Domy energooszczędne kojarzą się z oszczędnościami na rachunkach za energię, nowoczesnością i komfortem mieszkania. Stanowią też inwestycję na przyszłość i wpisują się w trendy niskoemisyjnego budownictwa. ING Bank Śląski wspiera klientów ofertą kredytu na dom energooszczędny, w którym podstawowym parametrem jest niskie zużycie energii pierwotnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o korzyściach z zakupu lub budowy domu energooszczędnego oraz sposobach na sfinansowanie takiej inwestycji.
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek, który zużywa znacznie mniej energii do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania wody niż tradycyjne domy. Osiąga to dzięki odpowiedniej izolacji, nowoczesnym systemom grzewczym, odnawialnym źródłom energii, takim jak panele słoneczne, oraz inteligentnym systemom zarządzania energią.
Typowe rozwiązania wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym to między innymi:
W kontekście budownictwa energooszczędnego istotnym pojęciem jest wskaźnik EP, czyli zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Wskaźnik ten jest kluczowy w określaniu efektywności energetycznej budynku.
Czym jest wskaźnik EP?
EP, czyli wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, to miara energii pierwotnej, która musi być dostarczona do budynku, aby pokryć jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, podgrzania ciepłej wody użytkowej czy wentylacji[1]. Wskaźnik ten obejmuje również straty związane z procesem wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii. Jest to również jeden z wyznaczników, który decyduje, czy budynek spełnia warunki techniczne w budownictwie.
Dlaczego EP jest ważne?
Wskaźnik EP jest ważny, ponieważ daje obraz zużycia energii budynku w całym cyklu jego użytkowania. Wskazuje, jak efektywnie budynek wykorzystuje energię. Im niższy wskaźnik EP, tym bardziej energooszczędny jest budynek.
Podstawy regulacyjne i normy dla wskaźnika EP
Maksymalną wartość rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną EP w Polsce dla nowego budownictwa określają Warunki Techniczne[2].
Dla budynków jednorodzinnych w przypadku braku urządzeń chłodzących od 2021 roku wskaźnik EP nie może być wyższy niż 70 kWh/(m2*rok). Na przestrzeni 10 lat normy te zostały zaostrzone prawie dwukrotnie – w 2017 było to 95 kWh/(m2*rok), a w 2014 aż 120 kWh/(m2*rok).
Warto też pamiętać, że spełnienie wymaganego EP to nie wszystko – rozporządzenie nakazuje też, poziom izolacji jaki powinny posiadać poszczególne przegrody budynku tj. ściany zewnętrzne i wewnętrzne, dachy, podłogi, okna i drzwi.
Wpływ EP na finansowanie
Wskaźnik EP ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji budynku. Na rynku można też znaleźć oferty finansowania, które są korzystniejsze w przypadku budynków z niskim wskaźnikiem EP. Aby uzyskać takie finansowanie konieczne jest udokumentowanie parametrów energetycznych nieruchomości za pomocą Świadectwa Charakterystyki Energetycznej.
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej i jego uzyskanie w Polsce
Świadectwo pozwala na ocenę, ile energii będzie potrzebne do ogrzania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania wody w danym obiekcie. W Polsce posiadanie świadectwa jest obowiązkowe w określonych przypadkach, takich jak sprzedaż lub wynajem budynku, a także niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie w przypadku nowych budynków [3].
Więcej o świadectwach charakterystyki energetycznej możesz przeczytać w artykule Świadectwa charakterystyki energetycznej w pigułce.
Jak uzyskać Świadectwo Charakterystyki Energetycznej?
Kiedy świadectwo jest wymagane?
- Sprzedaż lub wynajem: Dla każdego budynku czy lokalu oferowanego na sprzedaż lub wynajem świadectwo jest obowiązkowe.
- Nowe budynki: Każdy nowo wybudowany budynek musi posiadać świadectwo, które należy dołączyć do wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej pozwala na ocenę kosztów eksploatacji budynku oraz wprowadzenie odpowiednich działań poprawiających efektywność energetyczną.
Finansowanie domu energooszczędnego w ramach oferty ING Banku Śląskiego
ING Bank Śląski S.A. oferuje finansowanie dla osób zainteresowanych budową lub zakupem domu energooszczędnego. Oferta kredytu hipotecznego na dom energooszczędny została stworzona z myślą o tych, którzy chcą zainwestować w nowoczesne i efektywne budownictwo.
Główne cechy oferty
Jak uzyskać kredyt bez wychodzenia z domu
Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny na dom energooszczędny odbywa się w trzech prostych krokach:
Sprawdź ofertę kredytu hipotecznego na dom energooszczędny
RRSO 7,75% na dzień 20.05.2024 r.
Dlaczego warto zdecydować się na dom energooszczędny?
Zainwestuj w nowoczesne rozwiązania i ciesz się niższymi kosztami eksploatacji.
Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny ma na celu wsparcie klientów w stosowaniu rozwiązań zapewniających efektywność energetyczną budynków.
Społeczeństwo przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną. Robią to nasi klienci, robimy to również w ING. Finansujemy wiele zrównoważonych działań, ale wciąż więcej tych, które takie nie są. Sprawdź, jak sobie radzimy –wejdź na esg.ing.pl
Autorzy artykułu:
Kamil Pierzchała – Expert w ING Banku Śląskim S.A, specjalizujący się w efektywności energetycznej budynków. Jako service designer rozwija usługi w banku z uwzględnieniem potrzeb klientów, łącząc doświadczenia z obszaru innowacji, ESG i środowiska start-upowego.
Tamara Bińczak - Service Designerka i ekspertka ESG w ING Banku Śląskim. Jako projektantka z zamiłowaniem do zrównoważonego rozwoju, tworzy produkty z obszaru ESG i digitalizacji. Posiada ponad dziesięć lat doświadczenia w bankowości korporacyjnej (wholesale banking i finansowanie nieruchomości) oraz kompetencje z zakresu zrównoważonego finansowania i Taksonomii UE.
[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
[3] Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.