Co się zmieni w Twoim życiu, gdy założysz własną firmę?

Stare, angielskie przysłowie mówi, że trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Często wydaje nam się, że lepiej jest tam, gdzie nas akurat nie ma. Dlatego podejrzewamy, że w innej firmie na pewno zarabia się więcej, a szef lepiej traktuje pracowników. Otworzenie własnej firmy często wydaje się jedyną radą na to, by zacząć żyć pełną piersią, według własnych zasad. Jak jest w rzeczywistości? Co się zmieni w Twoim życiu, gdy odejdziesz z pracy i założysz własną firmę?  

Będziesz inaczej liczył czas - nadgodziny, przedłużające się spotkania i powroty do domu zawsze zakorkowanymi ulicami to Twoja rzeczywistość? Pracując na własny rachunek będziesz miał pewnie mniej nudnych, bezcelowych spotkań i sam będziesz sobie ustalał godziny pracy. Czy przełoży się to na większą ilość wolnego czasu? Niestety, to wątpliwe! Prowadząc własną działalność faktycznie masz większy wpływ na to jak zarządzasz czasem. Pewnie nie będziesz musiał wstawać o 6 rano, by uniknąć porannych korków. W zależności od branży, pewne będziesz mógł pracować np. wieczorami lub popołudniami. Jednak praca na własny rachunek oznacza, że czas płynie nieco inaczej. Prawdopodobnie nie będziesz kończył pracy o godzinie 16, ale też nie zawsze będziesz pracował po 8 godzin, chociaż na pewno czekają Cię mniej i bardziej pracowite dni. Najlepsze w posiadaniu własnej firmy to fakt, że to Ty jesteś panem swojego czasu! Jeśli uważasz, że w danym miesiącu zarobiłeś już wystarczająco dużo, możesz zrobić sobie zasłużone wakacje! Pracując na etacie to raczej niemożliwe... 

Weźmiesz na siebie dużo odpowiedzialności! Odpowiedzialność to niewygodny temat, szczególnie w pracy, gdzie wspólnymi projektami zajmuje się wiele osób. Pomyłki zdarzają się wszędzie i każdemu, natomiast wzięcie na siebie odpowiedzialności wydaje się często ponad siły niektórych współpracowników czy szefa. Jeśli jest to jedna z tych, rzeczy, które prawdopodobnie pchnęły Cię w objęcia biznesu, to musisz coś wiedzieć. Prowadząc własną firmę, to Ty musisz brać największą odpowiedzialność zarówno za swoje decyzje, jak i za te podjęte przez Twoich pracowników. To opcja tylko dla odważnych i pewnych siebie osób, które nie boją się ewentualnych konsekwencji. A przede wszystkich dla tych, którzy wiedzą czego chcą i jak to osiągnąć. Pracując na własny rachunek, musisz liczyć się z tym, że będziesz brał na siebie większą odpowiedzialność.

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

Będziesz się dużo uczył - czy kilkanaście lat nauki w podstawówce, gimnazjum, szkole średniej czy studiach to dużo? Z pewnością wystarczająco, by opanować wiedzę niezbędną do funkcjonowania w dorosłym życiu. Niestety, jeśli naprawdę nie lubisz się uczyć, a mimo to chcesz mieć kiedyś własny biznes, to mam dla Ciebie złą wiadomość - posiadanie firmy oznacza, że będziesz się uczył nieustannie! Często na własnych błędach, a  życie da Ci nauczkę, której wcale nie chcesz. Zdarzać się będzie, że na naukę nie będziesz jeszcze gotów albo nie docenisz jej w odpowiednim czasie. Czasem przyjdzie ona z najmniej spodziewanego kierunku, od kogoś, kogo wcale nie uważasz za autorytet. Być może nie będziesz mógł jej rozpoznać, bo przyjdzie w mało oczywistej formie. Ale spokojnie, tego też się kiedyś nauczysz…

Niektóre rzeczy zrobisz po raz pierwszy. Lubisz nowości i niespodzianki, niekoniecznie te miłe? Prowadząc własny  biznes będziesz zaskoczony jak wiele barier będziesz musiał przełamać. Nieodzownym składnikiem przygody jako przedsiębiorca jest zmienianie swoich dawnych przyzwyczajeń, próbowanie nowych rozwiązań i znajdowanie lepszych sposobów na rozwiązywanie starych problemów. Ważne stanie się to, że będziesz musiał znaleźć sobie nowych partnerów tam gdzie, do tej pory ich nie szukałeś. Przedsiębiorca musi być otwarty na nowe pomysły i idee, bo umiejętność przystosowywania się do nowych warunków jest konieczna, by osiągnąć sukces. 

Będziesz popełniać gigantyczną ilość błędów. Zgodnie z popularnym porzekadłem, nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. A prowadząc własną firmę będziesz robił bardzo dużo, bardzo różnych rzeczy. Niektóre z nich po raz pierwszy, niektóre w zupełnie innym stylu niż do tej pory. Przygotuj się więc na to, że pomyłki będą częścią Twojego życia. Im wcześniej zdasz sobie z tego sprawę, tym mniej nerwów i czasu stracisz na martwienie się. Najważniejsze, byś mógł wyciągnąć z nich jakieś wnioski i, o ile to możliwe, uniknął ich w przyszłości. Popełnianie błędów  to w końcu część procesu uczenia się.

Auto dla firmy na start? To proste!

Będziesz potrzebował pomocy. Dlaczego? Bo nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego sam! Mimo tego, że prowadzenia własnego biznesu kojarzy Ci się jako zajęcia dla jednej osoby, to na dłuższą metę nie jest to możliwe, szczególnie jeśli chcesz się rozwijać. Prędzej lub później sam zauważysz, że nie możesz, a nawet nie powinieneś robić wszystkiego samodzielnie. Po pierwsze, to Ty jesteś szefem. Po drugie … nawet Ty nie znasz na wszystkim. Po trzecie - nawet superbohaterowie potrzebują czasem pomocy i nie ma w tym nic złego! Jeśli potrzebujesz porady specjalisty - odszukaj kogoś, kto odpowie na Twoje pytania. Jeśli chcesz się rozwijać i potrzebujesz pieniędzy na inwestycję - idź do banku i postaraj się o kredyt. Nie łudź się, że wszystko zrobisz i załatwisz sam! 

Twoja praca zmieni się ze sprintu w maraton - to ważna lekcja, którą musisz  szybko pojąć. Pracując na etat zajmujesz się najczęściej różnego rodzaju projektami, które nie mają pewnie zbyt długiego żywota. Wypłatę otrzymujesz regularnie raz na miesiąc i pewnie nie specjalnie interesujesz się kondycją firmy dla której pracujesz. Prowadząc własny biznes będziesz musiał przestawić się na styl maratończyka, myśleć długofalowo i strategicznie. Umiejętnie rozkładać siły i planować z dużym wyprzedzeniem. Krótko mówiąc, przygotuj się na długi i ciężki, ale satysfakcjonujący bieg!
Czy mimo tylu niewiadomych i zmian, warto próbować swoich siła jako przedsiębiorca? Tak, ale tylko pod warunkiem, że jesteś gotowy na te wszystkie zmiany i masz otwarty umysł. Podczas prowadzenia własnej firmy będziesz miał wiele momentów zwątpienia, ale ich przezwyciężenie także da Ci wiele satysfakcji. Nie zawsze będzie kolorowo, ale sukces lubi ryzyko!

Fot. Fotolia