Czym różni się kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka to pojęcia, które często używamy zamiennie. Nie są one jednak z formalnego punktu widzenia tożsame, a ich skutki prawne mogą znacząco się różnić.

Istotą kredytu i pożyczki jest zaciągnięcie długu. Stąd wynika częste zamienne stosowanie tych pojęć. Istnieje jednak między nimi kilka ważnych różnic, o których warto wspomnieć.

Kredyt dostaniesz w banku

Przede wszystkim, kredyt jest pojęciem zarezerwowanym wyłącznie dla banków. Prawo bankowe w art. 5 stwierdza, że udzielenie kredytu jest „czynnością bankową”, co niesie za sobą szereg konsekwencji, zarówno prawnych, jak i ekonomicznych.

Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie. Do elementów umowy kredytu należą między innymi: kwota kredytu, zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania oraz warunki zmiany oprocentowania, wysokość prowizji.  Jasno określony musi zostać cel kredytu.

Szczególne uregulowania dotyczące kredytu konsumenckiego zawiera Ustawa o kredycie konsumenckim.

Pożyczka nie tylko u sąsiada

W przeciwieństwie do kredytu, pożyczka jest pojęciem szerszym. Pożyczkodawcą może być zarówno instytucja, jak i osoba fizyczna pod warunkiem jednak, że pożyczane pieniądze nie należą do osób trzecich. Podstawowe zasady dotyczące pożyczek reguluje Kodeks Cywilny.

Dowiedź się jak spłacać pożyczkę na własnych zasadach

Zasady, na jakich można otrzymać pożyczkę, są dość luźne. Najważniejszą różnicą w stosunku do kredytu jest to, że pożyczone pieniądze mogą zostać wydane w dowolny sposób. Dla niskich kwot pożyczki nie jest konieczne podpisywanie umowy. Tutaj będą obowiązywały zasady, które ustalą między sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. W przypadku większych kwot zaleca się jednak spisanie umowy, która w razie ewentualnych sporów stanowiłaby podstawę do rozstrzygnięć (w przypadku pożyczek udzielanych przez instytucje bankowe oraz quasi-bankowe zawarcie umowy pożyczki na piśmie jest jednak regułą, od której bardzo rzadko występują wyjątki).

Kiedy kredyt nie jest kredytem

Choć pojęcie kredytu jest zarezerwowane wyłącznie dla banków, nie oznacza to, że każde zobowiązane zaciągnięte w banku nim będzie – wręcz częściej zdarza się, że udzielane przez bank zaangażowania mają charakter pożyczki. Wynika to z faktu, że nie wszystkie produkty bankowe noszą wszystkie charakterystyczne cechy kredytu. Przykładem może tutaj być choćby kredyt odnawialny w koncie, który często nie ma określonego terminu spłaty czy wysokości miesięcznych rat.

Różnice między kredytem a pożyczką

  Kredyt Pożyczka

Kto może udzielić?

Wyłącznie bank Instytucja lub osoba fizyczna o ile dysponuje odpowiednimi środkami

Przeznaczenie

Ściśle określone w umowie Dowolne

Regulacje prawne

Prawo Bankowe Kodeks Cywilny

Rodzaj umowy

W formie pisemnej z wymienionym terminem zwrotu i kosztami Umowa może mieć dowolną formę, jednak ze względów dowodowych w przypadku kwoty powyżej 500 zł powinno się zawrzeć umowę pisemną.

Cena / koszty

Pobierana jest opłata w postaci prowizji i odsetek określonych w umowie Może być nieodpłatna

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com

Komentarze
Doradca z ambicjami
‎21-11-2016 10:25 – ostatnio edytowany ‎19-07-2017 19:02 przez Były moderator

Ofert kredytów hipotecznych tyle co banków. Każdy prowadzi własną politykę, do którem nawet przy MdMemie państwo się nie włącza. Na szczęście istnieje konkurencja, która reguluje rynek. Wszystkie banki oferujące kredyt hipoteczny [odnośnik usunięty] na koniec roku podkręcają tempo. Limity i załorzenia muszą zostać wykonane. Dlatego tyle promocji na koniec roku. 

RadekR
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
5
0
21-11-2016
Nowy w branży
‎19-07-2017 17:08 – ostatnio edytowany ‎20-07-2017 09:56 przez Moderator

Jestem dość młodą osobą i nie znam się aż tak bardzo na tym. Powoli się dopiero wtajemniczam, gdyż mnie to interesuje. Kredyt możemy dłużej spłacać niż pożyczkę. Trudno by było mi opowiedzieć więcej na ten temat. Czytałam już kilka stron o kredytach i pożyczkach.  Jednak moim zdaniem lepszy jest  kredyt, chociażby ze względu na dłuższy termin spłacania go.

Wanda29
Nowy w branży
Nowy w branży icon
1
0
19-07-2017
Nowy w branży
‎26-12-2017 16:13

CC

gionna
Nowy w branży
Nowy w branży icon
2
0
26-12-2017
Nowy w branży
‎26-12-2017 16:13 – ostatnio edytowany ‎27-12-2017 08:21 przez Moderator

Dobry wieczór
Istnieje tylko jedna osoba do kontaktu w sprawie wniosków o pozyczke pieniedzy.  Dziekuje

gionna
Nowy w branży
Nowy w branży icon
2
0
26-12-2017