Brak gotówki na pierwszą firmę? To nie problem!

Jaki biznes można otworzyć bez dużych funduszy początkowych?

Otworzyć firmę – jak to łatwo powiedzieć! Szczególnie, gdy ma się już jakieś środki na pierwsze miesiące działania i solidne, finansowe zabezpieczenie w razie niepowodzenia. Co jednak zrobić, gdy chcemy „pójść na swoje”, ale brakuje nam zaplecza majątkowego albo nie mamy go zbyt wiele? Są pewne dziedziny biznesu, w których można się realizować bez konieczności posiadania dużego budżetu. Jako wkład własny można wykorzystać oszczędności lub drobną pożyczkę w banku. Jakie rodzaje działalności gospodarczej warto rozważyć?

Największy kapitał masz w sobie! Być może brzmi to nieco pompatycznie, ale jeśli myśli się o otworzeniu firmy bez odpowiedniego kapitału, to najważniejsza jest pomysłowość. W sytuacji, gdy można liczyć tylko na siebie lub ma się ograniczone możliwości finansowe, własna przedsiębiorczość to największy skarb. Na samym początku, warto więc zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i talentami. Po stworzeniu mapy osobistych kompetencji, można zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pola działania.

Konsulting i doradztwo

To opcja dla tych, którzy mają już solidne doświadczenie zawodowe i są w stanie wykorzystać swoją wiedzę, doradzając innym. Może to być konsulting dotyczący marketingu, księgowości, finansów czy jakiejkolwiek innej dziedziny, w której jesteście specjalistami. Koszty takiego jednoosobowego przedsiębiorstwa nie są wysokie. Na początek warto zainwestować w minimum wyposażenia, które pozwoli prowadzić taką działalność. Powinien wystarczyć komputer, odpowiednie oprogramowanie i wizytówki. Najcięższą pracą będzie z pewnością pozyskiwanie klientów. Jednak jeśli twoja wiedza okaże się komuś naprawdę pomocna, to o rekomendacje i nowych usługobiorców nie powinno być trudno.

Największe zalety: duża swoboda, możliwość specjalizowania się w swojej ulubionej dziedzinie.
Ukryte ryzyko:
trudność w poszukiwaniu klientów, duża konkurencja.
Koszty początkowe: niewielkie, związane głównie z odpowiednim prezentowaniem się przed klientami.

Sklep internetowy

Wbrew pozorom, sklep internetowy wcale nie musi wymagać ogromnych nakładów finansowych. Przy wykorzystaniu istniejących miejsc sprzedażowych, takich jak np. Allegro, nie trzeba nawet inwestować we własną platformę. W większości przypadków, odpada też posiadanie magazynu, za który może posłużyć po prostu własny pokój, piwnica lub garaż. Fundusze przydadzą się głównie na zakup asortymentu i obsługę wysyłek pocztowych. W tym biznesie najważniejszą kwestią będą: odpowiednio wysoki poziom obsługi klienta oraz krótki czas realizacji zamówień. Jeśli nie będziesz sprzedawać produktów o dużych gabarytach, to początkowe koszty i ryzyko takiego przedsięwzięcia są naprawdę minimalne.

Największe zalety: wiele darmowych platform sprzedażowych do wykorzystania, mały kapitał początkowy
Ukryte ryzyko:
nagły wzrost popularności i rosnąca liczba zamówień może „zablokować” sklep
Koszty początkowe: na start niewielkie, niezbędne do zaopatrzenia

Sprzedaż rękodzieła w internecie

Nie ukrywajmy: to nie jest pozycja dla wszystkich. Osoby, które chcą sprzedawać swoją twórczość, muszą posiadać sporo talentu. Konkurencja na tym rynku jest duża i trudno wyróżnić się na tle innych autorów. Swoje prace można wystawiać na serwisach, które pośredniczą w transakcjach. Najpopularniejszym, międzynarodowym portalem, który umożliwia sprzedaż własnego rękodzieła jest Etsy, a w Polsce Pakamera. Koszty wystawiania swoich prac bywają różne, ale autorzy sami ustalają ceny swoich produktów, więc marże mogą być naprawdę duże. Szczególnie, że materiały niezbędne do tworzenia takich produktów można kupić w naprawdę niskiej cenie. Czy to biznes na dłuższą metę? Zdecydowanie tak, ale największy sukces osiągną tylko Ci, którzy są naprawdę najlepsi.

Największe zalety: duża wolność w prowadzeniu działalności
Ukryte ryzyko:
duża konkurencja towarów importowanych, trudność w „przebiciu się”
Koszty początkowe:
niewielkie, głównie czas poświęcony na tworzenie

Każda złotówka się liczy, ale nie każde konto firmowe to wie... Sprawdź.

