Bujany fotel? Poznaj 5 powodów, dla których emerytura nie musi być nudna!

Seriale, spacery, bujany fotel, krzyżówki albo sudoku? Twoja emerytura nie musi tak wyglądać! Warto z przyjemnością wejść w ten okres swojego życia, który łączy czas odpoczynku i realizacji marzeń. Zobacz najważniejsze powody, dla których emerytura nie musi być nudna i warto się do niej przygotować!  

1. Weekending trwa na okrągło 

Czyż to nie cudowne? Wyobraź sobie, że masz dla siebie około 16 godzin na dobę (pozostałych 8 przeznacz na sen - to zdrowe!) do robienia wszystkiego, na co masz ochotę. Ograniczać Cię będzie jedynie Twoja własna inwencja, bo jeśli dobrze się przygotujesz i wszystko zaplanujesz, to możesz w tym czasie zrobić prawie wszystko! 
Na emeryturze nie będziesz nawet musiał pamiętać czy dziś poniedziałek, czy czwartek. Cały tydzień będzie się składał z wolnych sobót, podczas których możesz robić naprawdę to, na co masz ochotę. W poniedziałkowy poranek (byle nie za wcześnie!) zamiast do pracy będziesz mógł pojechać na basen lub zjeść śniadanie w centrum. We wtorek, wyjechać do innego miasta na zwiedzanie i zabawić tam aż do piątku, a w weekend nadrabiać wszystkie lata niewyspania. Czy taki plan może wydawać się komukolwiek zły?
 

2. Całe życie to laboratorium

A skoro będziesz miał już tyle czasu, to może warto trochę … poeksperymentować? Będziesz mógł próbować nowych rzeczy - takich na których nigdy nie miałeś czasu lub takich, na które wcześniej byś się nie odważył. Popołudniowe zajęcia jogi (świetna pora - o tej porze nie ma tłumów) lub eksperymentowanie z tajlandzką kuchnią w swoim własnym domu - wybór należy do Ciebie! Może w końcu zadbasz o sprawność fizyczną i odkurzysz rower, albo poznasz lepiej historię swojego miasta podczas długich spacerów szlakiem najważniejszych zabytków? Jak widać, możliwości jest dużo, a wszystko naprawdę zależy od ciebie!

Pomyśl o dodatkowej emeryturze

3. Możesz odpocząć nie tylko od pracy 

A gdyby tak, zrobić sobie odpoczynek nie tylko od pracy, ale i … własnej rodziny? Świetną okazją mogą być samotne wakacje - nie musisz od razu wyjeżdżać do Indii, by “odnaleźć siebie”. Wystarczy wypad na weekend do Krakowa lub Gdańska - kiedy ostatni raz miałeś okazję, by samodzielnie, bez nerwów pozwiedzać ulubione miejsca? Twoi bliscy z pewnością zrozumieją, że emerytura to czas głównie zasłużonego odpoczynku i skupieniu się na własnej osobie.  Nie bój się więc zaplanować samotnej, weekendowej podróży. To będzie tylko Twój czas! 

4. Zostać rekinem biznesu? To możliwe! 

Może zabrzmieć to nieco kontrowersyjnie, ale emerytura to naprawdę dobra okazja, by otworzyć swój własny biznes. Prowadzenie działalności gospodarczej po zakończeniu kariery zawodowej ma wiele plusów. Po pierwsze - Twoje zarobki nie będą uszczuplane o składkę … emerytalną, a tylko tą zdrowotną. Po drugie, doświadczenie życiowe w wielu kwestiach sprawi, że możesz mieć gigantyczną przewagę na rynku. Po trzecie - masz zabezpieczenie finansowe w postaci świadczenia emerytalnego, więc nie musisz nikomu nic udowadniać, a Twoje zyski nie muszę być duże. Warto jednak pamiętać, że emeryt ma prawo prowadzić działalność gospodarczą, ale musi poinformować o tym ZUS i przestrzegać limitów dorabiania. Jeśli prowadzenie własnej kawiarni lub sklepu internetowego z rękodziełem jest dla Ciebie satysfakcjonujące, to już możesz uważać się za spełnionego biznesmena! Jeśli przy okazji zostaniesz milionerem, to chyba nie najgorzej?  

5. Studia bez stresu? Tylko na emeryturze

Ok, powrót do szkolnej ławy pewnie nie brzmi jak dobry pomysł. Może jednak warto rozważyć powrót na … studia? To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się realizować w interesującej ich dziedzinie, ale jednocześnie nie chcą czuć przymusu zaliczenia wszystkiego “na piątkę”. Możesz wybrać sobie dosłownie każdy kierunek, na który masz ochotę, a nie taki, który da Ci zatrudnienie i pomoże w karierze - to ogromna ulga! Dodatkowo, uczęszczanie na takie zajęcia może nieco zmienić Twoją sytuację towarzyską, jeśli obecnie na nią narzekasz! Tylko pamiętaj o jednym - wiek i emerytura nie zwalniają z sesji… 

Cokolwiek wybierzesz - a nie musisz wybierać niczego, jeśli nie chcesz - pamiętaj, że to Twój czas! W końcu możesz robić co chcesz i kiedy chcesz, w dodatku na własnych warunkach.

Fot. Fotolia 

Komentarze