Ograniczenia w przemieszczaniu się i domowa izolacja to dla wielu osób trudne doświadczenia. Czy w tej sytuacji można doszukiwać się jakichkolwiek pozytywów? Część z nas wydaje obecnie mniej pieniędzy niż zwykle. Może jest to więc dobry moment, by wykształcić w sobie nowe nawyki, które pomogą nam lepiej zarządzać finansami i zbudować większe oszczędności?
Z analizy płatności karatami debetowymi w Holandii wynika, że mieszkańcy kraju tulipanów uszczuplili swoje konta o 24% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W drugim tygodniu kwietnia 2020 roku, również Australijczycy wydali mniej niż zwykle - aż o 26%. W Chinach wydatki zmniejszyły się aż w 15 kategoriach.
Z utęsknieniem czekamy, aż znów będziemy mogli zjeść lunch w ulubionej knajpce lub profesjonalnie przyciąć niesforną grzywkę ale może to dobry moment, żeby przeanalizować swoje nawyki? I wcale nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z usług, które były dla nas źródłem przyjemności, a dla setek tysięcy osób źródłem utrzymania.
Spójrzmy na to w ten sposób - więcej czasu spędzonego w domu i zaburzenie naszej codziennej rutyny przez różne ograniczenia sprawiły, że w nieunikniony sposób zmieniliśmy niektóre swoje zachowania. Na przykład:
Takie i podobne odstępstwa od utrwalonych schematów obserwuje obecnie niemal każdy. Większość zauważa też, jak szybko takie drobne sumy realnie przekładają się na zawartość portfela czy stan konta. Bo oszczędzania wcale nie trzeba kojarzyć z wyrzeczeniami. Droga do sukcesu nie wiedzie przez powiedzenie sobie: Już nigdy nie kupię kawy na wynos! czy Przestanę zamawiać ten pyszny makaron na biurowy lunch! Cała sztuka polega na:
Lockdown – trochę niezależnie od naszej woli, ale jednak – sprawił, że wiele osób ten pierwszy krok ma już za sobą. Teraz trzeba tylko postarać się, aby niektóre nowe czynności praktykować także wtedy, gdy sytuacja na świecie wróci do normy.
Żeby powstał nawyk – czyli działanie w sposób automatyczny – trzeba daną czynność powtarzać regularnie przez jakiś czas. Jak długo? Zależy to od wielu czynników, ale można przyjąć, że między 18 a 254 dniem konsekwentnej pracy nawyk na pewno się pojawi. Średnio, jak dowiedli badacze z londyńskiego University College, zajmuje to 66 dni.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.