PIT 2015 - jak rozliczyć się przez internet?

W roku 2016, wyjątkowo, swoją deklarację podatkową możesz złożyć do 2 maja 2016 roku, włącznie. Jeśli do tej pory wciąż się z tym wstrzymujesz, warto zrobić to jak najszybciej. Na spóźnialskich mogą czekać kary, a złożenie deklaracji przez internet nie jest czasochłonne. Cały proces nie trwa długo i jest stosunkowo łatwy. W dodatku, dzięki takiej formie rozliczenia, można uniknąć kolejek w urzędach skarbowych i na poczcie. By złożyć swój PIT przez sieć, wystarczy komputer i połączenie internetowe. Wszystkie niezbędne programy i dodatki można bezpiecznie pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Rozliczyć się z podatku przez internet można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z jednego z oferowanych za darmo programów komputerowych. Proponuje je wiele stron stworzonych przez organizacje pożytku publicznego (OPP). Dzięki nim, można nie tylko rozliczyć się z fiskusem, ale i od razu przekazać 1% podatku na zaproponowany przez program organizację. Programy te różnią się od siebie zarówno nazwą jak i wyglądem. Jednak dobrze spełniają swoją funkcję - pozwalają w łatwy sposób złożyć swoją deklarację i krok po kroku przejść przez cały proces. Na koniec taką deklarację można wydrukować i złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać pocztą.

Drugim sposobem złożenia PIT-a online, jest skorzystanie z oficjalnych narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Finansów. To być może najbezpieczniejsza opcja. Formularz można wypełnić bezpośrednio na stronie internetowej Ministerstwa w formie formularza interaktywnego - należy go pobrać i wypełnić w formacie PDF. Do jego obsługi niezbędny jest podpis elektroniczny lub dane autoryzacyjne, czyli PESEL (lub NIP), imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu z roku ubiegłego. Informacje te służą do rozpoznania podatnika i pozwalają uniknąć błędów. Oprócz tego, wymagany jest komputer wyposażony w system Windows (od wersji 2000, aż do Windows 10). Do obsługi formularza interaktywnego niezbędny jest też program Adobe Reader oraz specjalna wtyczka e-Deklaracje. Linki do ich pobrania znajdują się na stronach Ministerstwa Finansów.

Popularnym i wygodnym sposobem wypełniania deklaracji podatkowych jest program e-Deklaracje Desktop. To program dostępny w wersji dla systemów Windows, Mac OSX oraz Linux, który można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Należy go zainstalować, a następnie z listy dostępnych formularzy wybrać ten, który jest odpowiedni dla naszej sytuacji. Formularze w programie są w pełni interaktywne, a pola do wypełnienia oznaczone w czytelny sposób. Niektóre z “kratek” wypełniane są automatycznie, w zależności od tego w jaki sposób uzupełnione zostaną inne, zależne pola. Program e-Deklaracje Desktop umożliwia też przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego - wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS lub odnaleźć go np. na stronie internetowej danej organizacji.

pit 1.png

Jeśli dokument został wypełniony poprawnie, kolejnym krokiem będzie jego podpisanie - za pomocą specjalnego certyfikatu lub podania kwoty przychodu za rok 2014. Kolejnym krokiemjest wysłanie tak sporządzonego dokumentu do Urzędu Skarbowego. Na koniec, program powinien wyświetlić następujący komunikat: 

“200: Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO”.

Oznacza on, że edycja naszego formularza się udała! Teraz można zapisać na dysku Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) lub je wydrukować. To najważniejszy i ostatni element rozliczenia podatku przez internet. UPO jest potwierdzeniem, że Twoja deklaracja została wypełniona poprawnie i co najważniejsze - złożona w Urzędzie Skarbowym. Koniecznie wydrukuj ją lub zapisz na dysku twardym komputera. To ważne, urzędowe potwierdzenie.

Otrzymanie UPO jest ostatnim krokiem składania PIT-u. Wszystkie niezbędne informacje, instrukcje i programy można znaleźć na stronie www.finanse.mf.gov.pl.