. Oszczędność do 40% energii.
 • Większość obecnie dostępnych na rynku środków piorących działa znakomicie już w temperaturze 40°C, pranie w tej temperaturze jest krótsze i oszczędniejsze niż w temp 60°C.
 • Używaj programu prania wstępnego jedynie wtedy, gdy rzeczy są naprawdę bardzo zabrudzone.

Zmywarka

Dzisiejsze zmywarki w klasie energetycznej A to już standard. Zużywają od 9 do 15 litrów, i 1 do 2 kWh energii. Zmywarki zużywają mniej wody i energii niż wymagałoby ręczne zmywanie tej samej ilości naczyń, dzieje się tak ponieważ zmywarka filtruje i wykorzystuje ponownie niewielkie ilości wody. Zwracajmy uwagę jakie programy ma do zaoferowania dany model zmywarki (program normalny, program intensywny, programy dodatkowe). Programy pozwalają dostosować funkcje zmywarki do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że im więcej programów posiada urządzenie tym jest droższe. Dlatego zastanówmy się, czy będziemy ze wszystkich korzystać i wybierzmy zmywarkę, która będzie posiadała jedynie funkcje dla nas najważniejsze.

Oszczędne korzystanie ze zmywarki składa się z następujących zasad:

 • Korzystając z ekonomicznych programów zmywania (automatyczny, ekologiczny, BIO, ekspresowy, pół wsadu) zaoszczędzisz około 84 kWh energii w ciągu jednego roku, i 50 litrów wody miesięcznie niż w przypadku ręcznego zmywania.
 • Przestrzeganie zaleceń układania naczyń, zawartych w każdej instrukcji obsługi, ma znaczący wpływ na rezultaty zmywania. Zachowaj odpowiednią odległość między naczyniami, aby nie blokować ramion natryskowych.
 • Jeżeli zmywarka nie jest w pełni załadowana lub naczynia nie są zbyt mocno zabrudzone, to oszczędzisz jeszcze bardziej korzystając z trybu zmywania przy połowie załadunku.
 • Regularnie sprawdzaj i czyść filtry odpływowe, by uzyskać najlepszą wydajność zmywarki, i wydłużyć jej żywotność.

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com