Serwis komputerowy

Jeśli od zawsze byliście „specami od komputerów” i pomagaliście rozwiązać problemy swojej rodzinie, znajomym i sąsiadom, to warto także rozważyć i taki pomysł na biznes. Głównym kapitałem jest tu wiedza i umiejętności. Do prowadzenia takiej firmy nie trzeba praktycznie żadnych nakładów finansowych, oprócz własnego komputera i, być może, auta. Rozwiązywanie problemów z oprogramowaniem nie kosztuje nic, oprócz poświęconego czasu. Wymiana części lub kupno nowych nie wiąże się z praktycznie żadnymi wydatkami, bo te są w całości pokrywane przez klientów. Ewentualny osprzęt, niezbędny do pracy nie jest drogi i będzie służył całymi latami. Specjalną umiejętnością, która przyda się w prowadzeniu takiej firmy są nieskończone pokłady cierpliwości…

Największe zalety: duża ilość potencjalnych klientów
Ukryte ryzyko:
szybko zmieniające się technologie
Koszty początkowe:
do pracy z oprogramowaniem niewielkie, konieczność doszkalania się

Obsługa franczyzy

Tutaj szerokie pole do popisu mogą mieć osoby, które mają handel „we krwi”. Na polskim rynku istnieje kilkadziesiąt firm, które oferują swoją markę potencjalnym ajentom. W większości wypadków, w ramach wykorzystywania danej marki, należy uiścić konkretnie ustaloną opłatę. Kwoty, jakie trzeba na ten cel poświęcić bywają bardzo różne – od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Niektóre sieci franczyzowe oferują też kompleksowe rozwiązania i pozwalają rozpocząć działalność bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek opłat. Zaopatrują cały lokal w niezbędne towary i wyposażenie, a zadaniem ajenta jest po prostu zadbanie o odpowiedni ruch w jednostce.

Największe zalety: duża pomoc firmy, która udostępnia licencję
Ukryte ryzyko:
zbyt duża zależność od franczyzodawcy
Koszty początkowe:
od praktycznie żadnych, do bardzo wysokich – zależy od licencji danej firmy

Usługi personalne

To wciąż mało w Polsce znana forma prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Może przybierać różne formy, od pracy w formie asystenta zakupowego, osoby odpowiedzialnej za opiekę nad zwierzętami domowymi, na organizacji małych imprez rodzinnych skończywszy. To ciekawa forma biznesu, bo wymaga elastyczności, dużej dozy pomysłowości i pozwala uczyć się wielu nowych umiejętności. Wymaga niewielkich nakładów pieniężnych, a najlepszym marketingiem dla tego typu firmy są jej zadowoleni klienci.

Największe zalety: swoboda w działaniu
Ukryte ryzyko:
to dosyć nowa na naszym rynku forma prowadzenia działalności
Koszty początkowe:
finansowe - dosyć niskie, praca w takiej formie wymaga jednak dużej ilości czasu i elastyczności

Dodatkowe wskazówki dla przyszłych przedsiębiorców:

  • Dobrze się przygotuj: zrób analizę konkurencji, stwórz realny biznes plan, zadbaj o zabezpieczenie finansowe.

  • Skup się na dziedzinie, w której masz dużą wiedzę, potrafisz i możesz się nią dzielić. Niech twoją walutą będą umiejętności i ciężka praca.

  • Jeśli masz pracę, ale myślisz nad rozpoczęciem biznesu niewymagającego dużego kapitału startowego, nie rozstawaj się ze swoim pracodawcą. Dopóki obie prace nie wykluczają się wzajemnie, lepiej mieć zabezpieczenie w postaci stałego źródła dochodów.

  • Poinformuj wszystkich znajomych, przyjaciół i rodzinę o nowej inicjatywie. Pomoże to w poszukiwaniu pierwszych klientów.

  • Nie bój się prosić o pomoc specjalistów – mądrze wybierz konto bankowe i inne, niezbędne usługi.

  • Korzystaj z darmowych lub tanich narzędzi i usług, by ograniczyć koszty początkowe do minimum.

  • Mądrze wykorzystuj posiadane już zasoby – czas, miejsce, narzędzia, umiejętności czy ciekawe znajomości.

Prowadzenie biznesu, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, może być dobrym rozwiązaniem także dla osób, które nie chcą od razu rezygnować ze swojej pracy. Taki poboczny projekt, może być świetną okazją do rozwijania własnych zainteresowań. Jeśli w międzyczasie przerodzi się w samowystarczalny, dochodowy interes, oznacza to, że zrobiliście to dobrze!

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com